איזה הורה לא מחפש דרך להעסיק את הילדים בחופש? הנה פעילות שבאותו זמן גם תפיג את השעמום וגם תעניק להם יכולות עצומות בחיים - עכשיו ובעתיד!

לימודי נגינה: פתרון מצוין לילדים בחופשה

חופשות בכלל והחופש הגדול בפרט מציבות אותנו כהורים בפני אתגר גדול: כיצד נעסיק את ילדינו לאורך שעות היום ונסייע להם לפרוק את האנרגיות שרק הולכות ומצטברות ללא הרף? מרביתנו נהפוך עולמות כדי למצוא פעילויות מזדמנות חדשות, אבל קיימת פעילות אחת שיכולה גם למלא את הזמן הפנוי של הילדים בחופש וביחד עם זאת - גם להעניק להם תועלת אדירה בלימודים ובחיי החברה.

 

פעילות מוזיקלית הוכחה כמשפרת את יכולת הלימוד, האינטראקציה החברתית והתקשורת הבינאישית בקרב ילדים. מחקרים רבים הוכיחו כי להשתתפות פעילה בפעילות מוזיקלית הכוח לסייע בחיזוק יכולת הביטוי האישי, קבלת השונה, סובלנות ופתיחות, הרפיית מתחים, שיפור מיומנויות הקשב והריכוז ועוד.

 

הנה כמה מן היתרונות הבולטים ביותר של נגינה בראי המחקר המדעי שהופכים אותה לא רק למענה המושלם עבור הזמן הפנוי של ילדיכם בחופש, אלא גם להשקעה שתניב את פירותיה בלימודים ואף לכל החיים:

 

מחזקת את הזיכרון

נגינה מסייעת למוחנו לשפר את יכולתו לאחסן ולאחזר זיכרונות באופן אפקטיבי יותר. על-פי ד"ר אניטה קולינס (Anita Collins), חוקרת אוסטרלית המתמחה בחינוך למוזיקה ובהשפעתו על ההתפתחות הקוגניטיבית, בעוד שפתרון בעיה מתמטית או קריאת ספר מפעילים איזורים נקודתיים במוח, נגינה מפעילה את מרכז השמיעה, את המערכת המוטורית ואת מערכת הראיה בעת ובעונה אחת.

הדבר מאפשר לנגנים לרתום את המיומנויות שרכשו לאורך הזמן גם לתחומים נוספים בחיים.

 

משפרת את השליטה על רגשות

במחקר שנערך על 232 ילדים ובני נוער ופורסם בכתב העתThe Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, גילו החוקרים כי לימוד על כלי נגינה מסייע בהפחתת חרדה, בשליטה על רגשות ובמיקוד הריכוז ותשומת הלב כתוצאה משעות האימון הנדרשות וגיבוש התחביב החדש. כל נחקר ונחקרת עברו סריקת MRI ובדיקות התנהגותיות מקיפות ב-3 מועדים שונים, כל מועד במרווח של כשנה-שנתיים, דבר שהוביל את החוקרים לכנות זאת כאחד מן המחקרים הגדולים ביותר שנערכו אודות השפעת הנגינה על המוח.

 

מסייעת לכישורים החברתיים

לימוד נגינה יכול להתבצע אחד על אחד עם מורה או לחילופין בקבוצות, כאשר בשני המקרים התלמיד או התלמידה מנגנים עם המורה או עם חבריהם לקבוצה ונמצאים באינטראקציה המחייבת אותם אף שלא במודע לשיתוף פעולה. לעתים הם ינגנו מהר מדי או אולי חזק מדי ויצטרכו להתאים את עצמם ליתר השחקנים בקבוצה או להפך הם אלו שיתנו הערות בונות לחבריהם.

על-פי ד"ר אלכסנדרה לאומנט (Alexandra Lamont) מרצה לפסיכולוגיה של המוזיקה באוניברסיטת קיל שבבריטניה, המוזיקה מפתחת את תחושת הלכידות החברתית ובנוסף מעניקה לילדים כישורים שמטבע הדברים יכולים לקחת חלק בפעילויות חברתיות שונות ולסייע להם להתלבט ולהרשים.

 

מלמדת מיומנויות לניהול זמן ומגבירה הישגיות

נגינה בכל הכלים השונים, מחייבת אותנו לפתח חוש קצב מדויק וקואורדינציה מוצלחת שתסייע לנו להשיג שליטה מלאה על שתי הידיים כאשר מדובר בגיטרה, שתי הידיים והרגליים כאשר מדובר בתופים ושתי הידיים והפה אם מדובר בכלי נשיפה שונים.

איך זה מסייע ללימודים? ובכן, מדובר במיומנות שבהחלט לא ניתן להשיג ביום אחד ושעות התרגול הרבות והמחויבות לשיעורי הנגינה מחייבות את הילדים לארגון זמנים יעיל ומורכב המשלב כשעה-שעתיים של תרגול ביום לפחות.

 

עוזרת לגבש כישורים מתמטיים

מחקרים שונים גילו מתאם חיובי בין לימוד נגינה והאזנה למוזיקה ולבין יכולת לפתרון מתמטיות שונות. רוב החוקרים מצאו כי היחסים המשמעותיים ביותר בין המוזיקה למתמטיקה נובעים מהעובדה כי שתיהן חושבות באותה הצורה של מרווחים וחלוקת מקצבים לרבעים, שמיניות וכן הלאה. במחקר חדש ומרתק שפורסם ב-2016 ונערך על-ידי ד"ר סוזן האלאם (Susan Hallam), פרופסור לחינוך ופסיכולוגיה מוזיקלית במכון לחינוך של מחוז המפשייר שבבריטניה, התבצעה השוואה בין למעלה מ-600 נערים ונערות בגילאי חטיבה ותיכון כש-20% בלבד מתוך הנחקרים למדו לנגן בשלב כזה או אחר בחייהם.

ממצאי המחקר הראו כי בנוסף לעובדה שהתלמידים שלמדו לנגן הפגינו יכולות טובות יותר במתמטיקה ממקביליהם, אלו שניגנו זמן רב יותר נהנו מתוצאות גבוהות אף יותר.

 

לסיכום,

מעבר לכך שהיא יכולה להעסיק את ילדינו בתקופת החופש, לנגינה יתרונות רבים וחשובים. אך מה שחשוב יותר מכול הוא ההנאה של ילדינו ומי יודע, אולי אם ילמדו לנגן ימצאו לפתע תחביב חדש שילווה אותם גם בשלבים שונים נוספים בחייהם: עם חברים סביב מדורה, ברגעים מתוחים ומלחיצים בהם יש צורך לנקות מעט את הראש וכן הלאה.

 

 

על הכותב:
אוריאל אטלס,
מורה לגיטרה בראשון לציון
https://www.urielatlas.co.il/%D7%9E%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%9C%D7%92%D7%99%D7%98%D7%A8%D7%94-%D7%91%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%95%D7%9F-%D7%9C%D7%A6%D7%99%D7%95%D7%9F/
גיטריסט קלאסי מקצועי, מרצה פרטי למוזיקה ומעבד

 


עוד באותו נושא

קישטה וצבעי הקשת - שירי צבע וציורים

ספר מיוחד בכיכובו של קישטה החתול המאגד שירים מחורזים וקצובים ואיורים מקוריים לצבעים שונים בעולמנו.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!