עקמת היא צרה שלא יודעים את פשרה. מאז דורות רבים ודווקא אצל המין הנשי עמוד החוליות צומח מעוקל ופשרה של הבעיה אינו ידוע.

מולי הלכה נערה עם שער אסוף לאחור, זהוב בוהק בשמש, תמירה ומאד יפה. הסתכלתי עליה ממש מהופנטת. הרוך, היופי הקורן והנינוחות שקלטתי פשוט שבו את ליבי.

עד שחלפנו זו על פני זו התקנאתי בה. אמרתי לעצמי שהייתי רוצה להיות היא. ולכן גם לא הפסקתי להביט, גם כשחלפה על פני. ושם התפעלותי נעצרה.

עקמת היא צרה שלא יודעים את פשרה. מאז דורות רבים ודווקא אצל המין הנשי עמוד החוליות צומח מעוקל ופשרה של הבעיה אינו ידוע.

התסמינים של העקמת (סקוליאוזיס בעגה המקצועית) יכולים להיות:

  • כתף שמוטה אחת לעומת השניה
  • חוליות בעלות סטייה זוויתית הצידה או אחורה מה שיוצר מצב של שכם אחד מורם ואחד שמוט.
  • שקיעה בנפח בית החזה
  • מותן שקועה פנימה בצד אחד ומובלטת החוצה בצד השני של עמוד השדרה.
  • רגל אחת עלולה להיות ארוכה יותר מהשניה היות שהאגן אינו מאוזן ביחס לחגורת הכתפיים.
  • עצמות הירך עלולות להיות לא שוות באורכן וכך גם אורכן של עצמות הזרוע.

לרוב תתפתח העקמת לאחר התחלת גיל הנעורים. במקרים רבים התופעה הולכת ומחריפה רק לקראת גילאים מבוגרים יותר ופורצת לתודעה כשעמוד השדרה כבר מגובש והפתרונות הרפואיים מצומצמים.

שיטת פלדנקרייז, לעומת זה מציעה לליקויי העקמת כמה וכמה פתרונות המאפשרים המשך תקין באורח החיים וחיים עד שיבה טובה ללא כאב.

כמאמנת בשיטת פלדנקרייז למדתי שהסוד טמון באימון הגוף. בכדי לסייע ללקוי עקמת להתמודד עם חיי היום יום ולחיות חיים מעוטי כאב עלינו לראות כל אחד כישות ייחודית כי העקמת שונה מאדם לאדם. היחסים של האדם אל העקמת שלו שונה בין אדם לאדם. ולכן, כל אדם מקבל התייחסות ספציפית העונה לצרכים של הגב משני צידי עמוד השדרה. כל צד של העמוד מצוי בצורה אחרת של כיווץ או התארכות.

לעיתים מומלץ לתרגל משני עברי עמוד השדרה, את הגב בתרגילים שונים. כלומר: כשמצד אחד של עמוד השדרה ישנה התארכות יוצאת דופן של השרירים אנחנו נפעיל את הצד הזה עם כוונה לקיצור. הצד השני של עמוד השדרה יהיה מקוצר, מכווץ ועל כן בצד זה של הגב נפעל להתארכות השרירים.

אם באופן גורף שיטת פלדנקרייז מתייחסת אל השלד ולאחריו אל מערכת השרירים הנאחזת בו, הרי שהעזרה ללקויי עקמת אינה ניתנת במסגרת התייחסות שגרתית של השיטה. היא מבחינה בהתמודדות השלד והשרירים כיחידה אחת, על מנת לאפשר לשלד להתארגן כמיטב יכולתו בעזרת השרירים האוחזים בו.

תופעה נוספת באנשים שיש להם עקמת היא תופעת גמישות הגידים והשרירים.

אם באופן גורף אנחנו נמנעים מלנקוב ביכולתם של השרירים,  לקויי העקמת, זוכים לגמישות בלתי רגילה בגידים ובמפרקים. את יתרונם זה אנחנו מנצלים בתרגילים השונים משני צידי הגוף.

ההנחה היא שגמישותם הגבוהה באה כפיצוי לקשיחות עקומת הגב, והפיצוי מאפשר לאותו אדם להמשיך להפעיל את הגוף כדוגמת הנערה התמירה שראיתי ברחוב, חולפת על פני, זוהרת ויפה בחזית,  שצמתה המתנועעת לא הצליחה להסתיר את גבה ואת כתפה השמוטה

ככל שרמת המודעות לקיום העקמת מפציעה בגיל מוקדם יותר – כך ניתן לשקם את אורח החיים בקלות רבה יותר. ניתן לחיות עם עקמת עד 120 שנים. אולם היא תמיד מצריכה תשומת לב  והיא תמיד תכוון את חייו של הלקוי בה.

 

על הכותבת:
תמר וייל,
מורה לפלדנקרייז וחברת ועד אגודת המוסמכים בשיטה. 
http://www.feldenkrais-israel.org

 


עוד באותו נושא

חום בתינוקות

חום גבוה כשלעצמו אינו מחלה אלא ביטוי למלחמה של מערכת החיסון במחלה.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?