איך נסייע לילדים ובני נוער להתמודד עם חשיפה לאזורים אפלים ברשת? שאלות של ילדים להוריהם על גלישה בטוחה ברשת.

שאלות בנושא גלישה בטוחה ברשת

כיום, ובמיוחד בתקופתנו ובעידן הקורונה, ברור שהגבלות ואיסורים בגלישה אמנם מקטינים את החשיפה לסכנות הרשת, אך אליה וקוץ בה: הם מקטינים גם את טווח ההזדמנויות לרכישת מיומנויות וידע שערכם לא יסולא בפז, ושלא ניתן לרכוש אותן בכל דרך אחרת.

 

עובדה זו מאתגרת מאד את החשיבה על הדרך שבה יש לסייע לילדים ובני נוער להתמודד עם חשיפה לאזורים אפלים ברשת.

די ברור היום שלא מספיק לומר לילד: "אל תמסור פרטים אישיים" כיוון שבאתרים רבים נדרש הילד לעשות זאת על מנת לקחת חלק בפעילות, ולמרבה האירוניה- אלה במקרים רבים דווקא האתרים האיכותיים יותר. הדרך היא ככל הנראה לקיים דיאלוג מתמיד מתוך פתיחות והבנה לצד שימוש באמצעים הטכנולוגיים, ובהתאם לגיל הילדים.

 

לפניכם כמה שאלות שילדים ומבוגרים שואלים בקשר לגלישה באינטרנט:

ש. מישהו שהכרתי באינטרנט הציע לי להיפגש איתו. הוא בגיל שלי ואנחנו אוהבים את אותם הדברים, ואני רוצה להיפגש איתו.

ת. התגובה הראשונה שלך צריכה להיות שמחה על כך שילדך משתף אותך. על מנת לדעת שאכן מדובר בילד מהצד השני, תוכל להציע לו לדבר דרך מיקרופון ובכל מקרה חשוב שאתה תהיו נוכח בשיחה הזו. כל החלטה שתקח מכאן ואילך צריכה להיות מבוססת על העיקרון שלא נותנים לילד להיפגש עם חברשת לבד.

 

ש. מישהו רוצה להצטרף לרשימה שלי במסנג‘ר, ואני לא מכירה אותו, מה לעשות?

ת. לא מצרפים מישהו שלא מכירים ושלא קבעתם איתו מראש פנים אל פנים. בדרך כלל זה יהיה מישהו תמים, אך מצויים ברשת גם הרבה פדופילים וחורשי רעה שמנסים לפרוץ לרשימות החברים של ילדים על מנת לשנות פרטים, לדבר בשם מישהו אחר וכו‘. רשימת החברים בתוכנת המסרים המיידיים היא ספר כתובות פרטי של מכרים- ולא לוח מודעות פתוח.

 

ש. מישהו כתב עלי משהו מעליב ושלח לכל הכיתה. אני חייב להחזיר לו!

ת. תוכנות המסרים המיידיים משמשות היום ילדים כמקום מפגש לאחר שעות הלימודים. כמו במפגשים פנים אל פנים, גם כאן יש ביטויים של כעס, עלבון ולעיתים אף גרוע מכך- חרם והסתה. חשוב מאד להביא לידיעתם של ילדים שפגיעה בחבר היא פגיעה קשה, ולשמור על הערך של "מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך". במקום להמשיך את הויכוח ברשת, עדיף לזמן את הפוגע והנפגע למפגש פנים אל פנים, אם צריך, בסיוע מחנכת הכיתה וליישב את ההדורים.

 

ש. נכנסתי היום לצ‘אט באינטרנט והתנפלו עלי המון אנשים שביקשו ממני "להיכנס לפרטי" והציעו לי להיפגש איתם, שאלו בת כמה אני ורצו שאשלח להם תמונות שלי, מה לעשות?

ת. צ‘אט פתוח באתרי אינטרנט, בשונה משיחה במסנג‘ר, חושף את הגולש לקבוצת אנשים לא מוכרת. בכניסה לצ‘אט, נותן כל גולש לעצמו שם על פי בחירתו, ובדרך כלל, השמות מרמזים על תחומי ענין, גיל, תחביבים וכד‘. חשוב מאד להביא עובדה זו למודעותם של ילדים, ולהיות מודעים לכך ששמות כמו "נערה12" או "ילדונת 15" ימשכו אליהם גם בני נוער, אך גם אנשים המחפשים ילדים ובני נוער על מנת להרע להם. חשוב שתשוחחו עם ילדיכם על המשמעות של הכינוי (ניק) שהם נותנים לעצמם.

בנושא התמונות: אין לשלוח תמונות בשום מקרה, כיוון שלעיתים קרובות נעשה בהם שימוש לא ראוי ע"י הפצה בקרב רשתות פדופילים, הדבקת הפנים לגופים עירומים ועוד.

 

ש. את המחשב החדש שקניתם אני רוצה שתכניסו לחדר שלי. חשוב לי לגלוש בפרטיות.

ת. המקום הטוב ביותר להציב מחשב הוא באזור גלוי בבית, ולא בחדרי הילדים. כשילד מודע לכך שבני משפחה עוברים ורואים את הנעשה הוא מרגיש בטוח ומוגן יותר במקרה שהוא נתקל באירוע לא נעים, והוא גם מועד פחות להיסחף ולגלוש באתרים לא ראויים כיוון שהוא מודע לכך שיש השגחה הורית בסביבתו.

 

ש. איך אני אדע שאתם סומכים עלי ולא מחטטים לי במחשב כדי לדעת איפה גלשתי? מה עם זכויות הפרט שלי?

ת. כדי שתוכלו לסמוך על ילדיכם שהם גולשים ולא נסחפים, חשוב להגיע איתם להסכמות ולהבהיר שתפקידכם כהורים הוא להשגיח על ילדיכם ולמנוע מהם לסכן את עצמם. הורים צריכים לחטט לילדיהם במחשב כאשר מתעורר אצלם חשד שהם עלולים להיפגע או שחלילה כבר נפגעו- תפקידם של הורים לשמור על ילדיהם, וכאן אין שאלה של "זכות הפרט". על מנת למנוע אי הבנות, יש להגיע עם הילדים להסכם שבו יובהר לשני הצדדים כי הילדים אינם מוחקים אתרים בהם ביקרו, וכי זכותם של ההורים לבדוק מפעם לפעם ב"הסטוריה" של הדפדפן.

 

ש. היום כשנכנסתי לדואר האלקטרוני שלי, ראיתי שיש לי יותר מ50 הודעות מאנשים שאני לא מכירה. חלק מההודעות היו תשובות למכתבים שלא שלחתי בכלל, וחלק פרסומות לכל מיני מוצרים. מה לעשות עם כל ההודעות האלה? ולמה הן מגיעות אלי בכלל?

ת. לתופעה הזו יש שם: קוראים לה "דואר זבל" (spam). דואר זבל מגיע אלינו בדרך כלל משום שאנחנו ממלאים פרטים כדי להירשם לאתרים שונים, או שמישהו פשוט מנסה לראות את קיימת כתובת כזו- כמו שלנו. כדי להימנע מכך, יש להקפיד למלא פרטים אך ורק באתרים מאובטחים ורשמיים, כגון של בנקים, אתרי ממשלה, או חברות מוכרות שחשוב לנו להיות מנויים שלהן. לילדים יש מעט מאד סיבות לעשות זאת. כתובות של ילדים נאספות ע"י מפרסמים באתרים שמציעים קופונים, השתתפות בסקרים, ואשר מבטיחים פרסים שונים והגרלות. עניין חשוב נוסף: לעולם אל תתפתו להשיב להודעה המופיעה בתחתית המייל, "לחץ כאן להסרה מרשימת התפוצה"- הודעה זו תגרום לאלפי הודעות נוספות להגיע אליכם כי היא מאשרת דבר קיומה של הכתובת שלכם.

 

ש. כשהדלקתי את המחשב ראיתי שנוסף לי סרגל בדפדפן, שלא היה קודם ושלא התקנתי בכלל. המחשב עובד לאט, ובכל פעם שאני נכנס לאינטרנט עולה לי דף בית שלא הגדרתי בכלל. מה עושים?

ת. התופעות האלה מעידות על כך שמשהו חדר למחשב שלכם- זו יכולה להיות רוגלה- תוכנה קטנה שמפריעה לפעולות המחשב ומאפשרת למישהו אחר לחדור למידע האישי שלכם, וזה יכול להיות סרגל כלים פרסומי ש"כופה את עצמו" על הדפדפן וגורם לו להיכנס לאתרים שלא התכוונתם אליהם- בדרך כלל אתרי סקס והימורים. כדי למנוע מצבים כאלה חשוב להתקין אנטיוירוס ותוכנה שמגנה על המחשב שלהם מפני חדירת תוכנות לא רצויות- "חומת אש" ותוכנה לגילוי והסרת רוגלות (spyware). תוכנות כאלה ניתנות להורדה בחינם לתקופות נסיון, מסופקות ע"י ספקי האינטרנט במחירים נמוכים, וניתנות לרכישה באופן עצמאי. חשוב מאד לשמור על המידע האישי המצוי במחשב שלכם!

 

ש. אבא אמא, בוא תראה איזה אתר מצאתי!

ת. אם נתקלת בבקשה כזו, אשריך! נצל כל הזדמנות לגלישה משותפת, על מנת ללמוד מה עושים ילדיך ברשת, כיצד הם מתמודדים עם סיכונים, ולכוון אותם לגלישה באתרים שיתרמו להם מבלי לסכן אותם.

 

 

על הכותבת:
צביה אלגלי
יועצת גלישה בטוחה של איגוד האינטרנט הישראלי
המציג שאלות של ילדים להוריהם בנושא הגלישה באינטרנט

 


עוד באותו נושא

איך תשמרו על הילדים ברשת או כשהם מחוץ לבית?

בעקבות מקרי האלימות האחרונים שאירעו בגני הילדים וברשתות החברתיות, איך ניתן לשמור על הילדים כשהם מחוץ לבית?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!