יש תחושה שמגפת המסכים מאיימת עלינו כמעט כמו מגפת הקורונה. משבוע לשבוע זמן המסך שלנו עולה בכמה אחוזים, והשאלה הגדולה היא האם להילחם במגפה או להיכנע לה?

איך נתמודד עם מגפת המסכים בימי קורונה?

אם אתם שייכים להורים שמלאים ברגשות אשם כי לא הצלחתם לשכנע את הקטנים לכבות קצת את המחשב, המתבגרים שלכם לא הורידו את העיניים מהמסך כבר חודש, ואפילו אתם בעצמכם לא זוכרים את התחושה של כף יד חופשיה מסלולרי, אולי תשמחו לגלות גם כמה צדדים חיוביים של הרשת התקופה הזאת.

 

נכון, יש ברשת לא מעט סכנות כמו אלימות או בריונות, אבל המציאות שעולה מנתוני הקו החם של "נטיקה" מבית איגוד האינטרנט הישראלי מציגה נתונים אופטימיים.

למעשה, התקופה האחרונה מביאה עמה יותר סולידריות סביב הפגיעות ברשת, אנשים מרבים לדווח על אירועי פגיעה שנחשפו אליהם, יותר אנשים מגיבים בתגובות מחזקות לנפגע שאינם מכירים, והנתון המפתיע ביותר הוא ירידה של כ-25% בפגיעות והטרדות ברשת האינטרנט ביחס לתחילת השנה.  

 

ואם לא השתכנעתם ואתם רוצים להתחיל ולהילחם במגפת המסכים, תוכלו להיעזר בטיפים הבאים:

* ראשית, התחילו את התהליך בהכרזה בינכם לבין עצמכם על כניעה מכובדת מהניסיון להתנתק באופן מושלם מהמסכים. הילדים כמובן לא צריכים לדעת את זה, והמון לחץ ומתח ישתחררו בעקבות החלטה זו.

 

* הציעו "לעשות את זה", להשתמש במסכים, כולם ביחד באותו חדר בבית. ככה מעת לעת תוכלו לשאול שאלה, לשתף בדבר מעניין שמצאתם ברשת, וליצור תקשורת בין בני הבית.

 

* בקשו שמהילדים שילמדו אתכם משחק רשת שמעסיק אותם בימים אלו, שחקו איתם או נגדם, ונסו להיות חלק מהחוויה.

 

* חשוב שתשימו על השולחן את החששות שלכם באופן גלוי, כדי שהחבר‘ה ידעו שאתם מבינים משהו, וגם קצת דואגים להם, וכך גם הצעתם את עצמכם ככתובת לעזרה מבלי להעביר ביקורת.

 

* הגדירו "NET FREE ZONE" וקבעו יחד איפה אסור להשתמש במסך, זה יכול להיות סביב שולחן האוכל, על הדשא בגינה, או בכל מקום אחר שתחליטו עליו.

 

* אמנם פחות מדברים על הנושא, אבל הוא חשוב לא פחות, דברו על הארגונומיה של הישיבה. המסכים גורמים לנו לשבת כפופים וסטטיים במשך שעות ארוכות, ולכן ניתן להציע מידי פעם התאווררות ומתיחת שרירים משותפת, אולי אפילו בליווי שיר מסוים שאהוב על בני המשפחה. 

 

* ואם תרצו להיות ממש יצירתיים, עצבו יחד מדבקה משפחתית לWhatsApp שתהיה לכם מזכרת מהתקופה, למרות שקשה להאמין שנצליח לשכוח אותה.

 

והכי חשוב, נסו לתת להם קצת יותר תשומת לב וחבקו את הילדים חזק, ואם גם המתבגרים יסכימו לחיבוק, אז בכלל זכיתם לנס... 

 

 

על הכותבת:
אורנה היילינגר
מנהלת "נטיקה" מבית איגוד האינטרנט הישראלי
https://www.isoc.org.il/netica

 


עוד באותו נושא

עשה ואל תעשה – הורים גרושים בעידן הקורונה

התקופה הנוכחית אינה קלה לאף אחד מאיתנו, הורים או ילדים. אבל במקרה של הורים גרושים- ההתמודדות עם המצב החדש אפילו עוד יותר מאתגרת! מה עושים?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!