בתקופה בה כולנו בהסגר בבית בעקבות מגפת הקורונה, חשוב במיוחד לשים לב האם השימוש במסכים הופך מפעילות לשעות הפנאי להתמכרות של ממש שעשויה להשפיע על התנהגות הילד, ואפילו על הבריאות שלו. אלו הסימנים שכדאי לכם לשים לב אליהם.

סגורים בבית? כך תוודאו שהילד לא יתמכר למסך!

הישראלי הממוצע מבלה 10 שעות ביום מול מסכים שונים, וגם הילדים שלנו לא טובים בהרבה, בטח בתקופה לא שגרתית כמו החופשה הארוכה ובלתי צפויה בעקבות מגפת הקורונה, בה כולנו סגורים בבית עם הילדים.

דווקא עכשיו, חשוב במיוחד לבדוק האם השימוש במסכים הופך מפעילות לשעות הפנאי להתמכרות של ממש שעשויה להשפיע על התנהגות הילד, ואפילו על הבריאות שלו.

 

אלה הסימנים שכדאי לכם לשים לב אליהם:

 

הילד מחזיק את הספר או הנייד קרוב מדי לעיניים

הילד שלכם תקוע כל היום מול המסך? שימו לב האם הוא מחזיק את מכשיר הנייד קרוב מאוד לפניו, והאם הוא מתקרב לטלוויזיה יתר על המידה בזמן צפייה או משחק. זהו סימן אזהרה, שיכול לרמז על קושי בראייה מרחוק (קוצר ראייה), לקות שיכולה להתפתח בעקבות צפייה ממושכת במסכים או מחשיפה מועטה מדי לאור יום.

 

הילד מתלונן על כאבי ראש, סחרחורות ובחילות

אם הילד סובל לעיתים תכופות מהתסמינים האלו, ייתכן שלא מדובר בנגיף שאתם חוששים ממנו, אלא בתוצר לוואי של קושי למקד את המבט והידרדרות בראייה לרחוק.

 

הילד משפשף הרבה את העיניים

בעת שימוש במחשב או בטלפון לפרקי זמן ארוכים, העיניים ממצמצות פחות מהרגיל, מה שהופך אותן ליבשות, וגורם לתחושת כאב, צריבה ועייפות. זה עלול להתבטא גם בצורך לשפשף את העיניים לעיתים תכופות. שפשוף העיניים לרוב לא מזיק, אך נמצא קשר בינו לבין התפתחות מחלה ניוונית בקרנית בשנות העשרה המאוחרות (קרטוקונוס).

 

הילד מתחיל לעלות במשקל

כשהילד מבלה זמן רב מול המסכים, זה פעמים רבות מגיע על חשבון של פעילות גופנית, במיוחד בתקופה בה אתם סגורים בבית, מה שיכול להתבטא בעלייה במשקל. הקפידו על פעילות גופנית קבועה לילד גם בתוך הבית.

 

הילד מתלונן על עייפות וקשיים בהירדמות

האור הנפלט מהמסכים מפריע למחזור השינה במוח ויכול להוביל לנדודי שינה ולכן צפייה ממושכת במסכים, במיוחד לפני השינה, היא גורם שכדאי לצמצם ככל האפשר.

 

הילד מפגין סימני התמכרות

האם הילד שלכם מביא את הטאבלט איתו לשולחן האוכל? מציץ בטלפון תוך כדי שיחה? לא מסוגל להתמודד עם המגבלות על זמן המסך שהצבתם לו? יש סיכוי טוב שהילד שלכם פיתח התמכרות.

 

 

המון בריאות!

 

 

על הכותבת:
אורטל סבג,
אופטומטריסטית
מנהלת מחלקת מחקרים CooperVision

 


עוד באותו נושא

פסח בעידן הקורונה? כך תכינו עם הילדים תרסיס ניקוי לחלונות ומשטחים תוצרת בית!

עבור הילדים שיצאו לחופשת פסח מוקדמת בגלל נגיף הקורונה, הנה מתכון לתרסיס ניקוי לחלונות ומשטחים שאפשר להכין בקלות בבית- ולנקות ביחד בכיף לכבוד החג!

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?