ילדי ישראל מתחילים להרכיב משקפיים בגיל צעיר יותר ויותר, והורים רבים אינם מודעים לסיכונים העתידיים של קוצר ראייה של ילדיהם ולטיפולים האפשריים. הנה כמה עובדות שיעזרו להבין כיצד ניתן למנוע את התופעה?

מגפת קוצר הראייה העולמית לא פוסחת על ישראל, כשהגיל בו ילדים מתחילים להרכיב משקפיים רק הולך ונהיה צעיר יותר. לפי סקר חדש שערכה חברת CooperVision ושבוצע על ידי ifocus, כמעט בכל בית שני בישראל (45% מבתי האב), לפחות אחד הילדים מרכיב משקפיים, כאשר 70% מהם מתחילים להרכיב משקפיים לפני גיל 14 ולמעלה מ 40% לפני גיל 8!

 

נתון מדאיג שעולה מהסקר הוא כי פחות ממחצית ההורים מודעים לסיכונים העתידיים של קוצר ראייה וקרוב ל57% מההורים כלל לא מודעים לטיפולים לעיכוב קוצר ראייה.

 

ילדי ישראל שכחו כיצד נראה אור יום

גורם משמעותי להתפתחות קוצר ראייה הוא חוסר חשיפה לאור שמש. בסין, הלמידה הממושכת בתוך הבית וההימנעות מאור יום גרמו ל-90% מהסטודנטים באוניברסיטאות לפתח קוצר ראייה. ולמרות זאת, ילדי ישראל שכחו כיצד נראה אור יום: 58% מהילדים נחשפים לאור יום פחות משעתיים ביום ורק 17% מבלים באור יום מעל לשלוש שעות ביום.

פרופ‘ יאיר מורד, רופא עיניים ומנתח בכיר, מנהל היחידה לרפואת עיניים לילדים ופזילה במרכז הרפואי אסף הרופא, מאשר. "אור טבעי הוא המתווך של גדילת גלגל העין בצורה תקינה, והעדר אור טבעי משבש גדילה זו. הדבר חמור במיוחד בגילאים צעירים של בני 6 עד 12 שבהן גדילת העין היא מהירה. במשך מאות שנים בני אדם נחשפו לאור טבעי במשך 12 עד 15 שעות ביום וצמצום החשיפה לשעה עד שעתיים ביום בקרב ילדים ובני נוער נוגדת את הטבע ומזיקה באופן ישיר. לכך מתווספת החשיפה הממושכת של ילדים ובני נוער למסכים שהנזק ממנה נובע לא רק מהקרינה אלא מהקרבה של המכשירים לעין ואימוץ יתר של שריר העין".

 

ילדים ומסכים

בנוסף, למרות ש-82% מההורים מודעים לנזקים של שהייה ממושכת מול מסכים, רובם לא מונעים מהם לצפות במסכים. הנתון המפתיע בסקר הוא שדווקא הורים לילדים שמרכיבים משקפיים, מאפשרים להם זמן מסך ממושך של מעל 3 שעות ביום מול מכשירים דיגיטליים.

 

עדשות מגע מאטות את הידרדרות הראיה

במשך שנים סברו הורים רבים כי עדשות מגע לא מתאימות לילדים בשל גילם הצעיר, אך הגידול בהיקפי קוצר הראייה בקרב ילדים וכן העיסוק הגובר במראה חיצוני חוללו שינוי ביחס לעדשות מגע, וכיום למעלה מ-70% מההורים הביעו נכונות לרכוש לילדיהם עדשות מגע בהמלצת רופא עיניים או אופטומטריסט.

בחודש האחרון קיבלו עדשות המגע החדשניות Misight את אישור מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA). עדשות אלה הן הראשונות מסוגן בעולם שאינן מסתפקות בשיפור הראייה, אלא מאטות את התדרדרות הראייה בקרב ילדים בגילאים 8-12 וכן מאטות התפתחות של גלאוקומה והיפרדות רשתית בגיל מבוגר יותר. הן מצוידת בטכנולוגיה ייחודית ששוברת את קרני האור בדרך חדשה ומתקנת כל תמונה בצורה מושלמת שנשלחת למוח, ועם קבלתה המוח מפסיק לשדר אותות שגורמים לראייה להתדרדר.

 

כיצד נראה העולם מבעד לעיני ילד עם קוצר ראייה?

סימולטור חדשני שמשיקה חברתCoopervision  מסייע להורים להבין כיצד נראה העולם דרך עיני ילד עם קוצר ראייה ואת החשיבות שבטיפול בתופעה.

הסימולטור מציג שלושה תרחישים מחיי היום יום של הילד בכיתה, במעבדה ובאולם הספורט ומראה להורים כיצד הראייה מידרדרת לאורך הזמן והופכת ליותר ויותר מטושטשת ככל שקוצר הראייה מתקדם ולא מטופל כראוי.

לכניסה לסימולטור: https://bit.ly/2F1PvHx

 


עוד באותו נושא

לפתוח את שנת הלימודים ללא כאבי בטן

"אמא, כואבת לי הבטן..." נשמע מוכר? לקראת החזרה לבית הספר - איך נפתח את שנת הלימודים ללא כאבי בטן?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?