מיגרנה. אולי שמעת את אמא שלך מזכירה את המילה הזו, ואולי אפילו יש לך זכרונות ילדות שלה שוכבת בחדר חשוך וקריר ונחה עד שההתקף עובר. למרבה הצער, אם אמא שלך סבלה ממנה קיים סיכוי גדול שגם את תסבלי....

מיגרנה: להוריש את הכאב לילדים

הגורמים למיגרנה עדיין אינם ברורים וידועים- ישנם מספר גורמים שמשפיעים אחרת על כל חולה וחולה, אך בהחלט ניתן לראות קשר תורשתי- כאשר אדם במשפחה סובל מהמחלה, ישנה סבירות גבוה שעוד אדם מקרבה ראשונה יסבול ממנה גם הוא.

 

התסמינים לא חייבים להיות זהים

למיגרנה תסמינים שונים ותופעות לוואי המשתנות לא רק מאדם לאדם אלא גם מהתקף להתקף. חולה אחד יכול לסבול מטשטוש ראייה עד כדי אובדן הראייה או ראיית כתמים למשך זמן ההתקף בעוד חולה אחר יכול לסבול מבחילות והקאות ללא פגיעה בראייה.

אצל רוב בני המשפחה הסובלים ממיגרנה התסמינים זהים לגמרי או דומים ולכן חשוב לשים לב אליהם מגיל מוקדם.

 

במידה ואכן אם המשפחה סובלת מהתקפי מיגרנות בזמן המחזור החודשי למשל, חשוב שבנות המשפחה תהיינה מודעות לעובדה שעם קבלת המחזור החודשי הן גם עלולות לסבול מהתקפי מיגרנה בהתאם.

 

לא לנשים בלבד

בנוסף, לא מדובר במחלה של נשים בלבד וגם אבות ובנים יכולים לסבול ממיגרנות ולכן חשוב לשים לב אם ישנן תופעות לוואי או תסמינים אצל אחד מבני המשפחה המעידים על התחלת מיגרנה.

 

אם לדוגמא התקף מיגרנה מתחיל אצל אחד ההורים בצוואר תפוס שמתפשט והופך לכאב ראש- במידה ואחד הילדים סובל מצוואר תפוס יש לבדוק את האפשרות שמדובר בהתחלה של התקף מיגרנה.

 

להתאים את הטיפול

בדיוק כפי שהתסמינים יכולים להיות שונים מאדם לאדם, גם הטיפולים יכולים להשפיע באופן שונה על כל מטופל. יש שיגיבו טוב לטיפול הורמונלי, ויש שיגיבו בצורה טובה יותר דווקא לטיפול הומאופתי.

 

על מנת לטפל חשוב לעבור בדיקות יסודיות ולאחר מכן לנסות את הטיפולים הקיימים עד שמוצאים את הטיפול המתאים והמקל במיוחד. חשוב לדעת שלאחרונה נמצא החלבון האחראי על התפרצות המיגרנות. איתורו והכרת "מסלול" הפעולה שלו בחלקי המח השונים, איפשר למדענים לפתח טיפול תרופתי היכול לסייע ולמנוע את התפרצות המיגרנות.

 

במידה ואצל אחד מבני המשפחה טיפול במשככי כאבים חזקים עזר- כדאי לנסות זאת תחילה מכיוון שרוב הסיכויים שההשפעה תהיה דומה אך אין על כך התחייבות. גם שינויים בתזונה משפיעים על התקפים וגם כאן חשוב לבדוק עם שאר בני המשפחה אך לקחת בחשבון שבסופו של דבר כל אדם הוא אדם שונה ואחר גם אם הוא נושא את אותו מטען גנטי.

 

להוריש את הכאב לילדים

אחד הקשיים הגדולים ביותר אצל הורים הסובלים מהתקפי מיגרנה הוא לגלות שישנו סיכוי גדול במיוחד שהם יורישו את המיגרנות לילדים.

 

כיוון שמדובר במחלה של ממש, עם תופעות לוואי לא נעימות בלשון המעטה, רבים ההורים שמרגישים אחראים או אשמים בכך שהם סובלים ממחלה שתעבור אל ילדיהם.

 

עם זאת, חשוב לזכור, שהידיעה שישנה אפשרות שהילדים יקבלו בתורשה את המיגרנות (ועוד כמה דברים אחרים על הדרך) מאפשרת להתכונן ולהתארגן בהתאם וברוב הפעמים הכנה לקראת ההתקף יכולה למנוע אותו לגמרי או להחליש אותו באופן משמעותי.

 

 

על הכותב:
ד"ר רוני שרון,
נוירולוג מומחה לכאב,
מנהל המרכז לכאבי ראש ופנים, ביה"ח שיבא

 


עוד באותו נושא

המדריך השלם לכאבי ראש ומיגרנה

המדריך השלם לכאבי ראש ומיגרנה

כאב ראש הוא מנת חלקם של רוב בני האדם. לא כל כאבי הראש דומים: המקור, העוצמה ודרך הטיפול משתנים. להלן מורה נבוכים לעולם כאבי הראש.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!