דווקא בימינו, בשנת 2018 רוויית השפע והטכנולוגיה, שווה לקחת פסק זמן ולעשות את הנסיעה דרומה לשדה בוקר לסיור בצריף הצנוע של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון.

לבקר בסלון של ראש הממשלה הראשון

הסיור בביתו של ראש הממשלה הראשון כולל מבט על שדה בוקר, סרטון מרתק על בן גוריון ופועלו, ביקור בצריף המקורי בו הוא התגורר עם פולה אשתו, חדרי תצוגה אינטראקטיביים ואף הרפתקה בחדר בריחה היסטורי ברוח התקופה של קום המדינה.

 

צריף בן-גוריון הוא ביתו המקורי של ראש הממשלה הראשון של ישראל, שלא רק האמין כי יש להפריח ולאכלס את הנגב, אלא גם החליט לתת דוגמא אישית ועבר בעצמו לגור בשדה בוקר. בצוואתו ביקש להשאיר את ביתו כפי שהיה, ועד היום ניתן לראות את הצניעות הרבה בה הוא חי ואף אירח אישים וראשי מדינות במשך 20 השנים בהן חי במקום, עד למותו בשנת 1973.

בין החדרים בצריף נמצאים חדרי השינה הנפרדים, המטבח הצנוע שבו תלתה פולה את התפריט היומי של בעלה, וחדר העבודה המרשים ובו למעלה מ-5,000 ספרים (המהווים רק רבע מספריו של בן-גוריון) במגוון רחב של נושאים כמו יהדות ותנ"ך, פילוסופיה, היסטוריה וגיאוגרפיה, צבא וביטחון ועוד. בחדר העבודה כתב את ספריו ומאמריו הרבים, וכן את זיכרונותיו, אותם ייעד לדור הצעיר של ישראל.

ברחבי הבית פזורות גם המתנות שקיבל בן-גוריון מאישים וממוסדות שונים, ושבהן בחר לקשט את ביתו, ומשקפות את שהיה קרוב ללבו יותר מכל: תמונת סמל המדינה, המכילה בתוכה את תמונתו ואת תמונת חברו, יצחק בן-צבי, מגילת העצמאות - שקיבל מראש הממשלה לשעבר, גולדה מאיר, וגם חנוכייה המנגנת את "התקווה" ומפת ארץ ישראל.

 

עוד במקום ניתן לבקר בשלושה מבתי השכונה, הסמוכים לביתם של דוד ופולה בן גוריון, שלאחרונה עברו שימור ושיפוץ והוקמו בהם חדרי תצוגה חדישים:

בית הגבס, הבית הראשון שנבנה בקיבוץ. בתוך בית זה נמצא כעת מוזיאון של הקיבוץ, המראה באופן מרתק את התפתחות הקיבוץ מיום הקמתו ועד היום. בחדר זה נפתחה גם תצוגה מרגשת החושפת את המבקרים לאותם חלוצים אשר הקימו את הקיבוץ ולחזון הנגב של דוד בן-גוריון.

חדר שולחנות פעילות ממוחשבים ובו מיצג אינטראקטיבי המאפשר למבקרים להיות שותפים פעילים בנושאים שהיו קרובים וחשובים לבן-גוריון, כמו הנגב, צה"ל, וכן תפקידו של הנוער בישראל. בחדר זה מוצגות גם קריקטורות של בן-גוריון, ואסופת מכתבים מרתקת בינו לבין בני נוער.

 

בחדר השלישי מוקרן על גבי מסך ענק הסרט "איזהו מנהיג", המביא רגעים מכוננים בהם נדרש דוד בן-גוריון לקבל החלטות מדיניות הרות גורל לצד התמודדותו עם משפחתו, בזמנים בהם היה רחוק ועסוק בניהול המאבק להקמת המדינה ולביסוסה. כדוגמה לכך מוצג מכתב שכתבה לו פולה, בו בישרה לו על הולדת בתם הבכורה וכך כתבה "למרות דמיונה אליך היא חמודה מאוד"...

חדר הסודות של בן גוריון

חדר הסודות של בן גוריון הוא למעשה מעין חדר בריחה היסטורי שמזמין את המשתתפים לנסות לגלות מחדש דברים שהחביא ראש הממשלה הראשון של ישראל. מה הסתיר דוד בן-גוריון מעיני הציבור? אילו סודות מדינה הוחבאו בחדרו הסודי? בחדר מחכים חומרים מתקופת הקמת המדינה: מסמכים, מכתבים, תמונות והקלטות הקשורות בימיה הראשונים של המדינה ובבן-גוריון עצמו. המשתתפים צריכים לענות על חידות, לפתוח מנעולים, ולשתף פעולה עד למציאת תיבת אוצר ופיענוח החידה האחרונה.

 

 

לפרטים נוספים:  www.bgh.org.il

 


עוד באותו נושא

יצירה לילדים? למה כדאי ליצור ב... אוכל!

כשאתם רוצים לעסוק ביצירה עם הילדים, מה הדבר הראשון שעולה לכם בראש? אז הנה רעיון מעניין: יצירה באוכל.

התגובות שלכם ...

חוות דעת

השבוע ביליתי עם מתן יום איכות אמא-ובן, והבחירה שלו הייתה להצטרף לסיור לנגב לביקור בביתו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון. "אני יודע עליו כבר הרבה ממה שלמדנו בבית הספר, אבל אני רוצה גם לראות בעצמי בשטח", הוא הסביר.

 

ולפני שאני אספר על הסיור בצריף עצמו, אני חייבת לומר שהנסיעה דרומה הייתה פחות קשה מכפי שחשבתי שתהיה, ואם משלבים את זה בעוד אטרקציה או פיקניק בדרך זה בהחלט יכול להיות טיול משפחתי נחמד.

לגבי צריף בן גוריון.

זו הפעם הראשונה שאני מבקרת במקום, ואמנם שמעתי פה ושם על הצניעות שבן גוריון חיי בה, אבל עד שלא ראיתי את זה במו עיניי לא באמת הצלחתי לדמיין איך זה ייראה. ולכן אני חושבת שבאמת חובה לכל אחד להגיע לפחות פעם אחת, כדי לחוות את החיים כפי שהיו פעם. בלי מחשב, טלויזיה, בלי פאר והדר.

 

מעבר לזה, הסיור אכן מלמד, ובאופן חווייתי ולא משעמם, כמה עובדות על חייו ופועלו של בן גוריון, רק על קצה המזלג ורק עובדות נטולות מחלוקת, ובכך לטעמי מתאים יותר לילדים ופחות למבוגרים, שכדי להכיר את הדמות בוודאי כבר הספיקו לקרוא ספר היסטוריה אחד או שניים.

 

הילדים התלהבו במיוחד מחדר הבריחה שהתקינו במקום, ששילב חידות מגניבות עם היסטוריה ואביזרים מפעם. אני לא הצלחתי לעזור הם בכלום כמובן, אז מזל שההיחלצות לא הייתה תלויה בי...

משם נסענו לאחוזת הקבר של פולה ודוד בן גוריון, חוויה עוצמתית גם מבחינה פיזית, המקום מהמם, מוקף מדבר והרים, וגם מבחינת המחשבה שראש הממשלה שלנו בחר לוותר על קבורה ליד אישים ומכובדים והעדיף להיקבר בנגב לצד רעייתו. מדהים.

 

ולסיכום, אם עוד לא ביקרתם בצריף בן גוריון, מומלץ בחום להגיע לפחות פעם אחת.

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!