רוצים שילדיכם יגדלו להיות צרכנים נבונים ושידעו להתנהל נכון מבחינה כלכלית? לצד לימוד האותיות וזהירות בדרכים, כדאי שתלמדו אותם גם חינוך פיננסי. אחת הדרכים הטובות לשם כך היא באמצעות דמי הכיס שהילדים מקבלים.

דמי כיס: מדוע חשוב להעניק לילדיכם חינוך פיננסי?

כהורים, חשוב לנו מאוד שילדינו יגדלו להיות מבוגרים אחראים, חכמים, בעלי ידע נרחב ועם ערכים ודרך ארץ. אנו מקפידים ללמד אותם כיצד לחצות את הכביש, איך עושה פרה, ועל החשיבות של חלוקת הצעצועים שלהם עם אחיהם הקטנים. מגיל צעיר הם למדים כיצד לקרוא ולכתוב, משננים את לוח הכפל, ויודעים מהן לוחות הברית, אך אם תשאלו ילד מה זו "ריבית" הוא לא יבין כלל על מה אתם מדברים.

 

חינוך פיננסי הוא מושג שהחל לצבור תאוצה בשנים האחרונות. ארגון ה-OECD מגדיר אוריינות פיננסית כ"תהליך באמצעותו צרכנים/משקיעים פיננסיים משפרים את הבנתם במוצרים פיננסיים ובאמצעות מידע, הוראות ועצות מפתחים כישורים וביטחון המקנים להם מודעות גבוהה יותר לסיכונים והזדמנויות פיננסיים. הכישורים מאפשרים להם לבצע בחירות מושכלות וצעדים אפקטיביים, המשפרים את התנהלותם הפיננסית". ילד המבין מושגים כלכליים כמו "אינפלציה", "אשראי" ו"השקעה", משפר את סיכוייו להיות צרכן נבוך יותר, עשוי להימנע ממפולות כדוגמת מינוס בבנק וחובות, ולומד כיצד להעריך כסף ולהתנהל נכון מבחינה פיננסית.

 

ידע ומודעות פיננסיים לא יכולים להיות שלמים בלי הבנה כלשהי בשוק ההון. אמנם בבתי ההשקעות ישנם אנשי מקצוע שהם מומחים בתחומם, אולם הם לא יכולים להחליף את הכוח המגיע עם ידע אישי.

 

ממשלת ישראל הפנימה גם היא את חשיבותו של חינוך פיננסי, וישנם בתי ספר תיכוניים ברחבי הארץ בהן קיימות תוכניות לחינוך פיננסי. יחד עם זאת, חינוך פיננסי מתחיל מהבית. כהורים, מוטלת עליכם האחריות ללמד את הילדים על חשיבות החיסכון וההשקעה הכלכלית הנכונה, ואחת הדרכים היעילות לעשות זאת היא באמצעות דמי הכיס. הנה כמה רעיונות לניהול יצירתי של האקט החינוכי הזה:

 

לבזבז, לחסוך, לתרום ולהשקיע

על-מנת ללמד את ילדיכם כיצד להתנהל נכון מבחינה כלכלית, אפשר לנצל את דמי הכיס שאתם נותנים להם ממילא (בין אם בצורה ישירה ובין אם בצורה עקיפה): תוכלו להחליט שאתם נותנים להם דמי כיס קבועים מדי שבוע. הסכום לא צריך להיות גבוה במיוחד, אך בכל פעם שהילד מקבל את דמי הכיס, הבהירו לו כי עומדות בפניו כמה אפשרויות: או לבזבז את הכסף, או לחסוך אותו, או לתרום אותו לצדקה, או להשקיע אותו. אם הוא בוחר באפשרות של השקעת הכסף, הוא יזכה לתשואה – תנו לו בסוף כל חודש כמה שקלים נוספים כתגמול על ההשקעה הכספית של דמי הכיס. הבלוגרית "הסולידית" מציעה אופציה קצת שונה, במטרה ללמד את הרעיון של ריבית דריבית. לשיטתה, יש להחליט על ריבית באחוזים קבועים (למשל 10 אחוז) מתוך הכסף שנצבר, כך שאם ילדיכם הפקיד 40 שקלים, בסוף החודש ההון שלו יגדל ל-44 שקלים. הריבית אותה יקבל הילד בסוף כל חודש תהווה תמריץ עבורו לחסוך כמה שיותר על מנת ליהנות מריבית גבוהה יותר,  ובמקום לבזבז את הכסף על קנייה אימפולסיבית, הוא ילמד על חשיבותה של השקעה, כיצד היא יכולה לעזור לו להגדיל את ההון שצבר וכן על היתרון הגדול שבדחיית סיפוקים.

 

פתיחת חשבון בנק והנפקת כרטיס חיוב מיידי

אם עד היום הילד שלכם נהג לשלשל את דמי הכיס לתוך קופסת חיסכון של חזיר, כדאי שבמקום זאת תפתחו לו חשבון בנק. פתיחת חשבון בנק היא הצעד הראשון לעצמאות כלכלית, ותקנה לילד שלכם אחריות רבה. הבנקים בישראל מאפשרים לנערים מגיל 14 ועד גיל 16 לפתוח חשבון בנק בהסכמת ובליווי הורים ולרוב חשבון זה כולל הטבות ופטור מעמלות עובר ושב. בין גיל 14 לגיל 16 הבנק מנפיק כרטיס חיוב מיידי (דביט) בו החיוב מתבצע באופן תוך כמה ימים, ולא במועד קבוע בתחילת כל חודש. צעד זה יאפשר לכם ולילד להיות בבקרה על ההוצאות הכספיות, ילמד את ילדכם כיצד לחסוך , ויאפשר לילדים להכיר לעומק את המערכת הבנקאית. 

 

חינוך פיננסי מספק לילד ארגז כלים עשיר שיסייע לו להתנהל נכון מבחינה כלכלית, מאפשר לו לבצע בחירות פיננסיות מושכלות, מקנה לו מודעות לסיכונים וההזדמנויות בשוק ויאפשר לו להבין מהן זכויותיו כצרכן. חינוך פיננסי צריך להתחיל עוד לפני גיל שש, כשעל ההורה להסביר לילד מושגים בסיסים מעולם הכלכלה כמו מהי משכורת, מהו חיסכון ומהי הלוואה. לאחר גיל שש מומלץ ללמד את הילד מהו פיקדון ומהו אשראי, ועם גיל ההתבגרות להכיר לילד את עולם החיסכון הפנסיוני שיהיה שימושי עבורו כשייכנס לשוק העבודה. חינוך פיננסי לא רק יכין את ילדיכם לעולם הכלכלי, אלא מהווה גם הזדמנות מצוינת עבורכם להציג דוגמא אישית ולהעמיק את הידע הפיננסי שלכם.

 

 


עוד באותו נושא

החופשה של סופי

נועה נוסעת לחופשה בחיפה ונאלצת להשאיר את כלבתה האהובה סופי אצל דודתה. סופי ונועה מעולם לא נפרדו, והפרדה קשה להן. אבל סופי, כלבה שובבה וידידותית, לומדת להסתגל למציאות החדשה ואפילו להנות ממנה.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?