חני, העמותה לקידום תיאטרון מובחר, מציגה סיפור על תפקוד הבדיה והפנטזיה בחיי האדם, ועל ההבדל בין שקר לבדיה במחזה עפ"י ספרה של כריסטינה נסטלינגר. יום שני 10.8.15, מוזיאון ת"א.

דברים שקרו באמת

שמו האמיתי של גיבור המחזה, תלמיד כיתה ב, הוא יונתן, אבל רק אמו והמורים בבית הספר קוראים לו כך. סבתא שלו קוראת לו "פצפון" ואילו חבריו קוראים לו "יומבללי – "כי בכל פעם שהוא מספר על משהו מותח שקרה לו הוא קורא בהתפעלות "יו - יו – יו- יומבללי".

 

חבריו מאוד אוהבים לשמוע על ההרפתקאות המסעירות שקרו לו, כי כשיומבללי מתאר בהתרגשות את החוויות שלו לחבריו ולמשפחתו הסיפורים קורמים עור ונדמים אמיתיים ממש.

גיבור הסיפורים הוא אליהו - חבר כל יכול שמצטרף להרפתקאותיו המסעירות. בעזרת בדיותיו נחלץ יומבללי ממצוקות וממצבים מביכים, אך אלו גורמות לו לסיבוכים מביכים פי כמה, במיוחד כשחבריו מבינים שהוא "עובד" עליהם ומכריזים עליו "ברוגז".

כדי לעגן את דמיונותיו במציאות יוצא יומבללי לחפש אדם ששמו אליהו, וכשהוא מוצא אחד כזה הוא מגלה שעל אף שאיננו תואם בדיוק את דמות הכל יכול שבדה, קשר אנושי חם עדיף על כל השקרים בעולם...

 

כריסטינה נסטלינגר (1936) היא סופרת ילדים ידועה ביותר באוסטריה ומחוצה לה (כלת פרס אנדרסן לספרות ילדים), כתבה יותר ממאה ספרים ואת רובם גם איירה (ביניהם "שמריהו הילד מקופסת הגפרורים").

ספריה יוצאים באומץ בעד אינדיבידואליות, דמוקרטיה וזכויות ילדים. היא תמיד מנסה לדרבן את קוראיה לבדיקת מוסכמות, לחשיבה מחדש ולשינוי. הילד בספריה אינו תמים שמקבל בכניעות את החלטות המבוגרים, אלא ישות עצמאית, אדם הראוי לכבוד, למידה גדלה והולכת של אוטונומיה, וזכאי להיות שותף להחלטות.

 

מחזה ובימוי: חגית רכבי, עיצוב תפאורה: דיתי אופק, עיצוב תלבושות: מאיה מידר-מורן, עיצוב תאורה: חני ורדי, מוסיקה: אלדד לידור. משתתפים: גליה ישי (בתפקיד הסבתא), אמרי ביטון (בתפקיד החבר עומר), הלל קפון (בתפקיד יונתן), הדר ברוך (בתפקיד החברה רוני), יוסי עובדיה (בתפקיד החבר מיקי), מאיר טולדנו (בתפקיד אליהו), רוני גולדפיין (בתפקיד האמא).

מתאים לגילאי 5 – 9.

 

 

לפרטים נוספים: http://www.hanitheater.com

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!