בשנים האחרונות עולה יותר ויותר הדיון על המושג אנמיה ורבים מתבלבלים בין המונחים והרכיבים השונים המגדירים אותו.

בלבול כזה לא רק שהינו מוטעה, אלא עלול לגרום גם לטיפול ולתמיכה רפואית ותזונתית שאינם מדויקים או נכונים. חשוב מאוד להבין בדיוק ממה נגרמת האנמיה (מיד אראה שיש מגוון סיבות שונות), איזה רכיב בדם בדיוק גרם לה (ישנם מספר רכיבי דם שעלולים ליצור אנמיה ולכל אחד התייחסות רפואית שונה) וכיצד ניתן לטפל בה בצורה מהירה וממוקדת.

 

מהי אנמיה?

אנמיה (Anemia) היא שם כולל לכמה מחלות שהמשותף לכולן: תכולה נמוכה של המוגלובין בדם או חסר בתאי דם אדומים שיכולים לשאת את ההמוגלובין. המוגלובין הינו רכיב בדם המורכב מברזל (HEM) וממספר גלובינים (סוג של חלבון). אחד מתפקידי ההמוגובין הינו להעביר חמצן דרך מערכת הדם מהתאים השונים (והרקמות) אל הריאות והלב על גבי תאי דם אדומים. משמעות האנמיה למעשה הינה שבמידה וכמות או איכות ההמוגלובין יורדת- העברת החמצן הגופי תפגע.

 

חשוב מאוד לזכור כי ישנם מספר סוגי אנמיות, כל אחד מהסוגים נובע ממקור אחר.

  1. חלק מהאנמיות יגרמו עקב יצור מופחת של תאי הדם האדומים עקב תזונה או ספיגה חסרה בברזל.
  2. חלק מהם יגרמו עקב הרס כדוריות אדומות (תסמין למחלות פתולוגיות שונות, בדרגות חומרה משתנה).

3.       אנמיה עלולה להיגרם עקב אבדן דם בכמות גבוהה.

  1. אנמיה מיקרוציטית- אנמיה הנגרמת עקב יצירת כדורית דם קטנה יותר מהנורמה ויותר מצרכי הגוף.

5.      יצור לא תקין של המוגלובין עקב מחלה זיהומית כרונית המפריעה לזמינות הברזל בגוף או עקב מחלות תורשתיות.

6.      אנמיה ספורמיטית- בעיה הנגרמת בייצור הממברנה (מעטפת) של הכדוריות האדומות.

7.      אנמיה מגלובלסטית-אנמיה הנגרמת עקב חוסר בויטמין B12 או חומצה פולית (B9)

8.      אנמיה אפלסטית- בעיה ביצירת תאי דם במח העצם או בעיה בכליות הגורמת לפגיעה בהורמונים מסוימים האחראים על יצור תאי הדם.

9.      אנמיה המוליטית- המוליזה- מחלה אוטואימונית הגורמת להרס כדוריות דם אדומות.

 

קבוצות סיכון ללקות באנמיה

בין קבוצת סיכון ללקות באנמיה היא אוכלוסיית הקשישים והחולים במחלות כרוניות. בנוסף חולים במחלות מעיים נוטים לחלות במחלה עקב חוסר ספיגה טובה של ברזל, חומצה פולית ו-B12 לכן הטיפול יכלול במקרים רבים מתן ברזל בזריקות ולא דרך מערכת העיכול.

 

קבוצה נוספת אשר בסיכון היא קבוצת הצמחונים והטבעונים. בארצות המערב, אנשים רבים חיים במדינות אשר בהן מסורת האוכל בנויה כך שמרכיב עיקרי בתזונה הוא בשר, בשונה מהמזרח, שם התזונה מבוססת בעיקר על סויה ואורז. אנשים הנמנעים מאכילת בשר ומזונות מן החי, המכילים תכולת ברזל גבוהה, עלולים לפתח חסר בברזל, B12 או חומצה פולית.

 

תופעות המלוות אנמיה

חיוורון

חולשה

עייפות

נשירת שיער

סחרחורת

כאב ראש

עצבנות

קושי בריכוז

חוסר תיאבון ובחילה

 

אבחון

עיקר האבחון של אנמיה וההבדלה בין סוגי האנמיה השונים נעשים באמצעות רמת ההמוגלובין בדם (HGB) שתהיה נמוכה ברוב סוגי האנמיה, בדיקת חלקן היחסי של הכדוריות האדומות בנפח הדם - המטוקריט (HCT), בדיקת גודלן הממוצע של כדוריות הדם האדומות (MCV) שיכול להיות נמוך או גבוה בהתאם לסוג האנמיה, בדיקת מספר כדוריות הדם האדומות בנפח הדם (RBC) מספר תאי הדם מסוג רטיקולוציטים בדם (RET) ועוד.

נוסף על כך להערכת אנמיה של חוסר ברזל יש צורך לדגום בדם ריכוז של חומרים שונים כגון: רמת ברזל, רמת חלבון הפריטין ורמת חלבון הטרנספרין. בדיקות נוספות שניתן לבצע על-מנת להעריך אנמיה הן בדיקה מיקרוסקופית של משטח דם ובמקרים חמורים או במקרים בהם קשה לבצע אבחנה ייבדק גם משטח של חומר שיישאב ממח העצם.

 

טיפול באנמיה

כפי שנאמר, הטיפול במחלת האנמיה הוא בהתאם לגורם:

באנמיה מחוסר ברזל - יינתן טיפול בברזל במינון גבוה.

באנמיה מגלובלסטית הטיפול הוא בהעשרה ובמתן של - וויטמין B12 חומצה פולית.

באנמיה הנגרמת עקב חוסר בהורמון אריתרופויאטין -יינתן תחליף של ההורמון.

במקרי דימום, יש לעצור את הדימום. במקרים שלא ניתן לתקן את הגורם למחלה או במקרי אנמיה חמורים יינתן עירוי דם. באנמיה אפלאסטית, בה מח העצם נפגע, לפעמים יצטרך החולה לעבור השתלת מח עצם לצורך ריפוי המחלה.

 

תוספי תזונה ומזון

מאחר ומקרים רבים של אנמיה נגרמים, כאמור, עקב סיבות תזונתיות- ארחיב מעט על הטיפול התזונתי.

ברזל (IRON)- מינראל חיוני הנמצא במזון שעיקרו מן החי אולם גם בקטניות ובירקות ירוקים (בשר, איברים פנימיים, ביצים, טחינה, תרד, שעועית ירוקה, עדשים, חומוס- הינם מזונות עשירים בברזל). ספיגתו יעילה יותר בגוף אם נצרך ממזונות מהחי. ויטמיןC  הינו ויטמין אשר בנוכחותו הברזל ייספג בצורה יעילה יותר ולכן לעיתים בחוסר בברזל מומלץ לצרוך גם תוספת ויטמיןC  (למשל- אכילה של ביצה וסלט טרי).

אדם שסובל מאנמיה מחוסר ברזל זקוק, בנוסף לשינוי או שיפור בתזונה, לטיפול תרופתי.

יש לשים לב כי לעיתים טיפול תרופתי של ברזל עלול לגרום לתופעות גסטרואינטסטינליות (תופעות לוואי במערכת העיכול כמו עצירות, שלשולים, כאבי בטן, גזים, נפיחויות) שניתן להפחית אותן באמצעות ברזל מסוג עדין יותר, ביסגליצינאט - בכדורים או בטיפות. כדאי להתייעץ עם הרוקח במקרים כאלו.

B12- ( (Cobalamin ויטמין זה הינו חיוני ונמצא אך ורק במזונות מן החי. (בשר, עוף, ביצים, גבינות, שמרים). אנמיה הנגרמת עקב חוסר בוויטמין B12 צריכה להיות מטופלת על ידי שיפור בתזונה ונטילת בוויטמין בכדורים.

שימו לב כי היום ישנם כדורי מציצה- הניתניםSUB- LINGUL  (מתחת ללשון), טעימים ומתמוססים בקלות לנטילה יומיומית או חד שבועית (תלוי בחסר המאובחן).

זריקות B12 יינתנו במקרים חריגים או בהנחיית רופא. מאחר והרבה מהאנמיות נגרמות גם עקב חוסר בחומצה פולית- ניתן לבחור תכשיר B12 המשלב בתוכו חומצה פולית ובכך להקל על הקומפליינס ועל הנוחות בנטילה.

חומצה פולית- (FOLIC ACID) חומצה פולית היא ויטמין ממשפחת ויטמיני ה B ונקראת גם B9. נמצאת בעיקר במזונות מן החי ובעלים ירוקים. אנמיה שזוהתה עקב חוסר בויטמין זה זקוקה לתיסוף תזונתי שלו מן המזון ומתוספי התזונה המקובלים במקביל. ניתן לבחור בנטילת חומצה פולית בטבלייה בשילוב עם ויטמין B12 או, כפי שציינתי, בנפרד ממנו. (כדאי להתייעץ עם רוקח).

 

 

על הכותבת:
רוני גוטליב,
דיאטנית קלינית,Bs.c Nutrition  
מנהלת מחלקת הסברה רפואית בחברה פלוריש
Floris.co.il

 


עוד באותו נושא

לא להקל ראש בנזלת

בחורף אנו נתקלים לא פעם בילדים זבי חוטם אשר טרם למדו שאת הפרשות האף מקנחים בממחטה ולא שואפים פנימה...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?