עונת המעבר כבר כאן וכאבי הגרון נמצאים בכל מקום - בעבודה, בגן, בלילות, בבקרים.

שינויי מזג האויר בערבים בתוספת המזגנים והחום הכבד במהלך היום מאפשרים מצע נוח לוירוסים שונים, בינהם וירוסי הגרון להתפתחות יעילה. דלקת הגרון הידועה נקראת גם דלקת של הלוע ויכולה לכלול בתוכה גם דלקת באיזור השקדים שבלוע. חשב לדעת ש90% מכאבי הגרון נגרמים בגלל סיבה נגיפית, וירוס ולא בגלל דלקת חיידקית.

 

הוירוס הנפוץ ביותר לכאבי הגרון נקרא רינו ווירוס (במיקרוסקופ נראה כמו קרנף ולכן שמו. רינו=קרנף בלטינית). חשוב לזכור-  לדלקת ויראלית, מאחר ומדובר במחולל דלקת נגיפי- טיפול אנטיביוטי (שמיועד נגד חיידקים) לא יהיה יעיל. כדי להתמודד ביעילות בנגיף יש לקבל טיפול אנטיוייראלי שהוא בדרך כלל טיפול הכפוף למנוחה ולהמתנה שהמחלה פשוט תעבור (תוך כדי מנוחה הגוף פנוי יותר למלחמה בנגיף). טיפול אנטיויראלי נוסף הוא טיפול סימפטומטי  (למשל לכאבי גרון נמליץ על שתית משקאות חמים, מרק עוף כתרופת סבתא, טבליות למציצה המפחיתות כאב וכו‘). הטיפול הכי יעיל כאנטיוויראלי הוא הטיפול המניעתי. כדאי להתייחס לנקודה זו ולחשוב על אופתיות להמנע מהווירוס על ידי מערכת הגנה יעילה יותר.

 

דלקת חיידיקית נפוצה של הגרון נקראת גם סטרפטוקוקוס והיא דלקת נפוצה בקרב ילדים מעל גיל 5 ולמבוגרים. הטיפול בדלקת חיידקית הוא אנטיביוטי ולכן דרוש זיהוי מדוייק של הגורם לדלקת על ידי משטח גרון. סטרפטוקוקוס, אם לא מטופל כראוי עשוי להתפתח למחלה קשה יותר על ידי זליגה של חידקים לממברנת הריאות  או לדלקת מפרקים ולכן חשוב שהדלקת תאובחן כראוי ותטופל ביעילות.

 

הן דלקת ויראלית והן דלקת חיידקית מאופיינות בגרון אדום, מודלק ולעיתים עם מוגלה לבנה. לעיתים יתלווה חום (בדרך כלל מסמן על דלקת חיידקית) ותמיד יתלווה כאב גרון בעוצמה מסויימת. שתי הדלקות של הגרון (הן הוויראלית והן החיידקית) מדבקות דרך רוק, הפרשות, התעטשות ושיעול.

 

כפי שציינתי- הטיפול בדלקות הגרון מתחלק לכמה מישורים:

זיהוי מחולל המחלה- האם הכאב ויראלי או חיידקי. אם חיידקי-יש לשקול שימוש באנטיביוטיקה.

מישור הטיפול הסימפטומטי, בכאב-  כדי להתמודד עם הכאב בגרון ניתן לשקול מספר אפשרויות לפי הצורך והטעם-

  • שתיית משקאות חמים (המתקה  דבש או  קנה סוכר המסייעים בריכוך הכאב)-חשוב להדגיש בנקודה זו שהשימוש בדבש לילדים מתחת לגיל שנה איננו מומלץ. בגיל הפעוטות מומלץ להשתמש בסוכר קנה חום ליעילות גבוהה.
  • קרטיב קר (?!)- שינה גישה לטיפול במשקה קר, קרח, גלידה או קרח. אני בטוחה שהילד שלכם ישמח ל"תרוץ" לאכול שלגון.
  • טבליות למציצה- ניתן לרכוש טבליות למציצה מסוגים שונים ובטעמים שונים. זכרו שאם הכאב הוא ויראלי אין צורך שבלכסנייה אותה אתם רוכשים ימצאו סוגי אנטיביוטיקה אולם כן חשוב שיהיה בלכסנייה רכיב אנטיוויראלי או חומר מחטא. מאחר ויש צורך שהלכסנייה תפחית כאב גרון שימו לב שבטבליה יש רכיב המפחית כאב. אם ברצונכם רכיב שלא רק ירדים את המקום לדקות ספורות אלא ישיג תוצאה למספר שעות, אני ממליצה לשקול על לכסנייה שבמרכיביה  פרופוליס, שעוטף את הגרון במן מעטפת של שעווה דקה ובכך תורם לאלחוש טבעי של הגרון. שימו לב שכאשר מדובר בילדים יש לבחור טבליה שמתאימה לילדים עם מינונים המדוייקים להם ורכיבים המתאימים להם.

חיטוי הגרון- בין אם הדלקת ויראלית או חיידקית יש צורך בחיטוי הגרון מפני המזיקים- חיטוי יצור סביבה נקייה מגורמים זרים ויזרז את הטיפול.

חיטוי הגרון ניתן להשיג על ידי שימוש בשיטה המסורתית (גרגור מיים עם מלח) או בגישה מודרנית וטעימה יותר של  למשל מציצת אבץ. (נסו לתת לידכם לגרגר מלח ותראו בעצמכם מה יעדיף...). האבץ הוא מינראל אשר משתתף בתהליכים רבים בגוף. במציצה מקומית של הגרון הוא תורם לחיטויו. צמחי מרפא נוספים העשויים לתרום לחיטוי הגרון הינם  תימין  וציפורן שיעילותם גבוהה אם ניטלים במינון ובריכוז מדוייק ובסטנדרטיזציה גבוהה מתאימה. שימו לב שבחלק מהמוצרים למציצה לכאבי גרון נמצאים רכיבים כמו אבץ כדי להשיג יעילות טיפול מירבית.חשוב להדגיש שבקרב ילדים מציצת טבליה המכילה אבץ היא אופצייה יעילה במיוחד.

חיזוק ההגנה הטבעית- מאחר וציינתי שטיפול אנטיויראלי הינו טיפול בעיקר מניעתי- יש לזכור שרכיבים אנטיויראלים עשויים לתרום למערכות הגוף להתמודד ביעילות רבה יותר מול זיהום ויראלי, לכשיגיע. חיזוק ההגנה הטבעית כולל בתוכו אפשרויות, שיטות וגישות רבות הן ברפואה העממית והן ברפואה הקונסרבטיבית שבינהן-פעילות גופנית שבועית, תזונה נכונה הכוללת מגוון פירות וירקות, דגנים מלאים וקטניות, שתיית מיים או תה (והמנעות ממיצים או תוססים) אורח חייים בריא כללי,שינה של 8 שעות בלילה, וכן שימוש בצמחי מרפא כמו פרופולי ואכינצאה, סמבוק שחור, פרה ביוטיקה  ופרוביוטיקה שנמצאו יעילים בהיבטים שונים.

 

לסיכום חשוב לומר שוב שרוב דלקות הגרון, גם בקרב ילדים, הן ויראליות.

לאחר בירור עם רופא לגבי סוג הדלקת מומלץ להתייעץ עם הרופא או הרוקח על טיפול מקומי בגרון אשר יעניק אפקט חיטוי, אילחוש ובנוסף יעזור בחיזוק ההגנה מול הוירוס.

 

 

על הכותבת:
רוני גוטליב,
דיאטנית קלינית Bs.c Nutrition  
מנהלת מחלקת הסברה רפואית בחברת פלוריש
http://floris.co.il/

 


עוד באותו נושא

שעלת וחיסון לשפעת - סיפור אמיתי

זה התחיל בביקור אצל הרופא בעקבות שיעול מתמשך של הבן שלי.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?