למעלה מ- 40 גנים ציבוריים ובהם פסלי חוצות של אמנים ידועים בהשראת שירים וסיפורי ילדים פרושים על פני שכונותיה ואזוריה השונים של העיר, אשר השקיעה רבות בפיתוח אתרים אלה, הקיפה אותם בגינון ירוק וקבעה במקום ספסלי ישיבה ומתקני משחקים לילדים.

גני סיפור בחולון

בעיר חולון קיים פרוייקט פיסול סביבתי יחיד מסוגו בישראל - "גן סיפור". במסגרת הפרוייקט פיסלו מיטב האמנים הישראלים פסלי סביבה בהשראת סיפורי ילדים אהובים ומוכרים.

בכך מצטרפת העיר חולון לשורה ארוכה של ערים ידועות ברחבי העולם, שיזמו פרוייקטים של אמנות סביבתית ברמה מוזיאלית. פרוייקטים דומים קיימים ב"הפטלין" בהולנד, בפרוייקט של האמנית הדגולה ניקי סאו פאאל באיטליה, פינות הסיפור ב"טיבולי" בדנמרק וגני הפיסול של פרוייקט ה"יורודיסני" בצרפת.

 

המטרה היא להגביר את המודעות והאהבה לספרות הילדים ולספר לדור הצעיר ולציבור העולים החדשים מי הם גיבורי ספרות הילדים בארץ בעבר ובהווה.

פרוייקט "גן סיפור" הוא חלק מטיפוחן של ה"ריאות הירוקות" בחולון, שהינה אחת הערים הירוקות ביותר בישראל. בשנת 2009 זכה הפרוייקט ב"פרס עזריאלי לתכנון אורבני".

כיום מתפרשים השטחים הירוקים בחולון על פני 1200 דונם (שטח שיכפיל עצמו בשנים הקרובות), כ-6500 עצים מייפים את העיר ושדרותיה ו-150 אלף פרחים נשתלים ברחבי העיר מדי שנה.

 

מבקרים רבים מחולון ומחוצה לה מגיעים ל‘עיר הילדים‘, וזוכים ללמוד פרק בתולדות האמנות והתרבות ולהתוודע מחדש אל כמה מהבולטות ביצירות הספרות הקלסיות לילדים וספרות הילדים של היום.

 

הכניסה לגנים חופשית בכל שעות היום ופרטים עליהם ניתן למצוא באתר העירוני www.holon.muni.il.

 

 

[צילום: אלי נאמן]

 


עוד באותו נושא

"איה פלוטו"

הצגת ילדים עפ"י ספר הילדים הקלאסי מאת לאה גולדברג

התגובות שלכם ...

חוות דעת

חיפשנו מקום שהילדים יכולים לשחק ולהשתולל אחרי תקופה ארוכה של כליאה בבית, מקום בטוח שהם לא יכולים ללכת לאיבוד, אבל באותה השעה- אנחנו המבוגרים השתוקקנו לשבת לשתות כוס קפה במקום ממוזג ונחמד. לבסוף החלטנו לנסוע לחולון לנסות את גני הסיפור ששמענו כל כך הרבה עליהם.

בסך הכל חולון זו עיר שקרובה גם לרחובות וגם לתל אביב... אם הגנים האלו ימצאו חן בעינינו – זה יכול להיות פתרון נהדר!

הגענו לרח‘ מוטה גור בחולון ופשוט לא להאמין: תכף ומיד נכנסנו לעולם האגדות!

 

באותו מתחם מצאנו שמונה “גני סיפור”: דירה להשכיר, הכינה נחמה, על גמדים פטריות ומה עוד, הדג שלא רצה להיות דג, המקק שנכנס לו ג’וק, איתמר מטייל על הקירות, דודי שמחה ושפת הסימנים של נעה – כשכל המתחם המקסים תוכנן על ידי אדריכל הנוף ברוס לוין.

בנוסף, במרכז נמצא פארק שעשועים עם מתקנים נהדרים לילדים שכולל מגלשות, מתקני טיפוס, נדנדות וכד‘

ולידו – בית קפה נחמד למבוגרים שבחבורה.

סבתא ואני תכף התמקמנו בבית הקפה בזוית שנוח להשקיף ממנה על כל המרחב כולו: ושחררנו את הילדים לחופשי.

תענוג!

בבית הקפה האוכל לא רע בכלל, המזגן נהדר, יש ויי-פיי ואפילו אפשרות להטעין את המכשירים הסלולאריים בצורה אלחוטית ללא תשלום. על הכל חשבו שם.

היותו של בית קפה זה היחידי במתחם הגנים מאפשר לו ככל הנראה לדרוש איזה מחיר שיחפוץ, ולכן אלו אינם נמוכים בכלל, כמו גם חוסר הגמישות של המקום, למשל הזמנתי עבור הילדים פיצה שהגיעה עם סלט ירוק וכשביקשתי להחליף אותו לסלט ירקות כי הילדה לא אהבה את החסה הסתבר שהדבר כרוך בתשלום של 5 ₪ נוספים. רק לאחר תחנונים הסכימו להגיש לה צלוחית עם כמה פרוסות של מלפפונים ועגבניות...

מצד שני, האווירה באמת הייתה נחמדה, המקום נקי ונחמד, והילדים – נעלמו לשחק בגינה ובמתקנים לשעה ארוכה ברגע שנכנסנו ורק הגיעו מדי פעם לשתות כוס מים ונעלמו חזרה – אז מה זה עוד כמה שקלים בתמורה לשקט הזה?

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!