שפע המידע שקיים לגבי היגיינה יכול לבלבל כל אחד מאיתנו. ישנם מיתוסים רווחים בציבור שהתקבעו כאמיתות למרות שהם שגויים מיסודם.

כשהיינו קטנים לימדו אותנו לשטוף ידיים טוב טוב אחרי שנגענו בכלב, שיחקנו בחוץ או כשסתם עבר יותר מדי זמן מהפעם האחרונה שהן נשטפו. רובנו עדיין מקפידים על המנהג הזה.

העולם המודרני רווי בזיהומים שונים ומשונים, רבים מהם קשים ועמידים ביותר וביחוד כשמשווים אותם למה שהמדע הכיר לפני שנים לא כל כך רבות. השימוש הנרחב באנטיביוטיקה, הן אצל אנשים והן אצל בעלי חיים, גרם לחיידקים שונים לפתח עמידות ולהיות מסוכנים יותר.

אחד הכלים החשובים ביותר הקיימים למלחמה בחיידקים ובמזהמים אחרים הוא היגיינה אישית. כולנו שמענו על ההמלצה להשתעל למרפק ולא לכף היד כדי למנוע העברת זיהומים, זו דוגמא לשימוש נכון בכללי ההיגיינה האישית. אבל הכלל החשוב ביותר למניעת העברת זיהומים הוא הקפדה על שטיפת ידיים וזה מוכח מדעית. שטיפת ידיים נכונה תחסל את המזהמים ותסייע במניעת זיהומים.

 

אז אם זה היה כל כך פשוט, איפה בדיוק הבעיה?

ובכן, לא רק שיש בעיה, אלא שהיא כפולה. ראשית, רוב האנשים לא מקפידים לשטוף ידיים אחרי כל מגע במשטח מזוהם. הבעיה השניה היא שאנשים לא שוטפים ידיים נכון. מסתבר ששטיפת ידיים עם סבון היא מקצוע של ממש. כדי שהידיים יהיו באמת נקיות, צריך לשטוף אותן למשך 15 שניות לפחות. תנסו את זה, משתעממים אחרי החמש הראשונות, שלא לדבר על ייסורי המצפון בגלל משבר המים.

לא צריך להפוך לשוטף ידיים כפייתי. רק זכרו ששיפור קל בהרגלים ובייחוד שטיפת ידיים תכופה ונכונה יותר, יכולה לעשות פלאים בכל מה שקשור למניעת זיהומים ולהגן עליכם ועל הקרובים לכם.

 

מיתוס: מספיק להעביר את הידיים מתחת לברז כדי שיהיו נקיות מחיידקים

לא נכון. מים לבד לא מספיקים ובטח לא מספר שניות. יש לנקות את הידיים ע"י סבון ומים ושפשוף הידיים במשך 15 עד 20 שניות. לאחר מכן חשוב לייבשן במגבות נייר על מנת להקטין את כמות הנגיפים ואת הפצתם. כאשר מים וסבון אינם זמינים, ניתן להשתמש בחומרי ניקוי ידיים על בסיס אלכוהול ללא צורך במים, סבון וייבוש.

מיתוס: ילדים יכולים לחלות ממגע עם עגלות סופר

נכון. בידית ובכיסא העגלה נוגעים עשרות אנשים ביום כך שאזורים אלו שורצים בנגיפים. מומלץ לנגב את המושב ואת ידית העגלה טרם הכנסת הילדים לכסא.

הסכנה היא שילדים עלולים להידבק בחיידק הסלמונלה והקמפילובקטר- חיידקים אלו מופיעים באריזות הבשר והעוף גם כשהם סגורות ועלולים לגרום לשלשולים המלווים בחום.

מיתוס: רחצת ידיים בסבון או חיטוי ידיים בספריי מונע הידבקות במחלות

נכון. רחצת ידיים במים וסבון מסירה את הלכלוך ופוגעת בשכבת החיידקים הנמצאת על גבי הידיים. חברת טבע ישראל השיקה ספריי חיטוי חדשני לידיים המבוסס על שילוב של אלכוהול וכלורקסידין שהינו חומר אנטיספטי ואנטי בקטריאלי הפועל כנגד טווח רחב של וירוסים, חיידקים ופטריות, אשר שומר על ידיים נקיות מחיידקים גם לאחר השטיפה. בהעדר מים וסבון, הפתרון הוא להשתמש בספריי לניקוי ידיים ללא מים על בסיס אלכוהול. מכיל ריכוז גבוה של אלכוהול ועברו בדיקות מעבדה המוכיחות יעילות בקטילת 99.99% מהחיידקים הנבדקים הגורמים למחלות בבדיקות מעבדה מיקרוביולוגית מוסמכת .

 

מיתוס: הבית הוא המקום הבטוח ביותר מבחינה היגיינית

לא נכון. גם הבית יכול להעביר מחלות ועלינו להכיר ולדעת אילו אזורים מסוכנים. ככלל, כל משטח שבו נוגעים הרבה אנשים הוא מקום שחשוב לנגב ולדאוג לניקיון שוטף. אזורים כדוגמת ידיות של דלתות, מזוזות, משטחי שיש במטבח, אמבטיות יכולים להיות גורמי סיכון בבית. גורמי סיכון מחוץ לבית יכולים להיות כספומטים, טלפונים ציבוריים, ידיות באוטובוס/רכבת וכד'.

 

מיתוס: שטיפה זריזה של הידיים לפני שמתחילים לבשל תגן עליכם מפני הרעלת מזון

מציאות: יש לשטוף את הידיים לעתים קרובות ולעשות זאת כראוי, לפני ואחרי שנוגעים במזון, לאחר הליכה לשירותים, החלפת חיתולים או מגע עם חיות מחמד. לשטיפה ראויה של הידיים נדרשים מים חמימים, סבון ומגבת נייר נקייה. במהלך השטיפה יש לשפשף את האזורים שבין האצבעות, מתחת לציפורניים והאזור שמגיע עד מפרק כף היד במשך כ-20 שניות.

 

 

באדיבות חברת טבע ישראל, יצרנית ספריי חיטוי הידיים סניטול.

 


עוד באותו נושא

ילדים עם צרכים מיוחדים וטיפול אורתודונטי

קיימת שכיחות גבוהה של בעיות אורתודונטיות דווקא בילדים המיוחדים וטיפול אורתודונטי יכול לשפר את איכות חייהם בצורה משמעותית

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?