כשהג'יימס בונד הקטן או היפיפייה ההורסת שלנו מרכיבים משקפי שמש זה חמוד להפליא, מתאים מאוד לתמונה בפייסבוק או בווטס'אפ, אבל השאלה היא האם זה באמת נחוץ?

האם משקפי השמש מגנים על העין? האם לעודד את הילדים לשימוש בהם? ומה ההבדל בין סוגי המשקפיים השונים?

 

זהירות – קרינה

קרינת השמש האולטרה סגולית (UV – Ultra Violet) מגיעה לגופנו כתוצאה מחשיפה ישירה לשמש, וגם כאור המוחזר ממשטחים שונים כגון מים, שלג, כביש, משטחי בניינים ואחרים. לכן גם ישיבה בצל מונעת רק חלק מן הקרינה ולא את כולה. קרינת ה- UV גורמת לשינויים מזיקים בגופנו, בעיקר באיברים חיצוניים כמו עור ועיניים.

 

האם קרינת UV גורמת למחלות עיניים?

התשובה מעט מורכבת. קרינה זו לא הוכחה כגורם ישיר למחלות, אך נחשבת כאחד מן הגורמים המשפיעים על החמרת מחלות עיניים שונות במבוגרים: קטרקט, פטריגיום, גידולי עפעפיים וניוון של מרכז הראיה. כלומר, במחלות אלה הפחתה בכמות הקרינה מאטה ככל הנראה את התפתחותן וקצב התקדמותן אך לא מונעת אותן לגמרי.

ההשפעה המניעתית משמעותית יותר בבעלי עור בהיר ומנומש ובבעלי עיניים כחולות. אצלם, אמצעי מיגון עשויים להפחית משמעותית את הסיכוי להתפתחות גידולים שפירים וממאירים בעפעפיים בגיל המבוגר.

 

האם משקפי שמש מונעות מחלות עיניים?

אף כי לא בוצעו מחקרים גדולים על שכיחות מחלות עיניים בילדים שהרכיבו משקפי שמש בהשוואה לכאלה שלא, מאמינים רוב רופאי העיניים בהשפעתם החיובית. ילדים בהירי עור, וילדים החשופים לקרינת שמש רבה דוגמת שחקני כדורגל או העוסקים בספורט ימי כגלישה, הינם בעלי סיכון משמעותי יותר. יודגש כי שימוש במשקפי שמש הינו חלק ממיגון כולל בקרם הגנה, כובע וכד‘.

למשקפי שמש גם אפקט הגנתי נלווה שאינו קשור בקרינה, במקרה של פציעה או טראומה לעין למשקפיים אפקט פיזי המגן על העין ומקטין את שכיחות הפציעות וחומרתן.

 

מהם משקפי השמש המומלצים?

התקן האירופי קובע כי יש לסנן 95% מקרינת השמש באורכי גל של עד 380nm. משקפי השמש הנחשבים יעילים משיגים אפקט מעט טוב יותר, סינון קרניים של עד 400nm, ומסומנים בהתאם בתווית "UV 400".

די בתווית זו כדי להיות שקט שמשקפי השמש יגנו על עיני ילדיכם, ואין כל צורך ברכישת משקפי מותגים שעלותם מאות שקלים. יש גם לקחת בחשבון שמשקפיים נוטים להישבר, להישכח, להיאבד.

לאלה שבכל זאת מעוניינים במוצרים היקרים והאיכותיים יותר אפשר להתעניין במשקפים מקטבים ובעדשות עם ציפוי מגן.

בילדים העוסקים בשחיה יש לתת את הדעת גם על המיגון הקיים במשקפי שחיה על-פי אותם כללים.

 

האם לעמוד על כך שהילדים ירכיבו משקפיים?

כשמדובר בילד בעל עור בהיר ועיניים רגישות הסובל מאור השמש, מכווץ את עיניו ודומע, אין כל שאלה. כמובן שיש לסייע לו ולהגן על עיניו.

בשאר הילדים יש בהחלט לעודד את השימוש במשקפי שמש, יש בכך יתרון בריאותי מסויים, אך אין הכרח להתעקש ולעמוד על כך.

 

כאב ל-4 ילדים אני מעודד ומסביר, ונותן לילדיי להחליט.     

 

 

על הכותב:
ד"ר אריאל בר
מומחה לרפואת עיניים ולפלסטיקה של אזור העין
בית-חולים שיבא תל-השומר; מכון עינים אסותא השלום
מוזמנים לעיין באתר - www.vision-art.co.il

 


עוד באותו נושא

7 דרכים מקוריות להעביר את הקיץ בכיף עם הילדים

כולם אוהבים את הקיץ! עם זאת, תקופה ארוכה של חופש יכולה לשבש גם את הורה השנה וגם את הילד הכי טוב. מה עושים?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?