המדריך המלא להתמודדות עם צריבת מדוזה

עכשיו זה רשמי: המדוזות 'מתקיפות' את חופי ישראל. כמעט בכל חוף יש חשש להיתקל בלהקות של מדוזות, אשר צריבתן לא נעימה בעליל.

 

המדוזה הנפוצה ביותר כיום בחופי ישראל, נקראת "חוטית נודדת". חוטית – על שום החוטים המשתרכים מזרועותיה. נודדת – שכן היא אינה בת בית מקורית של הים התיכון. היא נודדה אלינו מן האוקיינוס ההודי דרך תעלת סואץ. צריבתה נחשבה לעזה יחסית, אך אינה מסוכנת כדי פגיעה.

 

במקרה של צריבת מדוזה יש לשטוף תחילה היטב את האזור הנגוע במים כדי לסלק זרועות ציד מן העור במידה והן נדבקו לעור. הזרועות של החוטית הנודדת לרוב אינן נדבקות לעורנו כפי שקורה עם מדוזות אחרות, אבל לא מזיק לשטוף בכל מקרה.

 

אין לשפשף את העור הנגוע בחול. שטיפה של העור בחומץ ביתי עשויה למנוע המשך ההפעלה של תאי הצריבה בזרועות הציד, אבל אם השטיפה במים סילקה את אותן זרועות, החומץ כבר לא נחוץ ולא יעיל ולא יקל את תחושת הצריבה.

 

כאמור, מרבית הצריבות הינן קלות ומלוות בכאב ואדמומיות באזור הפגוע בלבד. הסימפטומים הינם בדרך כלל מקומיים בלבד, אך לעתים רחוקות עלולה להיווצר מעט בצקת סביב העיניים והן הופכות לאדומות. לעיתים ייתכנו פגיעות חמורות יותר המשפיעות על כלל המערכת הגופנית ועל תפקוד הלב בפרט, אך פגיעות אלה נחשבות נדירות ולא דווחו בחופי ישראל. למעשה, עד כה לא ידוע בישראל על פגיעה ממדוזה שגרמה למוות.

 

ברוב המקרים מומלץ להיעזר באותם תכשירים שמומלצים להקלה על כוויות, עקיצות וצריבות. במקרים של הופעת סימפטומים רציניים כגון הקאות, התכווצויות שרירים או קשיי נשימה יש לפנות את הנפגע לבית החולים בהקדם. מספר הטלפון של מרכז ההרעלות הארצי ברמב"ם הינו 04-8542725.

 

 

המאמר באדיבות מומחי 'לאומית'


עוד באותו נושא

מי ישחק איתי?

ספר ילדים מקסים המעביר את המסר שלפעמים עלינו לדעת גם להעסיק את עצמנו

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?