" />

ד"ר דורון דושניצקי מרגיע: צריך לחסן על פי המתווה המקובל ולחסן מי שטרם חוסן, אך אין סיבה להיכנס לפאניקה

שרידי חיידק הפוליו שהתגלו בביוב בדרום הארץ, החרידו את תושבי הארץ, ויצרו פולמוס ושיח סביב החיידק האכזר שלפני עשרות שנים גרם לתוצאות איומות בקרב מאות אלפי תינוקות וילדים.

"הלחץ והחשש מובנים" – מסביר ד"ר דורון דושניצקי, מומחה ברפואת ילדים, "אך אין סיבה להיכנס לפאניקה. חשוב לבצע את החיסון בתינוקות ובילדים על פי המתווה של משרד הבריאות, ובכך אנו יוצאים מטווח הסיכון, שגם כרגע נמוך בצורה מהותית".

 

מה זה בכלל פוליו?

מחלת הפוליו נודעת בישראל גם בשם שיתוק ילדים, בשל תסמיניה הכוללים שיתוק של איברי גוף שונים. המחלה נגרמת על ידי נגיף (וירוס) שנכנס לגופנו דרך הפה, מתרבה במערכת העיכול (משם הוא יכול לעבור למערכת העצבים) ומופרש מהגוף כפסולת. ההידבקות בנגיף מתרחשת בעיקר בעת מגע עם ידיים מזוהמות של נשא הווירוס או אוכל ושתייה מזוהמים בנגיף.

 

אז אין סיבה לדאגה?

בשנות ה-50 וה-60 של המאה העשרים למניינם, פותחו שני חיסונים יעילים נגד נגיף הפוליו. מאז הצטמצם משמעותית היקף התחלואה ברחבי העולם ובישראל. הכנסת החיסונים הללו לשימוש שגרתי בילדים בכל מדינות העולם הורידה את שיעור התחלואה בצורה דרסטית.

בשנת תשמ"ח (1988) היו כ-350,000 חולים בשיתוק ילדים ברחבי העולם. לעומת זאת בשנת תשע"ב (2012) אובחנו רק 223 חולים כאלו בכל רחבי תבל.

 

מה המצב בישראל?

בישראל אובחנו בשנת תשי"א (1951) כ-900 מקרים, אך החל משנת תשל"ב (1962), חמש שנים לאחר שחיסון הפוליו הוכנס לשגרת החיסונים, אובחנו רק מקרי תחלואה בודדים מדי שנה. 16 מקרי הפוליו האחרונים שאובחנו בישראל אירעו בשנת תשמ"ח.

במילים אחרות, במהלך 25 השנים האחרונות לא התגלה ולו מקרה אחד של תחלואה בשיתוק ילדים בישראל!

 

אז מה קרה כעת?

מה שאירע בחודשים האחרונים הוא שהתגלה נגיף במי השפכים בערים וביישובים מסוימים בדרום הארץ. הגילוי הזה אותר בפעולת ניטור שגרתית של משרד הבריאות. כאן המקום לציין כי גם בשנת תשס"ב (2002) מצא המשרד עקבות של נגיף הפוליו, ואין בכך להעיד מאומה על התפרצות המחלה חס וחלילה.

חשוב להדגיש כי בשלב זה התגלה הנגיף רק בשפכים ולא במי השתייה, לא במוצרי מזון, ולא בגופם של אנשים כלשהם, ומובן שגם לא דווח על מקרי תחלואה בנגיף בארץ.

 

מה אנו צריכים לעשות?

ילדים עד גיל 6 שלא קיבלו את חיסוני הפוליו שלהם לפי תוכנית החיסונים המתאימה לגילם, חייבים להשלים את החיסון בלשכת הבריאות או בתחנות לבריאות המשפחה (טיפות החלב) באזור מגוריהם.

החיסון שאותו אמור לקבל כל ילד בישראל כולל 5 זריקות: בגיל חודשיים, 4 חודשים, 6 חודשים, שנה ו-7 שנים. מי שקיבל את כל סדרת החיסונים נחשב כמחוסן.

חשוב לדעת כי על אף שרוב החולים בנגיף היו ילדים עד גיל 5, אין המדובר במחלה של ילדים בלבד. מבוגרים בלתי מחוסנים בהחלט עלולים להידבק בנגיף, וגם אם אינם חולים – להפיץ אותו.

 

 

על הכותב:
ד"ר דורון דושניצקי,
מומחה ברפואת ילדים
לאומית שירותי בריאות

 


עוד באותו נושא

גם ילדים אלרגיים הם ילדים מיוחדים

כשיש ילד שרגיש לחלב, גלוטן או בוטנים, רבים מההורים לא מוכנים לוותר על המאכל של ילדיהם בשביל להתחשב...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?