שימוש בגאדג'טים יכול להיות נחמד ומשעשע, הבעיה היא כאשר מתחילה התמכרות. זה יכול לקרות למבוגרים וגם לילדים

ילדים מתמכרים לגאדג'טים - הצילו!!!

גאדג‘טים, או מוצרים המבוססים על פטנט או חידוש טכנולוגי הפכו לטרנד בשנים האחרונות. גאדג‘טים יכולים להיות אפליקציות למחשב או לאייפון, טלפון סלולרי בעיצוב מיוחד לילדים, מחשב טאבלט, צעצועים או עזרים שונים שעד לפני כמה שנים אף אחד לא חלם שהם יכולים להיות קיימים. מישהו בסין, ביפן או בקוריאה דואג להמציא אותם, לא בהכרח מתוך דאגה לאיכות החיים שלנו, אלא בגלל שהוא יכול להרוויח מזה כסף. שימוש בגאדג‘טים יכול להיות נחמד ומשעשע, הבעיה היא כאשר מתחילה התמכרות. זה יכול לקרות למבוגרים וגם לילדים. כהורים, תוכלו לזהות שהילד מכור כאשר תראו אותו צמוד לאייפון, למחשב או לסלולרי שעות רבות במשך היום, או כאשר הוא דורש שוב ושוב שתקנו לו גאדג‘טים חדשים.

 

מה הנזק של התמכרות הילדים לגאדג‘טים?

כאשר מדובר בגאדג‘טים הקשורים למכשירים סלולריים, הנזק הוא ברור: חשיפה ממושכת לקרינה אשר עלולה להיות מסרטנת או בעלת השלכות בריאותיות נוספות- כאבי ראש ועוד. גם מבלי ההתמכרות לגאדג‘טים, ההחלטה לתת לילד מכשיר סלולרי היא שנויה במחלוקת. מבחינה בריאותית, ההמלצה היא לא לתת לילדים מתחת לגיל 16 מכשיר סלולרי. מנגד, יש הורים שמרגישים רגועים יותר כאשר לילד יש סלולרי והם יכולים ליצור אתו קשר בכל רגע. אך עם התקדמות הטכנולוגיה, המכשירים הסלולריים החדישים מאגדים בתוכם הרבה פונקציות מעבר לשיחות טלפון ושליחת הודאות ס.מ.ס.- הם יכולים להחליף את המצלמה הדיגיטלית ואת המחשב הביתי, כולל חיבור לאינטרנט, הורדת משחקים ואפליקציות. מכאן הדרך להתמכרות היא קצרה.

מעבר לסכנות הבריאותיות, יש גם השלכות נוספות. במקום לחוות את העולם בצורה ישירה, הילדים מתרגלים יותר ויותר לחוות אותו באמצעות מסך וירטואלי. פעם הקשב ותשומת הלב היו נתונים למה שקורה מסביב כאן ועכשיו, וכעת הקשב עובר יותר ויותר למסך האייפון. גם דפוסי התקשורת משתנים- פחות תקשורת ישירה עם חברים ויותר תקשורת וירטואלית שיוצרת את האשליה שאנחנו "מחוברים" ונמצאים בקשר.

כמו בכל התמכרות, גם במקרה זה יש אלמנט של איבוד חופש הבחירה. נוצרת תחושה של תלות, ומרגישים שאי אפשר בלי זה, או שלא ניתן להיות מאושרים בלי זה. למעשה זהו אחד המאפיינים של תרבות הצריכה- אנחנו מתחילים להאמין שהאושר שלנו תלוי ברכישת מוצר זה או אחר.

 

איך מפסיקים את זה?

כמו בכל התמכרות, יותר קל למנוע אותה מראש מאשר להיגמל מהרגלים שכבר מושרשים. לכן, אם הילד בגיל 10 מבקש מתנה אייפון , תחשבו פעמיים. לפעמים קשה לומר "לא", אך זה קל יותר כאשר אנחנו יודעים למה לא ושלמים עם ההחלטה.

חשוב לתת את הדעת לסביבה שבה אנחנו בוחרים לגדל את הילדים שלנו- עד כמה אנחנו חושפים אותם לפרסומות, איזה דוגמה אישית אנחנו נותנים כהורים, מהי המסגרת החינוכית שאנו בוחרים עבורם ואלו ערכים הם יפנימו במסגרת זו. כהורים, אנו מהווים מודל חיקוי עבור הילדים שלנו. אם אנחנו צמודים לאייפון או למחשב הנייד במקום לתת תשומת לב לילדים אחרי-הצהריים, קשה לצפות מהם להתנהג אחרת. לכן השינוי צריך להתחיל מההורים עצמם. גם החברים מהכיתה הם גורם השפעה מכריעה. לכן, אם רוצים לעצור את תופעת ההתמכרות לגאדג‘טים מומלץ לעשות זאת בשיתוף פעולה עם הורים נוספים. במקביל, מומלץ לתמוך בילד במציאת ופיתוח תחומי עניין אחרים, “בעולם האמתי" והלא וירטואלי.

 

 

שיהיה בהצלחה...

 


עוד באותו נושא

טרור מבית טוב (לא כולל מקלחת)

לקראת ערב, כמעט כל ערב, כאשר השמש מרכיבה את השנורקל ונמוגה אל המים, שנייה לפני שהיא חופפת...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!