חג האביב הגיע, הכול פורח... אבל האביב והפריחה שהוא מביא עמו זוהי העונה הקשה ביותר של דלקות עיניים אלרגיות

אביב – עונת דלקות העיניים?

פריחת האביב

חג האביב הגיע, הכול פורח, חגיגה לעיניים, כיף של ממש. האמת, לא לכולנו. במיוחד לא לכל הילדים שלנו, אצל חלקם אביב, פריחה ומצב העיניים איננו שילוב מוצלח במיוחד, כי מבחינתם זוהי העונה הקשה של דלקות עיניים אלרגיות.

 

ילד רגיש

ישנם לא מעט ילדים הסובלים החל משנתם השנייה לחיים ועד גיל ההתבגרות מדלקות עיניים אלרגיות. חלק מהם סובלים מדלקות העיניים כחלק מתופעות אלרגיות כלליות בגוף, כמו פריחות, נזלת אלרגית ואף קוצר נשימה. ילדים אלה עלולים לסבול כל השנה, אבל התקופה הרגישה יותר מבחינתם היא דווקא העונה החביבה כל-כך על כולנו – האביב. הדבר נובע בעיקר מרגישות יתר לחומרים אלרגניים שמקורם בצומח, פרחים ואבקנים, מרכיביאבק שונים, וכמו שקורה למרבה התסכול ברוב המקרים, רגישות ל"משהו" העומד באוויר דווקא באביב. 

 

הוא כל הזמן משפשף את העיניים

דלקת העיניים האלרגית מאופיינת באודם בעיניים, דמעת, הפרשות מימיות, תחושת אי-נוחות ובעיקר בסימפטום האופייני כל-כך שגם גורם בעקבותיו לבעיות נוספות – הגרד. גרד הוא תופעה מטרידה הגורמת לאי נוחות רבה, וכתוצאה משפשוף יתר גורם לגירוי נוסף של העין וחוזר חלילה.

 

כן, זו בטח אלרגיה

זהירות – לא כל דלקת עיניים המופיעה באביב היא אלרגיה. צריך להיות מודע לגורמים אחרים לדלקות עיניים ולהתייחס להם בהתאם. דלקת עיניים בעין אחת לעולם לא יכולה להיות דלקת אלרגית; במקרים אלה חשוב לשלול אפשרויות אחרות כמו חבלה או חדירה של גוף זר; הפרשה מוגלתית סמיכה (למעט אם כשקמים מהשינה) אופיינית יותר לדלקת עיניים חיידקית והטיפול בה הוא בתכשירי עיניים אנטיביוטיים.

 

סערה באביב

חומרים גורמי האלרגיה, האלרגנים, שטיבם אינו תמיד ידוע לנו, גורמים לשפעול של תגובה חיסונית במשטח העין החיצוני. זהו מעין מצב של "מזג אוויר סוער" בעיניים, כלי הדם מורחבים גדושים, דמעות נוצרות ביתר שאת, הלחמית היא הרקמה העדינה המצפה את משטח העין מייצרת פפילות שהן מעין בליטות גבשושיות הנוגעות ופוגעות גם במשטח הקרנית, וכל אלה גם יחד מתבטאים בגרד טורדני. הילד שלנו לא חדל לשפשף את העיניים, משפשף ומשפשף, וכתוצאה מכך המצב מחמיר אף יותר ונוצר מעין מעגל חוזר – גירוי, שפשוף וגירוי נוסף.

 

להקדים תרופה למכה

הדרך הטובה ביותר למנוע את דלקת העיניים האלרגית, העונתית, היא המניעה. כשמדובר בילד הסובל מדי שנה מדלקת אלרגית ניתן להתחיל כבר לפני האביב בטיפול בטיפות עיניים אלרגיות המונעות את שחרור ההיסטמין, החומר המעורר את התגובה הדלקתית, ולנטרל את הפרשתו. כשכבר מופיעה דלקת העיניים מקובל לתת טיפול בתכשירים מעכבי דלקת הניתנים גם הם בטיפות או במשחות. הטיפול האפקטיבי ביותר בהשכחת דלקת העיניים הסוערת הם טיפות העיניים המכילות סטרואידים. התגובה היא מהירה ואפקטיבית, וילדנו הסובל חש עד מהרה בהקלת הגרד ובשאר הסימפטומים המציקים. אך אליה וקוץ בה, הסטרואידים היעילים כל-כך גורמים לתופעות לוואי ואינם בריאים לעין לאורך זמן ולכן יש להשתמש בהם רק כשאין ברירה.

ישנם גם דרכים פשוטות יותר, שטיפות של העיניים במים קרים או קומפרסים קרים מרגיעים וגורמים להקלה.

 

הוא אלרגי לחתולים

בילדים הסובלים מדלקות לא רק בעונת אביב, או מתופעות אלרגיות אחרות מומלץ לעבור בירור אלרגי. כלומר לפנות לרופא מומחה באלרגיות ובאמצעות תבחינים אלרגיים לנסות ולאתר את גורם האלרגיה, שיכול להיות אבק הבית, צמחים מסוימים, תכשירים קוסמטיים או כל גורם אחר. אם מאותר הגורם לאלרגיה הפתרון הוא כמובן הרחקה או הימנעות ממנו. לצערנו במרבית המקרים לא מתגלה הגורם ולכן הטיפול הוא סימפטומטי.

 

הילד שלי מיוחד

מכל האמור נובע שהטיפול אינו זהה לכל ילד. הוא תלוי בסימפטומים, בעוצמתם, בעונתיות, בניסיון בטיפול קודם. מומלץ לכן בכל מקרה בו מתעורר החשד לדלקת עיניים אלרגית או עונתית לפנות לרופא עיניים, לזהות את ההפרעה ולטפל בה בהתאם. להסבר ולתמיכה בילד, ברגע שניתן הדבר, חשיבות מרובה, הילדים השלנו יכולים להבין, לשתף פעולה ולקבל את הטיפול בהבנה וברצון.

 

חג שמח!

 

 

על הכותב:
ד"ר אריאל בר
רופא עיניים מנתח
מומחה לניתוחי עפעפיים ואוקולופלסטיקאי
www.vision-art.co.il


עוד באותו נושא

לכינים אין חופש גדול - 10 עובדות שכדאי לזכור גם בקיץ

כינה תמיד מופיעה ברגע הכי לא מתאים. שמעת פעם אמא אומרת: "גיליתי כינה בראש הילדה, זה ממש מתאים לי"

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!