מה אפשר לעשות כדי לשמור על התינוקות והילדים במזג האוויר החורפי? איך לחמם את חדר הילדים? באיזו שמיכה מומלץ להשתמש? והאם באמת חובה לגרוב גרביים ולחבוש לילדים כובע גם בבית?

כמו שאומרים, התרופה הכי טובה היא מניעה. אז איך באמת ניתן לשמור על התינוקות והילדים שלנו כדי שיישארו בריאים עד כמה שאפשר גם בימי החורף?

 

חיסון

דבר ראשון שאפשר וצריך לעשות כהתגוננות מפני מחלות החורף זהו חיסון נגד שפעת. החיסונים הוכחו כיעילים ומונעים את השפעת בצורה טובה. הם מכילים חיסון נגד הזנים העיקריים של השפעת שיהיו באותה שנה ותופעות הלוואי שלהם הן מינימאליות.

לילדים בריאים מעל גיל שנתיים החיסון אפשרי גם בספריי לאף, לילדים מגיל חצי שנה או שחולים במחלות כרוניות כמו אסטמה או בעיות לב החיסון ניתן בזריקה.

בניגוד לשמועות, החיסון לא גורם לשפעת, כיון שמדובר בוירוס מומת (החיסון בספריי לאף הוא חיסון של וירוס חי מוחלש ובו עלולה להיות שפעת קלה מאד אבל גם זה נדיר).

 

היגיינה

אחד הדברים החשובים ביותר להתגוננות מפני מחלות החורף זה ההקפדה על היגיינה.

לשטוף ידיים, לכסות את הפה כשמתעטשים או משתעלים, להשתמש בטישו חד פעמי ולא במטפחות או בחיתולי בד, לאוורר את הבית, חדר הילדים וגם את הכיתה או את הגן.

אוורור זו פעולה מאד חשובה כדי לגרש את החיידקים, ויש לשים לב שגם אם מפעילים חימום צריך להשאיר מקום לאוויר להתחלף.

 

תוספי מזון

פרוביוטיקה - מעבר להשפעה שלה נגד שלשולים היא גם עוזרת להפחית מחלות ויראליות. פרוביוטיקה מגיעה בטיפות, אבקה או בסוכריות ללעיסה. בכל הנוגע לתוספי מזון אני ממליץ על פרוביוטיקה לפני כל דבר אחר.

ויטמיןC  בכמויות גדולות קיים מגוון גדול של מוצרי ויטמין  C, סוכריות, סירופ, שוקולד ועוד.

 

חימום

לא לבשל את הילדים!

יש לשמור על טמפ‘ של בסביבות 21-23 מעלות בבית וגם בחדר הילדים.

לגבי אמצעי החימום, אם משתמשים בחימום חשמלי, מזגן או רדיאטור, יש לדאוג לאוורר את החדר למרות החימום. מומלץ להניח סיר מים שייתן קצת לחות לאויר. גם המזגן וגם הרדיאטור מייבשים מאד.

אם משתמשים בתנור חשמלי יש להיזהר מאד שהילדים לא יקבלו כוויה מהתנור.

אם משתמשים בחימום גז/נפט - חשוב לאוורר כי הגז שורף את החשמל שבחדר.

אין שיטה אחת מומלצת לחימום, ואני לא חושב שצריך להיכנס להוצאות של קניית מזגן, לדוגמא אם כבר יש בבית תנור חשמלי. כל השיטות הן טובות כל עוד מקפידים על הוראות הבטיחות ועל אוורור החדר.

אני מדגיש כל כך את נושא האוורור כיוון שחוסר באוורור וסגירה הרמטית של הבית בחורף זו אחת הסיבות השכיחות למחלות.

 

שמיכות

אין סוג אחד של שמיכה שמומלץ על אחר. צמר, פוך, פליז ועוד - כל השמיכות הן בסדר גמור לשימוש.

אבל, מה שכן צריך לשים לב, כשמדובר בתינוקות או ילדים קטנים, יש להצמיד את השמיכה לחלק של הרגליים של הילד כדי שהוא לא יוכל למשוך את השמיכה מעל הראש ולהיחנק. כמו כן אין לכסות את הילד מעבר לגובה הצוואר, מאותה סיבה.

למרות שאמרתי שאין שמיכה מסוימת שעדיפה, עבור ילדים אסטמטיים עדיף להשתמש בחומרים סינטטיים כיון שהם פחות צוברי אבק.

 

כובעים וגרביים

יש לזכור שהילדים צריכים גם לזוז... אי אפשר להלביש אותם ביותר מדי שכבות.

יחד עם זה, חשוב לחמם את הראש במיוחד לתינוקות, שיש לראשם שטח פנים גדול והם מאבדים דרכו הרבה חום. כיסוי האוזניים גם הוא טוב, אבל איננו מונע דלקות אוזניים.

באופן כללי קור לא גורם למחלות. הגורם למחלות הם וירוסים שפעילים יותר בעונה הקרה, כך שלאו דווקא לבוש חם זה מה שימנע מחלות.

 

מספיק חם לו?

גם תינוקות וגם ילדים הם בדיוק כמונו. אם לנו קר גם להם קר ואם לנו חם גם להם חם. זה העיקרון המנחה. כמובן שתינוק קטן יש להלביש קצת יותר חם ממה שאנחנו מתלבשים בעצמנו אבל לא יותר מדי.

איך נדע שמספיק חם לו? אם יהיה לתינוק קר הוא יהיה חסר שקט, לא יאכל טוב, יבכה, הוא עשוי להיות אפאטי וכמובן – הגוף שלו יהיה קר.

 

אמבט

האם חייבים לעשות לתינוק או לילד אמבט/מקלחת כל יום גם בחורף?

תינוקות קטנים שאינם מתלכלכים או משחקים בבוץ ובחוץ יכולים להתרחץ גם אחת לכמה ימים וזה בסדר גמור. לעומת זאת לילדים שהולכים לבית ספר ומשתוללים כל היום עם החברים וגם בחצר בהפסקות להם אני כן ממליץ להתרחץ מדי יום.

חשוב להדגיש שהרחצה עצמה איננה גורמת למחלות. הן נגרמות מוירוסים המסתובבים באויר ולא מראש רטוב.

 

אז אולי פשוט נישאר בבית?

אין בעיה לצאת מהבית גם בחורף! עדיף לצאת לאויר הצח ולא לקניונים, שם מבלים הרבה אנשים, משתעלים אחד על השני ומעבירים חיידקים, וגם המיזוג ממחזר את האוויר ועוזר לוירוסים.

 

 

שתהיו בריאות!!

 

 

הכתבה באדיבות:
ד"ר מיקי שטיין,
מומחה לרפואת ילדים
שירותי בריאות כללית,
מחוז חיפה

 


עוד באותו נושא

זמן שינה

איזה הורה אינו חולם על ילדים שכל ערב מיד אחרי המקלחות רצים לאכול, לקרוא קצת במיטה, מכבים אורות ושוכבים לישון?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?