בשנת 2000 פורסם בעיתון הרפואי JAMA כי חיסונים הם אחד מעשרת ההישגים הגדולים של בריאות הציבור בארה"ב

בשנת 2000 פורסם בעיתון הרפואי JAMA כי חיסונים הם אחד מעשרת ההישגים הגדולים של בריאות הציבור בארה"ב בשנים 1990-1999 (יחד עם בטיחות בדרכים, תכנון המשפחה ועוד).

מדינת ישראל מחסנת תינוקות וילדים במסגרת התחנות לאם ולילד.

 

שגרת החיסונים שלנו מאד מגוונת ומתעדכנת בהתאם להתפתחויות בתחום ואפשרויות "הסל".

רק לאחרונה נכנס לסל החיסונים החיסון כנגד דלקת ריאות, ובעתיד מתוכננים להיכנס לחיסוני השגרה חיסונים נוספים כדוגמת החיסון כנגד וירוס הרוטה, הגורם לשלשולים מרובים ואשפוזים בגיל הינקות, והחיסון כנגד סרטן צוואר הרחם. כיום כוללת השגרה חיסונים כנגד 12 מחלות זיהומיות. מדובר במחלות שבעבר (שלפני החיסון) הביאו לתחלואה ותמותה גדולה בארץ ובעולם, ועדיין גורמות לתחלואה ומוות במדינות בהן לא מתחסנים.

 

בשנים האחרונות ישנה ירידה בהיענות ההורים לחסן את ילדם מסיבות שונות.

יש המוותרים על חיסונים בעקבות כתבות ופרסומים בתקשורת בנוגע ל"סכנות" שבחיסון, או פרסומים הטוענים שבעקבות התפתחות ההיגיינה ותנאי הסניטציה בישראל אין כעת צורך בהתחסנות, והמחלות נמנעות במילא.

יש המוותרים על החיסון כחלק מחזרה ל"רפואה טבעית", ויש המאמינים בחיסון אך רוצים להמתין עד שהילד יגדל ויתחזק ועוד.

 

ברצוני להביא בפניכם מעט עובדות לגבי החיסונים:

בשנות ה- 50 היו בישראל אלפי מקרי תחלואה בשיתוק ילדים ומאות מקרי מוות. מאז הכנסת החיסון לשגרה, נצפית ירידה דרמטית בתמותה ובתחלואה (כמעט לאפס). כך גם בשיעור התינוקות הנולדים עם אדמת מולדת, תחלואה בטטנוס, שעלת ועוד.

מחלת החצבת עדיין גורמת לתמותה של כ 700,000 ילדים כל שנה ומהווה את גורם הסיכון העיקרי לעיוורון ילדים בעולם השלישי. בעקבות ירידה בהתחסנות בקרב האוכלוסייה החרדית, נצפתה עלייה במקרי החצבת בישראל בשנת 2003 ו 2007.

למרות שיפור ההיגיינה ותנאי החיים במדינה בשנות השמונים, הרי שהתחלואה בדלקת זיהומית של הכבד מסוג A ודלקת קרום המוח שמקורה בחיידק ההמופילוס, ירדה בצורה דרמטית רק לאחר הכנסת החיסונים לשגרה. כשמדובר בדלקת קרום המוח, נצפתה ירידה מכמאה מקרים בשנה, לפחות מחמישה מקרים בשנה, מאמצע שנות התשעים (החיסון הוכנס לשגרה בשנת 1994).

 

יש הטוענים כי החיסונים מכילים כספית רעילה הגורמת לפגיעה מוחית חמורה, אלומיניום הגורם למחלת אלצהיימר ועוד.

העובדות הן שכמויות הכספית והאלומיניום בחיסונים זעירות ביותר, ובטוחות, והן מתחת לכמויות הנמצאות במזון של תינוקות ופעוטות. בטיחות חיסוני השגרה הוכחה במאות מחקרים. נכון שכמו לכל תרופה גם לחיסונים ישנן תופעות לוואי אולם יעילותם עולה לאין ערוך על תופעות הלוואי הנגרמות בעטיים.

 

לאלו הטוענים כי מסוכן לחסן תינוק קטן ויש לחכות עד שיגדל ויתחזק, מספר עובדות.

עד גיל שנה גדול פי שניים מספר הפניות למיון בגין מחלה מאשר בשנים 1-4 יחד. משך האשפוז עד גיל שנה גדול ביותר מפי שתיים ממשך האשפוז בשנים 1-4. ושיעור התמותה עד גיל שנה גבוהה פי 14 מזו שבשנים 1-4. לכן, באם רוצים להגן על התינוק ממחלה זיהומית קשה, יש לחסנו דווקא בשנה הראשונה לחייו.

בשנים האחרונות פורסמו מחקרים המעידים לכאורה כי קיים קשר בין אוטיזם וחיסון כנגד חצבת. היה גם מאמר גדול שפורסם בעיתון מכובד והוצג בגאווה על ידי כל המתנגדים לחיסון. בהמשך התברר כי המחקר כולו מעורר שאלות של אמינות, של הטיית תוצאות המחקר, וקשר בין פרסום מדעי ומניע כספי. שותפיו של כותב המאמר חזרו בם מהפרסום. ומערכת העיתון (לנצ‘ט) הודיעה בצעד חריג (18/2/2004) שלו היו יודעים עובדות אלה טרם פרסום המחקר בעיתון, לא היו מפרסמים אותו.

מחקרים נוספים מאנגליה, דנמרק ועוד שללו כל קשר בין העלייה בשיעור האוטיזם והחיסון כנגד חצבת. קרוב לוודאי שהגורם לעלייה התלולה במקרי האוטיזם הנה העלייה במודעות לאבחון, זמינות השירות המאבחן ושינוי הקריטריונים לאבחנה.

 

 

המאמר באדיבות לאומית שירותי בריאות
לאומית שירותי בריאות מצטרפים לאיגוד רופאי הילדים וממליצים לחסן את הילדים על פי שגרת החיסונים הנהוגה במדינה.
אנו ממליצים גם על החיסונים החדשים שטרם נכנסו לשגרה (כדוגמת החיסון כנגד וירוס הרוטה וסרטן צוואר הרחם) אך ניתן לרכוש באופן פרטי או דרך השב"ן.
אנא פנו לרופא הילדים או לאחות בתחנה לאם ולילד לקבלת את כל המידע והעזרה הנחוצה לכם על מנת שילדכם יחוסנו במועד ובהתאם לשגרה. מאחלת לכולם ילדים בריאים ומחוסנים.

 


עוד באותו נושא

התינוק שלכם קיבל חיסון? חשוב שתתכוננו ליום שאחרי

ראשית, מומלץ להקפיד על ביצוע החיסון בזמן מאחר ובעת מתן החיסון ישנה חשיבות לגיל התינוק ולפרק הזמן שחלף מאז מתן החיסון הקודם

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?