להתחשב ברצון ההורים, להגן על בריאות הילד. מאת ד"ר הדר ירדני, מומחית ברפואת ילדים

רפואה משולבת בילדים

רפואה משולבת בילדים - להתחשב ברצון ההורים, להגן על בריאות הילד

מאת: ד"ר הדר ירדני, מומחית ברפואת ילדים.

 

ממחקר שנערך בארה"ב עולה כי בניגוד לרושם שרופאי ילדים רבים מתנגדים לרפואה משלימה, מעטות התלונות שהוגשו על ידם לרשויות בגין הזנחה או התעללות עקב שימוש בה.

 

במאמר שהתפרסם ב"פדיאטריקס" מציעים הכותבים לקבוע נוהל משפטי לטיפול משולב.

 

במסגרת עבודתי כרופאת ילדים בקהילה, נוכחתי לדעת שהורים רבים פונים עם ילדיהם לקבלת טיפול גם במסגרת הרפואה המשלימה, מבלי לשתף אותי בהחלטתם. בתחילה התנגדתי לשילוב הרפואה המשלימה ברפואה המערבית, אך לאחר זמן מה הבנתי שאם ברצוני להיות מסוגלת להצדיק את התנגדותי בפני ההורים, עלי ללמוד יותר על התחום.

פניתי ללימודי רפואה משלימה באחד מהקורסים הפתוחים לרופאים.

 

בסיום הקורס, תליתי את התעודה שהוענקה לי במרפאתי, ולהפתעתי ההורים החלו לשתף אותי בהתלבטויות שלהם לגבי קבלת טיפולים משלימים בילדיהם. יכולנו להתייעץ, לבחון אפשרויות לשילוב בין הרפואה המערבית לבין הרפואה המשלימה, ונפתח ערוץ תקשורת ביני לבין ההורים וביני לבין המטפלים האחרים באשר לאופן.

 

הבעיה מתעוררת כאשר נוצר אצלי הרושם, כי החלטת ההורים לפנות לטיפול משלים מונעת מילדם טיפול שהוא הכרחי לדעתי. כיוון שאין פסיקה משפטית ברורה בנושא, חיפשתי בספרות המקצועית מאמרים הנוגעים לנושא.

להלן מאמר שפורסם בשנת 2005 ב"פדיאטריקס".

 

Pediatric Use of Complementary Therapies: Ethical and Policy Choices

Michael H. Cohen et al. PEDIATRICS Vol. 116 No. 4 2005 568-575

 

רופאי ילדים והורים רבים משלבים רפואה משלימה בטיפול בילדים חולים. טיפול משלים שכיח בעיקר בילדים החולים במחלות כרוניות, חוזרות, או חשוכות מרפא. 20% ממבקרי המרפאות, לעומת יותר מ- 50% מחולים כרוניים, מדווחים על שימוש ברפואה משלימה. יש לציין, כי פחות ממחצית המטופלים ישוחחו עם הרופא שלהם על הטיפולים הללו.

 

יותר ויותר רופאי ילדים מגלים את הצורך ברכישת ידע בנושא רפואה משלימה, בייחוד בעת שהם מטפלים בילדים עם מחלות כרוניות, או במקרים שהורי המטופלים כבר שילבו טיפול משלים. המאמר הזה מעלה את הבעיות החוקיות והאתיות העולות מהשילוב שבין רפואה לבין בחירה אישית.

 

במחקר שכלל 745 רופאי ילדים, דיווחו 78% מהרופאים, כי נשאלו על ידי המטופלים או על ידי הוריהם באשר לטיפול ברפואה משלימה, רוב השאלות נגעו בצמחי מרפא ותוספי מזון. 83% מהרופאים דיווחו כי הם זקוקים לידע נוסף בנושא רפואה משלימה. רוב הרופאים (73%) הסכימו שמחובתו של הרופא לספק מידע בנושא רפואה משלימה. 54% הסכימו שעל הרופא להשתמש בכל אמצעי הריפוי הקיימים ולא רק באלו הקיימים בספרות הרפואית.

 

ממחקר שנערך בארה"ב עולה שאין בחוק האמריקני כל התייחסות לשימוש ברפואה משלימה בשילוב עם הרפואה המערבית, או כתחליף לה. החוק אינו מגדיר האם ומתי מדובר בהזנחה או בפשע כנגד הילד. הבעיה חמורה בעיקר במקרים בהם הילד לוקה במחלה המסכנת חיים (לדוגמה סרטן). ברוב המקרים, חוסר מידע באשר לבטיחות ויעילות הטיפול ברפואה המשלימה, גורם למחלוקת בין ההורים שבחרו טיפול כזה לילדיהם לבין הרופא המטפל. המחלוקת מחמירה, כאשר ההורים מוותרים על הרפואה המערבית ופונים רק לרפואה המשלימה.

 

המחקר בדק אם קיים חוק הנוגע להזנחה והתעללות בילדים עקב טיפול ברפואה משלימה. נשאלו שתי שאלות: האם קיימת מדיניות הקשורה לנושא, והאם בחמש שנים האחרונות הוגשה תלונה בנושא לרשויות החוק או הרווחה.

מתוצאות המחקר עלה, כי באף אחת מ- 18 המדינות בארה"ב שנבדקו לא קיים נוהל משפטי או אתי בנושא. ממדינה אחת נמסר כי הורה רשאי לטפל בילדו ברפואה משלימה כל עוד הדבר אינו פוגע בבריאותו ובאפשרות הבראתו. במקרה של חילוקי דעות, מתכנסת וועדה המורכבת מרופאים, אנשי אתיקה, ועובדים סוציאליים לשם קבלת החלטה.

 

מתוך 18 המדינות, 6 מדינות דיווחו כי בחמש שנים האחרונות התקבלו בנושא רק 9 תלונות מרופאים או מרשויות:  3 תלונות עסקו בדיאטות מחמירות (למשל אכילת אבטיח בלבד), תלונה אחת הייתה קשורה בתוסף מזון, 3 תלונות היו קשורות בילדים הלוקים במחלת סרטן סופנית, ושתי תלונות עסקו באמונה והתנהלות דתית יותר מאשר ברפואה משלימה.

 

מתוצאות המחקר ניתן ללמוד, כי למרות הרושם שרופאים רבים מתנגדים לרפואה משלימה, מעטות התלונות שהוגשו על ידם לרשויות בגין הזנחה או התעללות, עקב שימוש בה.

 

כותבי המאמר מציעים לקבוע נוהל משפטי לטיפול משולב, שיתחשב ברצון ההורים, אך תוך הגנה על בריאותו של הילד.

 

נוהל כזה, עשוי להקל על הורים המטפלים בילדם ברפואה משולבת, לשתף את הרופא, לקבל את הסכמתו, לבקש ולקבל ממנו מידע בתחום.

 

 

על הכותבת:
ד"ר הדר ירדני,
מומחית ברפואת ילדים,
רופאה מרחבית, מרחב כינרת, קופת חולים לאומית

 


עוד באותו נושא

כיצד לבחור מדריכת הורים? חמש שאלות שכדאי לשאול

כבר תקופה שאתם מרגישים שהתקשורת עם הילדים היא בעיקר במריבות והטונים לא נעימים. האוזניים שלכם...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!