מאת: שירה וסרמן, מיסדת "חצי שירה" קבוצות הרזיה ואורח חיים בריא

השמנת יתר בקרב ילדים ובני נוער

מאת: שירה וסרמן, מיסדת "חצי שירה" קבוצות הרזיה ואורח חיים בריא.

 

בישראל של שנת 2012 מתקבלת תמונה עגומה על עודף המשקל של ילדים ובני נוער.

ולא מדובר על בעיה שנובעת מעודף של קילוגרמים ספורים אלא במקרים רבים על עודף של עשרות קילוגרמים אותם "סוחבים" ילדי ישראל בשנות הילדות והנערות.

במחקרים שבוצעו בשנים האחרונות מסתמן כי ישראל נמצאת במקום ה- 11 בהשמנת יתר בילדים ונוער כשהנתון המדהים הוא ש-26% מילדי ישראל נמצאים בעודף משקל!

ההשלכות של הנתונים הללו הן עצומות: בדיקות הדם בקרב אותם ילדים ונוער מראה עליה מדאיגה ברמות הסוכר, הכולסטרול, השומנים בדם ועוד פרמטרים שלרוב שומעים עליהם לראשונה רק בגיל הרבה יותר מאוחר.

השפעה נוספת, הרסנית לא פחות על הסובלים מעודף משקל, היא החוויה של שנות הילדות והנערות, במהלכן הם במקרים רבים עוברים סיוט חברתי הכולל השפלות והעלבות בבית הספר, בתנועות הנוער, בקרב המשפחה ובעיקר נידוי חברתי שברוב המקרים משאיר צלקת לכל החיים.

גם אני הייתי שם.

הייתי ילדה שמנה ונערה שמנה. הנידוי החברתי לא פסח גם עלי. ההתנשפות במדרגות, חוסר היכולת לבצע אימון בסיסי בשיעורי הספורט, ההעלבות, היחס המשפיל. כל אלו בנוסף להשלכות הרפואיות היו מנת חלקי עקב היותי חלק מהסטטיסטיקה העגומה על השמנת ילדים בישראל.

ישראל היא מדינה נהדרת מבחינת אוכל בריא. גבינות 5% הן סטנדרט בכל בית כמעט, ירקות נפלאים, פירות עסיסיים, מזג אויר נוח ברוב השנה המאפשר לעשות ספורט גם בלי מסגרת של מכוני כושר או חוגים ובכל אופן ההשמנה פה מזנקת.

אפשר למצוא את האשמה במצב בהרבה גורמים: אפשר להאשים את השפע, את הפרסומות הרבות לאוכל וממתקים, את הקיוסקים בבתי הספר, את הפיתויים הרבים, אך בסופו של דבר הפתרון היחידי הוא רק ההחלטה של אותו ילד או נער לרזות ולשנות את אורח חייו לבריא יותר.

מצד אחד הילדים והנערים נחשפים לחטיפים שונים, למסיבות יום הולדת עתירות בממתקים, לעוגות וקינוחים בכל התכנסות בגנים ובבתי הספר. מהצד השני מצפים מהם להיות במשקל תקין ולשמור על בריאות תקינה.

בגיל העשרה (ובמיוחד אצל בנות העשרה) מתחילה המודעות לגוף, למשקל, למראה, למה אנשים יגידו, מה הבנים בכיתה יגידו ואיך אראה בבגד מסוים. הדבר יוצר לעיתים מצב של הרעבה אצל בנות העשרה. פעמים רבות הן נוקטות בדיאטה קיצונית ללא שום ידע או הבנה איזה נזק הן גורמות לגוף שלהן.

לעיתים הן נוקטות בצום המבוסס על מים, לעיתים בדיאטה קיצונית זו או אחרת ששמעו עליה בטלוויזיה או קראו עליה בעיתון, לעיתים הן אף בוחרות בכימיקלים לשם דיכוי ההרעבה.   המצב הזה יכול להוביל בקלות להפרעות אכילה, לחוסר יכולת להתמודד מול פיתויים, מול מאכלים אהובים ובעיקר מול המראה כאשר אתה רוצה להרגיש שלם עם עצמך.

כדי לייצר מודעות בנוגע לכל נושא האכילה הנכונה לבני הנוער, יש צורך להתמקד בכמה מישורים:

  • מהי הדרך הנכונה עבור בני נוער וילדים שאמורים להתמודד עם אכילה חברתית? - ברור לנו שילדים לא ילכו למסיבת כיתה עם שקית של פריכיות וגבינה.
  • איך יוצרים מודעות לתזונה נכונה מבלי להפוך את הילד בעל עודף המשקל לשונה?
  • איך יוצרים אחידות אצל כל ההורים מבחינת אוכל שמוגש לילדים? - ידוע שבית שבו מגישים כמות גדולה יותר של ממתקים נחשב לבית שיותר "שווה" להתארח בו.     כלומר איך יוצרים "סטנדרט" אחיד בו מנתבים לבית בריא יותר, בכל בית.
  • חטיפים הם לא "מחוץ לחוק", אפשר לאכול מהם במידה, אפשר להפוך את הקינוח השבועי במסעדה או בבית לבילוי משפחתי.

ההורים לא אשמים

כילדה ונערה ראיתי את הוריי חסרי האונים. הם באמת רצו לעזור לי לרזות, העמידו לרשותי כל כלי שרציתי, כל תכנית הרזיה אפשרית; הסכימו לכל כלי או רעיון שרק ביקשתי אבל אני לא באמת רציתי. לא באמת רציתי לרזות, לא באמת היו לי הכוחות הנפשיים והפיזיים להתחיל בתהליך שידעתי שיהיה ארוך ומייגע וזאת למרות שכילדה שמנה סבלתי רבות גם מהצקות וגם מגידופים מצד ילדים אחרים.

רבים מההורים חשים אשמה וחוסר שקט "כי הילד שמן". חשוב להבין שאפשר לכוון ילד לאכול בריא, אפשר לתת לו כלים, אפשר להראות לו מהו אורח חיים בריא, אך זה בלתי אפשרי לשלוט על מה הוא מכניס לפה מחוץ לבית, אצל חברים, בבית הספר, בצופים וכו‘.

ה"אני מאמין" שלי הוא שברגע שבחברה תהיה יותר מודעות, אז לילדים בעלי עודף המשקל יהיה קל יותר לשמור בחברת ילדים אחרים, זה כמובן רק אם הוא מביע רצון לעשות שינוי.

והכי חשוב – להיזהר מליצור בהלה מדאגת ההורים. הבהלה עשויה לייצר "אישיו" מהנושא, כלומר זה יכול להוביל ל"לעשות עניין מאוכל". חשוב לשדר את החשיבות לשמירה על משקל נכון, לעיסוק בספורט, אך חשוב לדעת גם לשים את הגבולות, מתי ההתעסקות הופכת ליותר מידי אובססיבית.

האחריות למודעות היא שלנו, ההורים והמחנכים, אבל בסופו של דבר זה בידיים של הילדים שלנו. חשוב לדבר על הנושא, ליצור מודעות ולהבטיח עתיד טוב יותר ובריא יותר לדור הצעיר.

 

על הכותבת:
שירה וסרמן,
מיסדת "חצי שירה" קבוצות הרזיה ואורח חיים בריא.
http://www.halfshira.co.il/

 


עוד באותו נושא

טיפים למניעת סוכרת

בישראל חיים היום כחצי מיליון איש החולים בסוכרת

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!