פרס נובל כבר מחכה לכם, בואו לגלות עולם של ניסויים מדעיים ביתיים שמחכה לילדים שלכם...

קייטנת מדעים

אין ילדים שלא אוהבים לעשות ניסויים. כאן תמצאו רעיונות לניסויים מדליקים, חלקם לביצוע בתוך הבית וחלקם לביצוע בתוך הבית.

תכננו את היום שלכם כך שחלקו הראשון יהיה עיוני ויכלול הסבר וחקירה משותפת עם הילדים בנושא שעל הפרק, והמשכו יהיה ביצוע של הניסוי.

 

הכנת ארטיקים 

מה לומדים? – על נוזל ומוצק, מעבר בין מצבי צבירה שונים ההתכה והקפאה.

איך מבצעים? – מתארגנים על תבניות מסוגים שונים, או ייעודיות להכנת ארטיקים שניתן לרכוש בחנויות או שמשתמשים במגשיות קרח, בכוסות חד-פעמיות או כל קלי קיבול מתאים.

מכינים מיץ  מתרכיז בטעמים שונים ומוזגים לתבניות. ניתן להוסיף סוכריות גומי קטנות או הפתעות מכל סוג, ליצירת ארטיקים מדליקים במיוחד.

מכניסים למקפיא, ממתינים ובודקים מה קרה למיץ.

 

ניסוי הכרוב

מה לומדים? -  על צבעים בטבע, פיגמנטים ועל אַנְתוֹצְיַאנִין, פיגמנט הצבע הסגול המצוי בטבע ומשמש גם כאינדיקטור המשנה את צבעו בהתאם לחומר איתו הוא בא במגע. נראה מה קורה לפיגמנט הסגול כשהוא בא במגע עם סביבה חומצית (חומץ), סביבה בסיסית (סודה לשתיה) וסביבה ניטרלית (מים).

איך מבצעים? – חותכים כרוב סגול ומפרידים את עליו. מניחים חצי מכמות עלי הכרוב בקערה, שופכים עליהם 3 כוסות מים רותחים וממתינים כרבע שעה עד שהמים הרותחים ימצו את הפיגמנט הסגול מהעלים.
מכינים שלוש כוסות שקופות.
אחת ממלאים במים וממיסים בתוכם שתי כפיות סודה לשתיה. את השניה ממלאים בחומץ ואת השלישית במים רגילים.
מסננים את מי הכרוב הסגולים לתוך צנצנת או כוס נקיה, מטפטפים מעט מי כרוב סגולים לתוך כל אחת מהכוסות שהכנו ומתבוננים בשינויי הצבע.

 

נחשי קצף

מה לומדים? על תכונות של סבון, בועות סבון, נשיפה והקצפה.

איך מבצעים? – שופכים לקערה שתיים ורבע כוסות מים ורבע כוס נוזל לשטיפת כלים.
נותנים לילדים לקשט כוסות חד-פעמיות פשוטות מפלסטיק במדבקות להנאתם. כשמסיימים, מחוררים בעזרת מספריים חדות חור קטן במרכזה של תחתית הכוס ומשחילים דרכו קשית שתייה. כדאי להקפיד שהחור יהיה בקוטר של הקשית כדי שהמתקן יהיה אפקטיבי.
מותחים מגבון לח (כדאי לבחור את העבים והצפופים) על שפת הכוס ומהדקים אותו בגומייה.
טובלים את פית הכוס המכוסה במגבון בתוך התמיסה שבקערה. מוציאים ונושפים דרך הקשית שבתחתית הכוס.
הנשיפות יגרמו לתמיסת הסבון לפרוץ מבעד למגבון בנחשול קצף ארוך ואוורירי.

 

ניסוי הביצה הצפה

מה לומדים? – על צפיפות ומסה. ביצה שוקעת במים כי היא כבדה מהמים. ברגע שממיסים במים כמות נכבדה של מלח, צפיפות המים עולה, הם הופכים לכבדים יותר מהביצה והיא צפה מעליהם, בדיוק כפי שבני אדם צפים בים המלח.

איך מבצעים? – מוזגים לכוס או לצנצנת זכוכית מים עד למחצית ומניחים בתוכה ביצה. מוסיפים כוס מלח ומערבבים היטב עד שהמלח נמס. ראו מה קורה לביצה.

 

ניסוי כתב הסתרים

מה לומדים? – על חומצת הלימון ותכונותיה המשתנות. כשהיא בתוך הלימון היא שקופה, אך כאשר מחממים אותה היא משנה את צבעה והופכת לחומה.

איך מבצעים? – סוחטים לימון ובעזרת מכחול או מקל אזניים כותבים ומציירים עם מיץ הלימון על דף לבן. בשלב זה לא רואים את הציור על גבי הדף.
כשמסיימים מדליקים נר ומעבירים את הדף בעדינות מעל להבת הנר. החימום גורם לחומצת הלימון להופיע על גבי הדף בצבע חום ולכתב הסתרים להיחשף.

 

ניסוי מנורת הלבה

מה לומדים? – על שמן ומים שאינם מתערבבים ועל המשקל של המים לעומת המשקל של השמן.

איך מבצעים? – מוזגים שמן תינוקות או שמן מאכל לבקבוק פלסטיק שקוף בנפח 500 מ"ל עד 3/4 מגובהו. מוסיפים מספר טיפות צבע מאכל באיזה צבע שרוצים. סוגרים את הפקק ומטים את הבקבוק מצד לצד. מכיוון שצבע מאכל מבוסס על מים, הטיפות שומרות על צורתן ולא מתערבבות בשמן. ממשיכים ובודקים מה קורה כשמניחים את הבקבוק ולא מזיזים אותו. צבע המאכל ישקע לתחתית הבקבוק משום שהמים כבדים משמן ושמן צף על פני המים.

 

בהצלחה!!!

 

עוד באותו נושא:

קייטנת עמים וארצות

קייטנת מקצועות

עוד קייטנות


עוד באותו נושא

חי כיף ראשון לציון – חוויה משפחתית מושלמת

לכבוד החופש הגדול מציע החי כיף כ-600 בעלי חיים ממינים שונים לצד פינות ליטוף והאכלה, מתנפחים יבשים ורטובים ושלל אטרקציות...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!