בכל עונות השנה, אך במיוחד בחודשי החורף, אנו נתקלים לא פעם בילדים זבי חוטם אשר טרם למדו שאת הפרשות האף מקנחים בממחטה ולא שואפים פנימה... הנה מתכון שיכול לעזור

לא להקל ראש בנזלת

כאשר הריר נשאף, הוא חודר לסינוסים ומתגבש, וכשהם מתמלאים, מתחילים כאבי הראש וקשיי הנשימה. יתר על כן, שאיפת הפרשות האף פנימה ובעיות בסינוסים עלולים לגרום להסתבכויות בארובת העין ומעטפת המוח.

 

הסינוסים הם מערות האף, הממוקמות בחלל הגולגולת הקדמית מעל לגבות והלחיים העליונות. תפקידם לחמם את האוויר שאנו נושמים לפני שהוא נכנס לריאות. בתוך מערות האף ישנו ריר השומר על הלחות שלהן. כאשר הוא אינו מתפקד, מופיעה דלקת שנגרמת מזיהום חיידקי, מפטריות או מנגיפים, ומלווה בנפיחות ומוגלה בחללים הפנימיים.

 

הסיבה העיקרית לזיהום וההפרשות המרובות היא חסימה של פתחי הניקוז הצרים של הסינוסים. כל התנפחות של דפנות האף מצרה וחוסמת אותם. כאשר נוצרות הפרשות מוגלתיות מהאף או ‘נזלת אחורית‘, כלומר הפרשות מוגלתיות החודרות לפה ולמערכת העיכול, התוצאה היא כאבי פנים, כאבי ראש וקשיי נשימה. כאשר יש חסימה או הפרעה במעבר האוויר דרך האף, חלה ירידה בכושר הריח והטעם. אם הזיהום מתפתח הוא עלול לפלוש לארובות העיניים ולמעטפת המוח.

 

אנשים רבים מסתובבים עם כאבי ראש ואינם יודעים מהי הסיבה לכך, כשלמעשה הם סובלים מסינוסים מלאים. סיבוכים של נזלת שלא טופלה בזמן וקשיי נשימה אפשר לראות אצל ילדים קטנים, שלא למדו לקנח את אפם בזמן. קשישים סובלים פחות מסינוסים, היות שאפם יבש ודפנותיו דקות, ואם נוצר גודש עדיין אין חסימה בפתחים.

 

סינוסים מודלקים אינם מחלה מידבקת, אלא אם כן יש בחלל האף הפרשות מוגלתיות והחולה מתעטש בלי להגן על אפו ופיו.

 

כדי למנוע הצטברות ליחה בסינוסים יש לקנח את האף בתחילת ההצטננות ולהדריך ילדים קטנים לקנח את אפם לבד, בלי להמתין למבוגר. כמו כן מומלץ להרבות בשתייה. ככל שנשתה יותר, ההפרשות יהפכו למימיות וישתחררו בקלות.

 

הרפואה הקונבנציונלית מטפלת בסינוסים מודלקים על ידי אנטיביוטיקה וסטרואידים המאפשרים הרחבת הפתחים ודילול הפרשות האף והליחה. לעתים רופא אף, אוזן וגרון מחליט לבצע שטיפת סינוסים, ולעתים נדירות יש צורך בניתוח לניקוי הסינוסים ולפתיחת פתחי ניקוז גדולים במיוחד.

 

 

מתכון טבעי להשלמת המחסור בברזל וחיזוק המערכת החיסונית

ידוע כי מחסור בברזל בגוף גורם לאנמיה, והיא אחת הסיבות העיקריות לאי-תקינות המערכת החיסונית, שאותה יש לחזק בעיקר בחורף.

 

להלן מרשם להשלמת המחסור בברזל ובהמוגלובין כדי למנוע אנמיה (מתאים גם לנשים אחרי לידה): 100 גר‘ שקדים קלופים לא קלויים, 100 גר‘ אגוזי ברזיל, 150 גר‘ שומשום מלא לא קלוי ולא קלוף. יש לטחון כל אחד מהמרכיבים הללו בנפרד. לאלה יש להוסיף 100 גר‘ תמרים ללא חרצנים, 100 גר‘ דבלות תאנים ו- 100 גר‘ צימוקים שחורים ללא חרצנים.

 

ניתן לטחון את כל המרכיבים ביחד, ולערבב היטב עם כל היתר. את התוצאה לשמור בקופסה עם מכסה במקרר. יש לאכול כפית בבוקר וכפית בערב, ובתוך כמה ימים הברזל מתאזן.

 

מומלץ להימנע מארוחה דשנה בערב לפני השינה, להשתדל לא לאכול אחרי השעה שבע או שמונה בערב ולצמצם צריכת מוצרי חלב ומאכלים מגבירי ליחה כמו תפוחי אדמה, בטטות, מנגו, פירות הדר (לא כולל לימון), סלק, בשר בקר ודגים. ההמלצה האחרונה מיועדת לאנשים שמערכת העיכול שלהם אינה במיטבה, ומזונות אלו גורמים אצלם לתסיסה ולהצטברות רעלים. 

 

 

על הכותב:
דויד קאפח, הרבליסט
בעל ניסיון רב בתחומי החינוך והרפואה המשלימה,
בעל טור קבוע בנושא רפואה טבעית ומרצה בסדנאות ברחבי הארץ.
קאפח, יליד תימן, הוא נצר למשפחת רבנים ודיינים, אשר יצא להם שם בכל מחוזות תימן כמרפאים טובים. במרפאתו בירושלים מסייע קאפח לחולים רבים על ידי שימוש בצמחי מרפא.
סדרת מדריכי "טבעי" כוללת ארבעה ספרים הכוללים מידע מקיף לצמחי המרפא ולשימוש שלהם ברפואה העממית למבוגרים וילדים ובבישול.
את סדרת מדריכי "טבעי" ניתן להזמין ישירות אצל המחבר בטל: 02-6241950 או kapach@neto.net.il

 


עוד באותו נושא

מעקב הריון פרטי מול ציבורי

מעקב הריון פרטי מול ציבורי

כמעט כל חוויה בחיים אפשר לעבור עם הוצאות גדולות שמשאירות חור גדול בכיס או בהוצאת המינימום הכרחי. מעקב הריון פרטי הוא דוגמא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!