טכנולוגיה מתקדמת של NASA משמשת לריפוי הפרעות ריכוז וקשב. הטיפול בהפרעות קשב וריכוז מעסיק הורים רבים

" />

טכנולוגיה מתקדמת של NASA משמשת לריפוי הפרעות ריכוז וקשב. הטיפול בהפרעות קשב וריכוז מעסיק הורים רבים

טכנולוגיה מתקדמת של NASA משמשת לריפוי הפרעות ריכוז וקשב.

הטיפול בהפרעות קשב וריכוז מעסיק הורים רבים ומבוגרים שלא טופלו בילדותם. הדילמה הנפוצה ביותר היא האם האופציה הראשונה לטיפול בילד היא תרופתית (על תופעות הלוואי והתלות המשתמעים ממנה), או לנסות שיטות שאינן תרופתיות אך אינן מוכרות לציבור. מרכז BrainGames Israel מציע שיטה טיפול חדשני אשר פותח במעבדות החלל של NASA כדי למדוד ולחדד את יכול הריכוז והתגובה של טייסיה בזמן משימות הטיסה, משמשת היום כטיפול יעיל בהפרעות ריכוז וקשב.

הטכנולוגיה המבוססת על פיתוח ייחודי של NASA, היא ראשונה מסוגה בעולם ומאפשרת תרגול מתוחכם של המוח  באמצעות משחק אינטרקטיבי. כולנו מכירים בחשיבות התרגול הגופני לבריאות ולתחושת החיוניות אך מוותרים לעצמנו בשל סיבות שונות, בעיקר בשל הטרחה והמאמץ הרוטיני הנדרש כדי להתמיד בתרגול. בעזרת הטכנולוגיה של NASA, הופך תרגול המוח לחוויה שאינה קשה ואינה משעממת. התרגול נעשה תוך משחק ב Sony Playstation  או צפייה בסרט.

הטכנולוגיה מאפשרת למשתמש (מבוגר או ילד) ללמוד בעצמו כיצד להירגע ולהתרכז. היא שולטת במשחק בעזרת גלי המוח ומתערבת במשחק באופן המלמד את המשתמש להשתמש בגלי המוח  הנכונים ( נוירופידבק ).

 

הטכנולוגיה מציעה מספר יתרונות בעזרת אימון ניתן להשיג:

  • שיפור הריכוז ושמירתו לאורך זמן.
  • להגביר את מהירות העיבוד של המוח.
  • להוריד את רמת האימפולסיביות ומאפשר למתן תגובות.
  • שיפור זיכרון ושליפה מזיכרון.
  • שיפור כולל של היכולת הקוגניטיבית.
  • שיפור יכולות הלימוד.

 

מחליפים סימולטור טיסה במשחקי וידאו

חוקרים בNASA LaRC  פיתחו טכנולוגיה המבוססת על מדידה של גלי המוח אצל טייסים במצב של ריכוז מתמשך ובמצבי מתח בזמן התרגול בסימולטור טיסה במעבדה.

המדענים מצאו שהשימוש בסימולטור הטיסה משפר מאד את יכולת הטייסים להתמקד במשימה ולהצליח. חוקרי NASA הצביעו על כך שהשימוש בסימולטור טיסה דומה מאד לשימוש במשחקי וידאו מתוחכמים.

בהמשך למחקר של NASA ותוצאותיו, ערכו NASA  ובית הספר לרפואה של מזרח ורג'יניה מחקר על שימוש בנוירופידבק בעזרת משחקי וידאו, לשיפור יכולת הריכוז של ילדים המאובחנים כ ADHD. בעקבות הצלחת המחקר נולדה טכנולוגיה מתוחכמת המשולבת ביחידת נוירופידבק ומאפשרת את אימון המוח תוך כדי משחק במשחקי וידאו מהמדף. תוצאות המחקר הראו שיפור חד משמעית בקשב, בריכוז וביכולת המוח ללמוד.

שנים של מחקר מדעי ב NASA, הפכו לבסוף לכלי עבודה בידי רופאים ומומחי קשב וריכוז לטיפול בילדים ומבוגרים בסביבתם הטבעית בבית ותוך עניין שיוצרת חוויית משחק.

בטכנולוגיה שהתפתחה בעקבות המחקר, הוחלף סימולטור הטיסה במשחקי וידאו וכך הפך הפטנט למערכת אימון ביופידבק המתבצע תוך משחק והנאה.

 

איך זה עובד?

תרגול ואימון נוירופידבק משתמש במחשב המחובר ל EEG ( Electroencephalogram) המודד את פעילות גלי המוח באמצעות סנסורים הממוקמים על ראש המשתמש. פעילות גלי המוח מנותרת וניתנת לצפיה ויזואלית על גבי מסך המחשב.

השימוש במערכת כזו מאפשרת למשתמש לאמן את המוח ומובילה למודעות גבוהה יותר ויכולת לזהות מצבים רגשיים ולשלוט בהם.

תרגול בעזרת מערכת נוירופידבק מפתח את יכולות המוח להתמקד ולהישאר מרוכז ללא מאמץ, ממש כפי שהשימוש במשקולות מפתח את השרירים או ריצה מפתחת סיבולת לב/ריאה.

דמה שאת/ה מתחרה במשחק מירוץ מכוניות מול מתמודדים נוספים. כאשר הריכוז שלך עולה, המכונית שלך מאיצה את מהירותה. כאשר הריכוז שלך יורד ותשומת ליבך נודדת, המתחרים האחרים עוקפים אותך.  המוח שלך הוא המאיץ והשליטה שלך היא ההגה.

 

ע"י השימוש בפטנט של NASA הצליחה הטכנולוגיה ליצור  תוך כדי חוויה של "כיף" ובידור, תרגול נוירופידבק מתוחכם. ככל שרבים התרגולים כך רבה התועלת המופקת מהם.

השינוי החיובי והשיפור יוצרים מוטיבציה להמשיך להתאמן ולהעלות את רמת הקושי במשחק .

 

על הכותבת:
ריבי סלע,
בעלת מרכזBrainGames Israel  

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?