את אמא או אישה צעירה בגיל 20-40? את חשה ירידה במצב הרוח? עייפות מתמשכת? ירידה בתפקוד באופן כללי?

מאת: ד"ר ציפי דולב, פסיכיאטרית מומחית לבריאות האישה.

 

אמהות ונשים צעירות בגילאי 20-40 שימו לב – אם אתן חשות ירידה במצב הרוח, עייפות או ירידה בתפקוד באופן כללי, ייתכן שלקיתם בדיכאון חורף.

 

עם בואו של החורף אנשים רבים חשים לפתע ירידה במצב הרוח, עייפות מתמשכת, היעדר מרץ, שינה ותיאבון מופרז וירידה בתפקוד כללי וחברתי. תסמינים אלה שכיחים ואין סיבה לבהלה, כנראה שמדובר בדיכאון עונתי הידוע גם כ‘דיכאון חורף‘ (S.A.D. -Seasonal Affective Disorder). הופעתו של דיכאון חורף שכיחה פי 4 בקרב נשים לעומת גברים והוא נפוץ בעיקר בקרב נשים בגילאי 20-40 המצויות בתקופת פיריון. אומנם טענה זו לא הוכחה מדעית, אך יתכן והסיבה נעוצה בשינויים הורמונאליים, שכן נשים אלה חוות שינויים הורמונאליים תכופים.

 

להלן מספר עצות שיסייעו בהתמודדות:

  • ביצוע פעילות ספורטיבית תדירה- אחת הסברות להופעתו של דיכאון החורף הינה שינויים הורמונאליים בגוף וביניהם, ירידה ברמת הסרוטונין,  תופעה שעלולה לגרום לדיכאון. ביצוע פעילות ספורטיבית מעלה את רמת הסרוטונין המשמש כמעין נוגד דיכאון טבעי.
  • חשיפה לאור- קרני השמש מסייעות לאזן את השינויים ההורמונאליים הגורמים לדיכאון ומסייעות בהעלאת האנרגיה והמרץ. בנוסף, הורמון המלטונין המופרש עם בוא החשכה משפיע גם על רמת ערנות ושינה ומצב הרוח.
    כאשר אין אפשרות להיחשף לקרני שמש או בימים סגריריים ניתן להשתמש בתאורה מלאכותית, כגון תאורה פלורוסנטית, כתחליף.
  • טיפול תרופתי- במקרים בהם ניסיונות העלאת הסרוטונין באופן טבעי כשלו, רצוי לפנות לרופא שיכול לסייע בטיפול תרופתי. מאחר והדיכאון נגרם כתוצאה מירידה ברמת סרוטונין מומלץ שהטיפול התרופתי יהיה כזה אשר יסייע בהעלאת רמת הסרוטונין כמו ציפרלקס , סרוקסט ואחרות.
  • הקפדה על תזונה בריאה ומאוזנת- מומלץ לאכול מאכלים המורכבים מפחמימות מורכבות, כך שתהליך העיכול ממושך והגוף שומר על רמת סוכר וסרוטונין יציבים לזמן ממושך.
  • "לא טוב היות האדם לבדו"- על אף חוסר המרץ המאפיין את דיכאון החורף, מומלץ להתרועע עם אנשים ולא להישאר בדד.
  • טיפול התנהגותי- בני אדם מגיבים באופן שונה לחילופי העונות ולעיתים ניתן להתגבר על דיכאון החורף באמצעות למידת דרכי התנהגות חדשות. באמצעות טיפול התנהגותי, ניתן ללמוד ליישם ולהפנים דרכי התמודדות חדשות וחיובית עם המציאות המשתנה.

 

חשוב לשים לב כי דיכאון חורף ודיכאון קלאסי, אינם אותו סוג של דיכאון. דיכאון קלאסי מתאפיין בתסמינים שונים ולעיתים אף הפוכים מאלו של דיכאון החורף. כאשר תחושת הדיכאון מתחזקת עם חשיפה לאור יום ונותרת גם לאחר עונת החורף, יש לחשוד כי מדובר בדיכאון קלאסי ומומלץ לפנות לרופא.

 

למידע נוסף בנושא דיכאון חורף, דיכאון קלאסי וחרדה ניתן לפנות לאתר goodays.co.il

 

על הכותבת:
ד"ר ציפי דולב,
פסיכיאטרית מומחית לבריאות האישה
http://www.drdolev.co.il/

 


עוד באותו נושא

אני לא מגיעה לזה... סיפורו של הלב והדם

"אני לא מגיעה לזה...", "אני מבינה שספורט אפילו פעמיים בשבוע ישפר את מצבי הגופני,ואולי גם את מצב רוחי..." מוכר לכם?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?