מתברר שהטעם הנפלא של הענבים מביא איתו גם שלל סגולות בריאותיות. הענבים נמצאים בראש רשימת המזונות שאכילתם מעשירה אותנו בשפע רכיבי תזונה חיוניים.

10 סיבות בריאות לאכול ענבים
מאת שרית
עטיה שמואלי, דיאטנית קלינית והיועצת של ענבי טלי

בשנים האחרונות מתברר שהטעם הנפלא של הענבים מביא איתו גם שלל סגולות בריאותיות. הענבים נמצאים בראש רשימת המזונות שאכילתם מעשירה אותנו בשפע רכיבי תזונה חיוניים. המחקר הרפואי מגלה בהם עוד ועוד רכיבי תזונה ייחודיים התורמים לבריאות. עשר סיבות בריאות לבחור בענבים כחלק מדיאטה בריאה ומאוזנת.

רכיבי תזונה פעילים

הענבים הם אחד ממקורות התזונה העשירים באנטיאוקסידנטים טבעיים (נוגדי חמצון) העוזרים לגוף לנטרל את הפעילות ההרסנית של הרדיקלים החופשיים (הרדיקלים החופשיים הם מולקולות לא יציבות התוקפות את רקמות הגוף ועלולות להוביל התפתחות מחלות כרוניות ולהאצת תהליכי זקנה).

פעילות נוגדי החמצון (אנטי-אוקסידנטים), העשויה להגן מפני התפתחות סרטן, טרשת עורקים, קטרקט ואף האטת תהליכי ההזדקנות.

אנטיאוקסידנטים (נוגדי חמצון)

ענבים מכילים למעלה מ-1600 תרכובות פעילות כשהבולטות שבהן הן הרסברטרול ,(Resveratrol) נוגד חמצון שנמצא בעיקר בקליפת הענבים, במחקרים רבים הרסברטרול התגלה כבעל יתרונות תזונתיים ובריאותיים רבים. המחקרים הראו את יכולתו לסייע במניעת מחלות רבות ,להפחתת הסיכון לסרטן, ליתר לחץ דם, למחלות לב, טרשת עורקים ולמניעת זיהומים.

ויטמינים ומינרלים

אכילת ענבים מעשירה את התפריט היומי בשלל ויטמים ומינרלים כמו ויטמין C, מגנזיום, ויטמינים מקבוצתB  ובסיבים תזונתיים החשובים לפעילות מערכת העיכול.

דואגים ללב שלכם? איכלו ענבים

מחקרי מעבדה מצאו כי הרסברטרול כנראה פועל במנגנונים שונים להפחתת הסיכון למחלות לב וכלי דם - בהקטנת הסיכון להיווצרות קרישי דם,הפחתת שקיעת הכולסטרול הרע (LDL) בעורקים ומניעת היווצרות טרשת וסיוע לזרימת דם תקינה.

רסברטרול ומלחמתו בתאי סרטן

הרסברטרול הוכח במחקרי מעבדה כבעל יכולת להאט ולשבש את תהליכי היווצרות תאים סרטניים ולזרז מוות של תאים סרטניים. מחקר שנעשה ע"י חוקרים מאוניברסיטת מצא כי הרסברטרול עיכב את תהליך ההתרבות של התאים הגידוליים ואף גרם למותם.למחקרי מעבדה אלו חשיבות רבה כיוון שהם סוללים את הדרך להמשך מחקר בנוגע להשפעות רכיבים אלו על תהליכי סרטן באדם.

ענבים לבריאות העין

ענבים מכילים לוטאין - פיגמנט צהוב כתום - נוגד חמצון ממשפחת הקרוטנואידים. הלוטאין הוא אחד מנוגדי החמצון העיקריים בעין ובעל תפקיד חשוב בשמירה על בריאותה. הוא חיוני למניעת התנוונות תלוית גיל של העין הגורם העיקרי לעיוורון בגיל המבוגר. בנוסף הוא תורם להגנת עדשת העין מפני נזקי חמצון ומפני התפתחות עכירות ( קטראקט) .

גם המח בתמונה

במאמר שהתפרסם בכתב העת ‘Brain Research Reviews‘ הועלתה האפשרות שרסברטרול אף יכול למלא תפקיד במניעת מחלת אלצהיימר ולהגן מפני התנוונות תאי עצב.

ענבים טריים - שיא הבריאות

הערך התזונתי-בריאותי של הענבים נמצא בשיאו כאשר הם נאכלים טריים ובשלים עם הקליפה והגרעין. בזמן זה הענבים עשירים ביותר וויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון.

אמנם רוב הסגולות הבריאותיות מגולמות בפרי הטרי (בעיקר מתחת לציפה ובגרעין), אך גם בצימוקים נותר ערך בריאותי רב שטמון בקליפה ובסיבים וכמובן גם ביין, נצלו את הקיץ הישראלי לאכילת טריים ובשלים.

 

ממתקים טבעיים - ילדים אוהבים ענבים...

ענבים, כמו שאר הפירות, מכילים גם סוכר ובזכות עובדה זו רבים הילדים אוהבים את טעמם. רעיון לחטיף מתוק וטעים במיוחד שיעורר את סקרנות ילדכם.

קחו ענבים רחוצים ויבשים, סדרו אותם, צמודים זה לזה (אפשר להיעזר בקורצי עוגיות) והקפיאו (מתאים לילדים מעל גיל 5).

תוספת טעם מומלצת:

אתם מאלה שמכורים למיצי ירקות ? תוספת של כ-7-8 ענבים לכוס מיץ ירקות לא רק תוסיף בריאות אלא תעשיר ותקפיץ את טעם המשקה.

 

על הכותבת:
שרית עטיה שמואלי,
דיאטנית קלינית
היועצת של ענבי טלי
לאתר ענבי טלי: http://www.taligrapes.co.il/


עוד באותו נושא

דמיון מודרך לגיל הרך

דמיון מודרך מוכח כבר שנים ככלי מצוין לטיפול בחרדות, בקשיי תפקוד והרגעה. שרה מונטה ממנפת גבוה את עולם הדמיון לטובת קשיי למידה אצל ילדים וליווי התפתחותי רגשי.

מתכון לחומוס בייתי קל להכנה, מזין ובריא

בתום הארוחה, מומלץ לשתות חליטות מצמחי מרפא אשר יסייעו בעיכול האוכל וימנעו הרגשת כבדות

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?