חשוב להבין שגם אצל המלאכים התמימים האלה, המיניות היא חלק טבעי התפתחותם רגשית, החל מגיל אפס.

" />

כמעט כל הורה מדמיין את הילדים שלו, בעיקר כשהם מתחת לגיל 6-7, בתור יצורים לא מיניים, מלאכים קטנים ותמימים.

חשוב להבין שגם אצל המלאכים התמימים האלה, המיניות היא חלק טבעי בהתפתחותם הרגשית, החל מגיל אפס.

כבר בגילאים מוקדמים מאוד ילדים משחקים במשחקים שמטרתם לגלות את הגוף שלהם, ובין היתר גם את איברי המין ואת ההנאה שאפשר להפיק מהם. הפעילות המינית של הילדים מגיעה לשיאה בגיל שנתיים עד חמש שנים, ובשנים שלאחר מכן ישנה רגיעה בפעילות המינית, עד לתחילת גיל ההתבגרות, שבימינו מתחיל כבר בגיל 9-10. בגיל שבע, 10% מהילדים כבר יודעים לאונן בכוונה ליהנות. בדרך כלל בגיל כזה הפעילות המינית לא תופסת את כל המקום בחייו של הילד, והיא תחומה ומוגדרת בזמן ובאופי הפעילות. התנהגות כזו היא תקינה כל עוד היא נעשית במטרה לחקור ולגלות מתוך סקרנות - לשחק ברופא וחולה, לגעת, להסתכל, ולא מעבר לכך.

אם הילד מערב בהתנהגות המינית שלו גם ילדים אחרים, חשוב לוודא שמדובר בילדים בני אותו גיל ולא חלילה בניצול של ילדים צעירים יותר או בכפייה של הפעילות הזו עליהם. הנטייה הטבעית של כל הורה היא להילחץ כשמגיעה שיחה מהגננת שמספרת שהילד נתפס בחצר האחורית כשהוא חושף את אבר המין שלו בפני ילדה. גם התנהגות כזו אינה מעידה על מצב לא תקין, כל עוד הילד לא חוזר עליה לאחר שמסבירים לו כי אלה דברים שעושים באופן פרטי ולא בציבור. הילד אולי יהיה נבוך מעצם זה שגילינו אותו, אבל בגיל הזה הילדים עוד לא מרגישים אשמה, ולכן לא סביר שהילד יילחץ, יתבייש או יכעס עליכם.

הבעיה יכולה להתעורר רק אם הילד מתעסק גם עם ילדים יותר צעירים, או אם המשחקים המיניים מתרחשים בתדירות גבוהה או באופי שלא תואם את הגיל. יש ילדים, למשל, שמשחזרים פעילות של יחסי מין עם הדובונים והבובות, ולפעמים אפילו כופים את ההתנהגות על ילדים אחרים, ועלולים לפגוע בהם. חשוב לזכור שילדים כאלה כנראה נחשפו בעצמם לפעילות של יחסי מין, אחרת לא היו יודעים לשחזר אותה בזמן משחק. כהורים עלינו להקפיד לחסום את הגישה של הילדים לסרטים פורנוגרפיים או למחשב עם חומר פורנוגרפי, לא להסתובב בעירום מול ילדים שעברו את גיל 3-4, לסגור את הדלת של חדר השינה שלנו בלילה, כשאנחנו מקיימים יחסי מין.

ובכל מקרה, אם תפסתם את הילד שלכם בשעת מעשה עם ילד אחר, אל תצעקו או תצרחו. פשוט תגרמו להם להפסיק את המשחק ולעבור למשחק אחר, ורק אחרי שהילד השני הולך, בררו עם הילד שלכם האם הדברים נעשו בהסכמה. רק אם הדברים נראים חריגים - משחק איברי מין עם איברי מין, איברי מין עם הפה, עדכנו את הוריו של הילד השני, או אפילו פנו לפסיכולוג של הבית ספר או לפסיכיאטר מומחה לילדים.

בסופו של דבר, הכל תלוי בערכים שאנחנו כהורים רוצים להעביר. יש הורים שרואים במיניות וביחסי מין דבר תקין ונורמלי, ויש הורים – שמרנים יותר, מרקע דתי או מכל סיבה אחרת, שלדעתם פעילות מינית בגיל הזה היא מוקדמת מדי. לכל הורה מותר וחשוב להעביר לילד את המסרים שהוא מאמין בהם. לא רק לגבי מיניות ופעילות מינית, ואין שום דבר רע גם בלנסות לשמור על הילדים שלנו מלאכים לעוד כמה שנים.

 

על הכותב:
ד"ר דניאל דריי,
מנהל פורטל המיניות "תורת היחסים" - מדריכים לשיפור המיניות והזוגיות, מידע מקצועי על בעיות מיניות, חינוך מיני לילדים, סדנה אישית מקוונת ופורום תמיכה.


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?