פציעות הן תופעה שכיחה מאוד בקרב ילדים, הגוברת עם היציאה לחופשת הקיץ.

פציעות הן תופעה שכיחה מאוד בקרב ילדים, הגוברת עם היציאה לחופשת הקיץ. מגוון הפעילויות החברתיות המוצעות לילדים בחופש הגדול פותחות פתח לפציעה או כוויה של הילדים המשחקים, בין אם מדובר במשחקים בין כותלי הבית, או בפעילויות חוץ כגון טיולים, קייטנה או ים ובריכה.

פצעים וחתכים

פצע הוא פגיעה בשלמות העור. הבעיות העיקריות הנגרמות עקב פציעות הן כאב מקומי, דימום (במידה והחתך עמוק מספיק ופוגע גם בכלי דם) וחשש מהתפתחות של זיהום מאחר ש"פרצה קוראת לחיידק".

 

כיצד מטפלים בפצעים?

במקרה של פציעה, הטיפול תלוי במידת הנזק שנגרם לעור ולרקמות:

  • במקרה של פצעים וחתכים קלים, רצוי לשטוף את העור בעזרת מים וסבון ולמרוח קרם/ תמיסת חיטוי על גבי הפצע במידת הצורך רצוי להניח תחבושת על המקום הפצוע.
  • יש לנקות את הפצע בצמר גפן או בפד גזה רווי בתמיסת חיטוי ולאחר מכן מומלץ למרוח שכבה דקה של קרם חיטוי על האזור הנגוע
  • במקרים של פצעים עמוקים או דימום, יש לעצור את הדימום בלחץ מקומי ולפנות לטיפול רפואי.
  • חשוב לבדוק את התקפות של החיסון נגד טטנוס, ולפנות לקבלת חיסון חוזר במידת הצורך.

 

מה זאת כוויה?

כוויה הנה פצע בעור כתוצאה מחשיפה לחום  יתר: אש, נוזלים חמים/ אדים, שמש, חשמל או חומרים כימיים. חומרת הכוויה נקבעת על פי גיל הנפגע, עומק שכבת העור שנפגעה  ושטחה (ביחס לשטח הגוף).

כוויה קלה מוגדרת ככוויה "דרגה א" והיא פוגעת בשכבה החיצונית של העור בלבד. הסימנים הנראים לעין הם: עור אדום וחם, ירידה בגמישות העור וכן ישנם כאבים ורגישות באזור. הכוויות הנפוצות הן כוויות הנובעות מחשיפה יתרה לשמש.

כוויה קשה יותר הנה כוויה "דרגה ב", היכולה להיות משני סוגים: כוויה בעומק חלקי או כוויה עמוקה יותר. בכוויה העמוקה אין אפשרות לעור להשתקם היות ואין חלקי עור שנשארו תקינים ולכן נשארת צלקת. הסימנים של כוויה זו הן בנוסף לסימני כוויה קלה גם שלפוחיות מלאות בנוזל, ובצקת מקומית.

הכוויות הקשות ביותר הנן כוויות "דרגה ג'", בהן ישנה פגיעה של כל שכבות העור. הסימנים לכוויות אלו הם: עור מפוחם והרס של רקמות סביב אזור הכוויה. לרוב לצד כוויות אלה נראה כוויות נוספות מדרגה ב'.

 

כיצד מטפלים בכוויות?

טיפול מיידי לאחר הפגיעה הוא חיוני ועשוי לצמצם בצורה ניכרת את חומרת הפגיעה ואת היקפה:

  • ראשית, יש להרחיק את הנפגע מהגורם – אש, חומר כימי או כל מה שגרם לכוויה.
  • בכל מקרה של כוויה עמוקה, כוויות הגורמות להופעת שלפוחיות וכוויות גדולות, חובה לפנות לטיפול רפואי.
  • בכוויות קלות, בהן קיימת פגיעה בשכבה החיצונית של העור, עם סימנים כגון אודם, כאבים ורגישות באזור, יש לחטא את אזור הפגיעה עם חומר מתאים ולמרוח משחת חיטוי כגון סביעור. בנוסף, ניתן למרוח חומר מרגיע כגון ג'ל אלוורה. יש להימנע ממריחת חומר שומני.

 


עוד באותו נושא

יד הפלא 8 – סודות מתוקים

רן השמנמן מסרב ללכת לקייטנה. אין לו חשק להתמודד עם ילדים ששופטים אותו לפי חיצוניותו

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?