שפע המידע שקיים לגבי היגיינה יכול לבלבל כל אחד מאיתנו. יש מיתוסים רווחים בציבור שהתקבעו כאמיתות למרות שהם שגויים מיסודם.

להלן כמה מיתוסים שרווחים בציבור, וכן הסבר לגבי מה נכון ומה לא:

מיתוס: אם אני מרגיש טוב יום לאחר מחלה, אני כבר בריא לגמרי

לא נכון. סימני מחלת השפעת יכולים להיות ניכרים בגוף עד שבוע לאחר ההתאוששות. כך שגם אם מרגישים טוב אפשר להדביק אחרים באמצעות  רסיסי רוק הניתזים בזמן פרצי צחוק או שיחה, נשיקות, לחיצת ידיים, שימוש בכלי אוכל ושתייה משותפים כך שנגיעה בחפץ או משטח מעבירה אליו את הנגיפים. ילדים ומבוגרים שהמערכת החיסונית שלהם חלשה יכולים להעביר את הנגיף במשך יותר מ-7 ימים. לפיכך, החולה יכול להדביק מישהו אחר בווירוס השפעת לפני שידע שחלה, וכן לאחר מודעותו למחלה.

מיתוס: מספיק להעביר את הידיים מתחת לברז כדי שיהיו נקיות מחיידקים

לא נכון.  מים לבד לא מספיקים ובטח לא מספר שניות. יש לנקות את הידיים ע"י סבון ומים ושפשוף הידיים במשך 15 עד 20 שניות. לאחר מכן חשוב לייבשן במגבות נייר על מנת  להקטין את כמות הנגיפים ואת הפצתם. כאשר מים וסבון אינם זמינים, ניתן להשתמש בחומרי ניקוי ידיים על בסיס אלכוהול ללא צורך במים, סבון וייבוש.

 

מיתוס: ילדים יכולים לחלות ממגע עם עגלות סופר

נכון. בידית ובכיסא העגלה נוגעים עשרות אנשים ביום כך שאזורים אלו שורצים בנגיפים. מומלץ לנגב את המושב ואת ידית העגלה טרם הכנסת הילדים לכסא.

הסכנה היא שילדים עלולים להידבק בחיידק הסלמונלה והקמפילובקטר- חיידקים אלו מופיעים  באריזות הבשר והעוף גם כשהם סגורות ועלולים לגרום לשלשולים המלווים בחום.

מיתוס: רחצת ידיים בסבון או חיטוי ידיים בג‘ל מונע הידבקות במחלות

נכון . רחצת ידיים במים וסבון מסירה את הלכלוך ופוגעת בשכבת החיידקים הנמצאת  על גבי הידיים.  

חברת סנו השיקה אל סבון חדש על בסיס קצף מכיל חומר אנטיבקריאלי , טריכלוזן, אשר שומר על ידיים נקיות מחיידקים גם לאחר השטיפה .

בהעדר מים וסבון , הפתרון הוא להשתמש בג‘ל לניקוי ידיים ללא מים  על בסיס אלכוהול .

הג‘לים האיכותיים מכילים ריכוז גבוה של אלכוהול ועברו בדיקות מעבדה המוכיחות יעילות בהשמדת חיידקים. לדוגמא, מוצרי SANO MEDIC HYGIENIC  הוכחו כקוטלים 99.99% מהחיידקים הנבדקים הגורמים למחלות  בבדיקות  מעבדה מיקרוביולוגית מוסמכת .

מיתוס: הבית הוא המקום הבטוח ביותר מבחינה היגיינית

לא נכון. גם הבית יכול להעביר מחלות ועלינו להכיר ולדעת אילו אזורים מסוכנים. ככלל, כל משטח שבו נוגעים הרבה אנשים הוא מקום שחשוב לנגב ולדאוג לניקיון שוטף. אזורים כדוגמת ידיות של דלתות, מזוזות, משטחי שיש במטבח, אמבטיות יכולים להיות גורמי סיכון בבית. גורמי סיכון מחוץ לבית יכולים להיות כספומטים, טלפונים ציבוריים, ידיות באוטובוס/רכבת וכד‘

 

 מיתוס: אין סיכוי להיות חולים בקיץ

לא נכון. הסיכויים להיות חולים בקיץ לא פחותים מהסיכויים בחורף. בקיץ אנחנו מזיעים יותר

ולכן עלינו להקפיד כפליים על מקלחות, החלפת בגדים וגרביים וכמובן – לשטוף אותם היטב לפני לבישה נוספת. כמו כן, בגלל החום עלינו להקפיד לדאוג שהמזון מקורר היטב ולהכניסו למקרר מפני שאם נשאיר אותו בחוץ הוא יתקלקל במהירות.

 

 

על הכותבת:
רונית בר נתן, M.SC, MBA,
מנהלת תחום  HEALTH CARE, סנו

 


עוד באותו נושא

אמא, איך את אוהבת את הסבון שלך?

חשוב לשמור על העור הרגיש של הקטנטנים. מהמקלחת, דרך העיסוי לפני השינה ואפילו כהגנה בשמש. אז איזה סבון כדאי לבחור?

גם הכינים חוזרות לבית הספר: מי שעוד לא נדבק – שיקום!

כינים הן אמנם אורחות לא קרואות, אך מוכרות כמעט בכל בית שיש בו ילדים בגיל הגן ובגיל ביה"ס היסודי.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?