שליש מההורים משתדלים להמנע מלעשות לילד בדיקות רפואיות מכאיבות ולא נעימות.

מסקר חדש, שנערך על ידי שירותי בריאות כללית, עולה כי 83% מההורים מדווחים שילדם חושש מביקור במרפאה או אצל הרופא. הסקר נערך באמצעות חברת הסקרים Market Watch בקרב 300 הורים לילדים בגילאי 0-10 מרחבי הארץ.  הסקר בוצע לרגל השקת המהלך לקידום רפואת הילדים, במסגרתו מטמיעה הכללית במרכזי בריאות הילד ובמרפאות שיטות טיפול ללא כאב.

חשש הילדים מביקור אצל רופא היא ככל הנראה הסיבה שחלק מההורים מעדיפים למנוע מילדיהם בדיקות רפואיות מכאיבות: בעוד 71% מההורים דיווחו שהם עושים לילד את כל הבדיקות הרפואיות שהרופא ממליץ,  כשליש מההורים ציינו שהם מפעילים שיקול דעת ומשתדלים להימנע מלעשות לילד בדיקות רפואיות מכאיבות או לא נעימות, ואילו 1% בלבד ציינו שהם אף פעם לא הסכימו לעשות לילדם בדיקות לא נעימות או מכאיבות.

נתון מעניין הוא ששיעורי ההורים שמעדיפים להימנע מבדיקות כואבות לילדיהם גבוה יותר בקרב בעלי השכלה גבוהה (32%) ובעלי הכנסה גבוהה (38%) מאשר אצל בעלי השכלה נמוכה (18%) ובעלי הכנסה נמוכה (15%) .

עוד עלה מהסקר ש-60% מההורים מאמינים שהדרך הטובה ביותר לבצע בדיקות מכאיבות היא לנסות להפחית את החשש של הילד ולבצע את הבדיקה רק במידה שהוא נרגע, ואילו 37% ציינו שצריך לעשות את הבדיקה, בין אם הילד נרגע ובין אם לא, ולקוות שתסתיים כמה שיותר מהר. רק 4% ציינו שצריך להימנע ככל האפשר מהבדיקה הרפואית.

כמו כן, בדק הסקר את מודעות ההורים לבדיקות ושיטות טיפול ללא כאב בילדים וחשף כי קיימת מודעות לנושא אצל ההורים, אך לא אצל כולם: 37% ציינו שהם מכירים שיטות להפחתת כאב אצל ילדים בעת ביצוע בדיקות, 63% ציינו שאינם מכירים שיטות כאלה.

ממצא נוסף בסקר מעלה כי 77% מההורים חוששים לקחת תינוק שרק נולד למרפאה, מחשש שיידבק בוירוסים מהילדים החולים, כאשר מרביתם הן האמהות - 81% מהן העידו כי הן חוששות, לעומת 64% בלבד מהאבות.

ההורים נשאלו בסקר על ההתמודדות עם מחלות בשעה שהמרפאות סגורות, ונראה כי הפתרון הטוב על פי מרבית ההורים (85%) הוא להוריד לילד את החום בבית באמצעות תרופות וקומפרסים. רק 8% ציינו שינסו לעבור את הלילה ללא תרופות ובבוקר ילכו לרופא, 3% מהנשאלים ציינו שייגשו למיון בלילה ו-3% מההורים שהשתתפו בסקר ציינו שיתייעצו עם רופא דרך האינטרנט או הטלפון. נתון מעניין הוא שאחוז ההורים שאמרו שיפנו לרופא גבוה יותר בקרב הורים לילדים קטנים בגילאי 0-3 (5%) מאשר בקרב הורים לילדים גדולים יותר (2%).

לדברי ד"ר אורית יעקבסון, סמנכ"ל וראש חטיבת הקהילה בכללית, "אצל ילדים חרדה מתורגמת לכאב. התייחסות וטיפול נכונים בחרדה שמביעים הילד והוריו יקטינו את עוצמות הכאב שחש הילד. אימוץ שיטות טיפול ללא כאב נועד ליצור חווית לקוח שונה, בה הילד לא מזהה את הביקור במרפאה כחוויה לא נעימה. המשמעות המעשית של המהלך הינה הדרכה והגברה של מודעות הצוותים לשיטות וטיפולים להפחתת כאב בילדים ויישומן בפועל וזאת לצד השקעה בנראות המרפאה ואבזור מתאים התורמים להפחתת חרדה ולהתנסות חיובית גם הם".    

בכללית כ-1,300,000 ילדים עד גיל 18. על פי הנתונים ילדים, בעיקר בגילאים הצעירים, מבקרים   כ- 6 פעמים בשנה אצל רופא ילדים. הסיבות השכיחות לביקורים הן מחלות חום, דלקות בדרכי הנשימה, גרון, אוזנים ועיניים, שילשולים ואסתמה. לאור היקפי הפעילות והמגעים הרבים שמנהלים הצוותים הרפואיים ישנה חשיבות להפיכת הביקור במרפאה לחוויתי יותר כך שיעניק התנסות נעימה ואחרת.  בכללית יוטמעו שורה של בדיקות ושיטות טיפול ללא כאב, ובהם:

  • בדיקת בילי-צ‘ק: בדיקה המבוצעת לתינוקות עם רמת בילירובין גבוהה בדם המעידה על צהבת ומצריכה מעקב. בכללית הבדיקה תתבצע באמצעות המכשיר החדש מאפשר לבצע את הבדיקה ללא דקירה אלא בנגיעה של המכשיר על עור התינוק.
  • מסלול ליילוד: תינוקות לאחר לידה יוזמנו למפגש עם הצוות הרפואי לבדיקה ראשונה אצל הרופא, לקבלת הדרכה בהתאם לצורכי הילוד כגון בהנקה, טיפול בטבור ולהיכרות עם מגוון השירותים המוצעים להורים ולילדים. המפגש יתואם מראש בשעות יעודיות כדי להפחית את הסיכון במפגש עם ילדים המגיעים למרפאה כשהם חולים.
  • ערכת משטח גרון לתשובה מיידית: מאפשרת מתן תשובה מיידית על המצאותו של חיידק הסטרפטוקוק בלוע הילד ומאפשר, בהתאם לתשובה, מתן טיפול אנטיביוטי מיידי מבלי שיהיה צורך להמתין לקבלת תוצאות המעבדה. עלות לערכה 10 ₪ ללקוח מושלם .
  • שירותים רפואיים לילדים בתום שעות הפעילות במרפאות: שירות ייחודי בשעות הערב והלילה-  ‘רופא ילדים אונליין‘, המאפשר התייעצות עם רופא ילדים באמצעות שיחת וידאו ציאט בשעות שבהן המרפאות סגורות.
  • העצמת הורים, קידום בריאות והפיכת הביקור במרפאה לחוויה מהנה: סדנאות לקידום אורח חיים בריא במגוון נושאים כגון: הורות בריאה, עיסוי תינוקות, עזרה ראשונה בילדים, קווי מידע, שעת סיפור, פעילויות וחוגים שיעשירו את חווית הילד בזמן ההמתנה לרופא.
  • איבזור: המרכזים יאובזרו במשחקיות, פינות יצירה, עיטורים צבעוניים וידידותיים ועוד, במטרה להפוך את חווית הביקור אצל הרופא לנעימה עבור הילדים.

לכללית פריסה של 40 מרכזי בריאות הילד ו-1400 מרפאות ראשוניות בהם ניתנים שירותי רפואת ילדים. מרכזי בריאות הילד מציעים קונספט ייחודי -  תחת קורת גג אחת ניתנים שירותים של מיטב המומחים ברפואת ילדים, סיעוד הילד, התפתחות הילד, שירותי טיפול חלב ועוד.

 


עוד באותו נושא

המודעות לבריאות כחלק מאיכות החיים

בטרנד כמו בטרנד, פתרונות אינסטנט אשר צצים להם מכל עבר אשר מבטיחים ארגון יותר מאושר ובריא מאי פעם, נוטים לאכזב

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?