מתברר שיש לא מעט פעילויות יומיומיות שהורסות את משקפי הראייה ומשקפי השמש - בלי שאנחנו בכלל יודעים. אז הנה מאמר מאת אופטומטריסטית עם עצות וטיפים, חלקם אפילו מפתיעים, כיצד לשמור על המשקפיים.

מרקו פולו, במסעו לסין ב 1270 אמר כי הבחין בקשישים סיניים מרכיבי משקפיים. הסינים מצידם טוענים כי משקפיים נוצרו לראשונה בחצי האי ערב עוד במאה ה-11 לספירה. בתחילה הופיעו כמשקפי קריאה והיו בשימושם של הכמרים ובמאה ה-18 נראו גם כמשקפיים לקצרי ראייה ע"י האפיפיור לאו העשירי. לא ידוע מי המציא אותם אך הזוגות הראשונים היו עשויים מקוורץ כי עדיין לא ידעו כיצד להכינם מזכוכית.

המאה ה20 היוותה תפנית דרמטית לעולם המשקפיים. חלה התקדמות בדיוק ורמת ייצור וגימור העדשות ובצורות המסגרות.  משקפיים הפכו לאביזר פופולארי ואופנתי לגברים ונשים כאחד וישנם אלו שמרכיבים משקפיים ליופי בלבד אף ללא כל צורך אופטי.

כיום, השימוש הוא בעיקר בעדשות פלסטיק העמידות יותר בפני שבר אך נוטות להישרט הרבה יותר.

אז איך נוכל בכל זאת לשמור ולהגן על המשקפיים?

עשר עצות כיצד לשמור על המשקפיים:

 1. כשאינם בשימוש, שמרו את המשקפיים בנרתיק המיועד לכך. כך תמנעו מלשבת/לדרוך עליהם ותשמור עליהם מלצבור אבק.
  הנשים שבינינו, דואגות לקחת בתיק הצד שלהם דברים רבים כל כך. חשוב מאוד שלא "לזרוק" את המשקפיים ללא הנרתיק לתוך התיק.
  דאגו כי נרתיק המשקפיים רך ומרופד בחלקו הפנימי (למנוע שריטות) וקשיח חיצונית שיגן על המשקפיים בזמן נפילה או מעיכה.
  הקפידו כי בתוך הנרתיק יהיה בד מיקרופייבר עדין לניקוי העדשות (המטלית ניתנת לכיבוס). לפני כל הרכבה דאגו לנקות מעט את עדשות המשקפיים בעזרת בד זה ולא בחולצתכם. שימוש בנייר מגבת ו/או בחולצה עלול לגרום לשריטות בעדשה.
 2. צורת הנחת המשקפיים בתוך הנרתיק חשובה גם היא. יש להקפיד כי המוטות הסגורים אינם נוגעים או שורטים את עדשות בחלקן הפנימי.
 3. חשוב לוודא כי רכשת עדשות הכוללות ציפוי מונע שריטות. ציפו זה רק עוזר להפחתת כמות השריטות ואינו עמיד בפני שריטות עמוקות.
  קיימים בשוק מספר רב של ציפויים לעדשות. המיוחד מבינהם הינו ציפוי הלוטוטק הנעשה בטכנולוגיה חדשנית במיוחד ועמד מבחני איכות מחמירים במיוחד בגרמניה.  ציפוי זה מותאם במיוחד לחומר הגלם של העדשה, בעל שכבה הידרופובית מיוחדת המסייעת לניקוי קל ומונעת הצטברויות שומן וכתמי מים כמו גם מונעת השתקפויות (אנטי רפלקס).
 4. השתדלו לשטוף את המשקפיים במים פושרים או בספריי המיועד לכך טרם ניגובם על מנת למנוע הדבקות חלקיקי אבק למשל שישרטו את העדשות בזמן הניגוב עצמו.
  את בד מיקרופייבר תוכלו להשיג אצל האופטומטריסט שלך עם לוגו ופרטי החנות וכך תמיד יהיו פרטי האופטומטריסט שלכם זמינים עבורכם. לרוב, ברכישת עדשות יוקרתיות, כגון עדשות צייס, תקבלו מטלית לניגוב העדשות מחברת העדשות במתנה.
 5. הסירו את המשקפיים בעזרת שתי ידיכם ולא רק באחת מהן. כך תישמרו על מוטות המשקפיים ישרים ומקבילים ולא תגרמו להרחבתם.
 6. אל תרכיבו את משקפיכם על הראש. רוחב חלקו העליון של הראש גדול מרוחבו באזור הרכות ולכן הרכבתם על הראש עלולה לגרום  למשקפיים להתרחב. מעבר לכך, שומן השיער ותכשירי השיער בהם השתמשת עלולים לגרום נזק בלתי הפיך לעדשות.
 7. גשו מדיי פעם לאופטומטריסט אצלו רכשתם את המשקפיים ודאגו ליישרם/לחזק את הברגים וכך תמנעו ממצב בו המשקפיים יצאו משימוש דווקא כשאתם נוכחים בישיבה חשובה. האופטומטריסט מיומן ומקצועי מספיק על מנת לחזק את הברגים בדיוק לפי הצורך ולא חזק מדיי, דבר העלול לגרום למוטות להישבר עקב לחץ גדול מדיי.
 8. לפני התזת חומרים כגון ספריי לשיער ובושם, הקפידו להרחיק את המשקפיים על מנת למנוע נזק לעדשות ולמסגרת.
 9. השתדלו להימנע מתליית המשקפיים על מחשוף החולצה או על הצוואר בעזרת שרוך. אלה אינם מקומות בטוחים עבורם.
 10. לעולם אל תשאירו את המשקפיים באוטו על לוח המכוונים. החום הרב עלול להזיק לציפויי העדשה או למסגרת עצמה, שעלולה להתעוות.

 

על הכותבת:
הכותבת הינה אופטומטריסטית בחברת לוכסויז‘ן,
היבואנית הרשמית של עדשות צייס גרמניה בישראל


עוד באותו נושא

עלבון לא בא בחשבון

ספר ילדים חדש ומיוחד שנועד לילדים וגם להוריהם ומעביר בסיפור קולח מתובל בהומור, כל מה שצריך לדעת על תחושת העלבון וכיצד לנהל את הרגשות שלנו... 

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?