תופעת הכינים, המוכרת להורים רבים, בהן הכינים גורמות לגירוד בעור הקרקפת, הינה מדבקת מאוד מכיוון שהן עוברות במגע של שיער ראש אחד בראש אחר בקלות, במיוחד לאור האינטנסיביות של המגע המשותף בין הילדים במסגרת החינוכית, בין אם בגן אן בבית הספר.

מניעה וטיפול בכינים

תופעת הכינים, המוכרת להורים רבים, בהן הכינים גורמות לגירוד בעור הקרקפת, הינה מדבקת מאוד מכיוון שהן עוברות במגע של שיער ראש אחד בראש אחר בקלות בגן או בבית הספר. התופעה אינה תלוית עונה, ולעומת ענף האירועים והבחירה באירוע חורף באולם אירועים מול אירוע קיץ בגני אירועים היא תלוית עונה, כינים עשויות להופיע בכל עונות השנה. המשימה העומדת לפני ההורים היא לדעת איך לנסות למנוע את התופעה ככל הניתן, לאתר אותה מבעוד מועד ולהילחם בה. קבלו את המדריך לזיהוי, מניעה וטיפול בכינים:

איך מזהים כינים וביצי כינים?

הסימן הראשון לקיומם של כינים או ביצי כינים הוא גירוד בראש. הכינים הן חרקים זעירים החיים על הקרקפת שלנו בצבע אפור או חום אדמדם. כל כינה מטילה ביצים, שהיא מדביקה בדבק לבסיסי השיער, הנראות כמו טיפות מוארכות שלרוב הן תהיינה בצבע השיער, כלומר כינים בהירות לשיער בהיר וכינים כהות לשיער כהה. כדי להבחין בין ביצי כינים לקשקשים אפשר לנשוף על קשקשים שנדבקו על המסרק. במידה והם עפים אז ככל הנראה מדובר בקשקשים אבל במקרה והם נדבקות למסרק ולא עפות בקלות אז ככל הנראה מדובר בביצי כינים.

מי נדבק בכינים?

כל אחד יכול להידבק בקלות בכינים, כאשר לרוב ילדים נדבקים יותר ממבוגרים. כל מה שנדרש כדי להידבק הוא מגע ראש בראש. לעיתים רחוקות יתכן מצב של הדבקה גם באמצעות מגבות, מסרקים, כובעים או מצעים משותפים..

איך למנוע כינים?

חשוב לאסוף את שיער הילד במיוחד כשהוא בחברת ילדים אחרים. הדבר עשוי לסייע במניעת ההידבקות בכינים, אך יחד עם זאת, אינו בהכרח מונע את התופעה, שכן קיימת אפשרות להידבקות בכינים גם במקרה שהשיער אסוף, מאוד קצר, חלק או מתולתל.

דבר נוסף שמומלץ הוא לסרק את השיער של הילד במסרק סמיך מידי שבוע כשהוא רטוב לאחר המקלחת ובמידה ואתם מוצאים ביצי כינים או כינים, יש להטביען במים. ההמלצה היא לסרק את השיער מהכיוון של הקרקפת עד לקצוות השיער ולחזור על הפעולה באזור העורף ומאחורי האוזניים, בהם הכינים מתרכזות בדרך כלל.  בכל מקרה, כשאחד מבני המשפחה נדבק, כדאי לבדוק את כל שאר בני המשפחה.

אופן הטיפול

כדי לטפל בכינים חשוב לסרק היטב את השיער מספר פעמים במסרק צפוף (רצוי שיהיה עם שיניים דקות העשויות במתכת שיהיה קל לחטא במים רותחים) ואת הביצים או הכינים כדאי לשטוף במים זורמים. בכל מקרה, לא מומלץ לעשות שימוש בשיטות טיפול מיושנות כמו למשל שימוש בתכשירים שמכילים נפט מאחר ואלה עלולים להיות רעילים, לא פותרים את הבעיה ולא נעימים לילד. כיום בשוק ניתן להתייעץ עם רוקח ולקבל המלצות לגבי תכשירים יעילים.

תכשירים נגד כינים

מומלץ להתייעץ עם הרוקח לגבי התכשיר המתאים ביותר לגיל הילד ובכל מקרה, חשוב לפני כל שימוש לקרוא היטב את ההוראות ולהקפיד ולוודא שהחומר לא יטפטף לפה או לעיניים ולחזור על הטיפול לאחר פרק הזמן כפי שמצוין בהוראות כדי להשלים את הטיפול למנוע הישנות התופעה. חשוב להדגיש כי הטיפול החוזר, המתבצע במרווח של שבוע עד עשרה ימים מהמחזור הראשון, הוא האחראי גם להשמדת הביצים שבקעו מהכינים בטרם הפכו לצורות בוגרות שיכולות להתרבות  ולכן הוא חיוני לטיפול.

יש לקחת בחשבון שישנם בשוק תכשירים כימיים המכילים חומרי הדברה וכדאי לשקול אם להשתמש בהם על ראשי הילדים הקטנים. לצידם, ישנם חומרים טבעיים המבוססים על שמן רוזמרין או תמציות צמחים אחרות. חומרים אלו לא תמיד יעילים אבל אפשר לעשות בהם שימוש כדי למגר את הכינים בין הטיפולים. לאחר הטיפול חשוב להקפיד לאסוף את השיער של הילד ככל הניתן ולעדכן את הגננת.

לאחר שימוש בתכשירים, לא מוכרחים לסרק את שיער הילד במסרק צפוף, הגורם לכאב מיותר, מאחר והתכשיר (בשני מחזורי הטיפול) שנעשה בו שימוש הוא זה הקוטל את הכינים.

עמידות הכינים

יש לקחת בחשבון שיתכן מצב של "עמידות הכינים", כלומר, הן חסינות לחומר הפעיל בתכשיר. זהו מצב שלא ניתן לצפות מראש והפתרון הוא להחליף את התכשיר לתכשיר המבוסס על חומר פעיל אחר מזה שהשימוש בו אינו פתר את הבעיה.

איך מונעים הידבקות חוזרת?

ניתן להשתמש בשמן רוזמרין המסייע במניעת הדבקות ולטפטף טיפה מאחורי האוזן בכל בוקר. הריח צפוי להבריח את הכינים, שאינן מסוגלות לשאת אותו. מכיוון שמדובר בשמן בעל ריח חזק, אפשר להשתמש באופן קבוע בשמפו או מרכך שמכיל רוזמרין, שישיג תוצאה דומה אם כי פחות יעילה. אחת למספר שבועות, מומלץ לעבור עם מסרק סמיך בשיער כדאי לוודא שלא מסתתרות בו ביצי כינים או כינים. בנוסף, בין ביצוע פעולות מיגור הכינים, מומלץ לכבס במים רתוחים את כל הסדינים וכלי המיטה שהילד ישן עליהם.

בכל מקרה, חשוב לבדוק גם את כל בני הבית, ללא יוצאים מהכלל כי יתכנו מצבים של הדבקה חוזרת וזה מתפשט מהר מאוד לא רק בקרב הילדים בחבורה אלא גם בקרב התינוקות ועד ההורים.  במידה והילד ממשיך להידבק בתופעת הכינים ובתדירות תכופה, ככל הנראה הדבר נובע מחוסר טיפול בקרב ילדים אחרים בגן או בכיתה. במקרה כזה מומלץ לפנות את הגננת או למורה ולפעול לביצוע מבצע טיפול בכינים כללי אצל כל הילדים. זוהי הדרך הטובה ביותר למקסם את הסיכויים שהתופעה לא תישנה.

 


עוד באותו נושא

חזרה לשגרה: איך עושים את זה?

השגרה חשובה והכרחית, מהווה מסגרת ליום, לשבוע, לשנה ולחיים בכלל. אבל איך מייצרים שגרה? ואיך שומרים על שגרה?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!