הגברת צריכת האשלגן  הורידה באופן משמעותי את לחץ הדם  גם  בנבדקים בעלי לחץ דם תקין ובשיעור גבוה יותר בנבדקים בעלי יתר לחץ דם. הטיפול באשלגן השפיע בצורה טובה יותר בקרב נבדקים שצרכו כמויות נתרן גבוהות יותר.

אשלגן - היחס כן קובע!

"חברת המלח לישראל": היחס כן קובע !

בשורה לסובלים מלחץ דם גבוה: צמצמו  בנתרן, הגבירו צריכת  אשלגן

מאת: שרון דבוש, דיאטנית קלינית R.D., יועצת מדעית ל"חברת המלח לישראל"

מחקרים רבים בעשור האחרון מדגישים את חשיבות המינרל אשלגן בתזונה שלנו. "המחסור היחסי בצריכת האשלגן לעומת צריכה מופרזת של נתרן בתפריט המערבי,  הוא ככל הנראה בעל חשיבות  בהתפתחות של מחלות כרוניות שונות" אומרת שרון דבוש , דיאטנית קלינית R.D., יועצת מדעית ל"חברת המלח לישראל" .

 

דבוש מוסיפה כי גם בהיבט של מניעת לחץ דם גבוה, לטענת החוקרים מינון הנתרן בתפריט הוא חשוב אך היחס בין נתרן לאשלגן חשוב לא פחות. בתרבות האכילה הקדומה למשל,  צריכת הנתרן הייתה נמוכה פי 7 מצריכת האשלגן, בעוד בתרבות במערבית המתועשת מעריכים כי צריכת הנתרן גבוהה פי 3 מהצריכה היומית של אשלגן.

 

מהמחקרים עולה עוד  כי דיאטה שהיא דלה יחסית בנתרן (2.3 גר או פחות ליום) ועשירה באשלגן (לפחות 4.7 גרם ליום) קשורה בהפחתת הסיכון ליתר לחץ דם ולמחלות הנלוות לה כגון מחלות לב, כלי דם וכליות.

 

כך למשל, באחד מהמחקרים (מטה אנליזה שכללה 33 מחקרים קליניים ופורסמה בירחון הנחשב JAMA),  נבדקה  השפעתה של צריכת אשלגן מוגברת, בעיקר מתוסף של אשלגן כלורי, על לחץ הדם בקרב 2609  נבדקים. הגברת צריכת האשלגן  הורידה באופן משמעותי את לחץ הדם  גם  בנבדקים בעלי לחץ דם תקין ובשיעור גבוה יותר בנבדקים בעלי יתר לחץ דם. הטיפול באשלגן השפיע בצורה טובה יותר בקרב נבדקים שצרכו כמויות נתרן גבוהות יותר.

 

לאור ממצאים אלו, ממליצה דבוש  לצמצם את צריכת הנתרן ולהגביר את צריכת האשלגן בתפריט היומי. העדפה של תחליפי מלח על בסיס אשלגן יכולים לעזור בהשגת מטרה זו.

חברת המלח לישראל, יצרנית ובעלת מותג "מלח הארץ", מציעה את  מלח הארץ  50% מכמות הנתרן שהוא מלח פונקציונאלי , המכיל כמחצית מכמות הנתרן במלח רגיל ומועשר באשלגן . תחליף מלח זה מומלץ לאלו הסובלים מלחץ דם גבוה ובנוסף, גם למי שמבקשים לשמור על בריאותם ולהקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת - כאורח חיים.

 

על הכותבת:
שרון דבוש, דיאטנית קלינית R.D.,
יועצת מדעית ל"חברת המלח לישראל"חברת המלח לישראל

מותג "מלח הארץ" מיוצר ומשווק על ידי חברת המלח לישראל (אילת) 1976. חברת המלח לישראל הינה היצרנית העיקרית של המלח בישראל מאז 1922, ומשווקת את המלח המוכר כמלח בישול ומלח שולחן תחת המותג "סלית".


עוד באותו נושא

13 עובדות שלא ידעתם על עיסוי תינוקות

כחוג, כדרך להקל בתקופת הגזים או כפינוק– אין הורה אחרי לידה שלא מכיר את המושג "עיסוי תינוקות". אבל מאיפה הגיע ומהם היתרונות?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!