הורים רבים צופים בימים אלו בילדיהם שכבר לא הולכים לקייטנה מבלים את היום והלילה מול מסך הטלוויזיה/מחשב והופכים ל"בטטות כורסה".

הורים רבים צופים בימים אלו בילדיהם, שכבר לא הולכים לקייטנה, מבלים את היום והלילה מול מסך הטלוויזיה והמחשב והופכים ל"בטטות כורסה".

כיצד, אם כך, מעודדים את הילדים לעסוק בספורט?

נכון הדבר כי הטמפרמנט – הנטייה של הילד לתנועתיות, משפיעה על המוטיבציה שלו לפעילות, מגיל צעיר הילדים התנועתיים יחפשו ספורט וצעצועים שמעודדים תנועה והאחרים פחות. לנו כהורים נודעת חשיבות רבה בהעלאת המודעות לפעילות הגופנית כחלק מאורח חיים בריא ושימת דגש מיוחד ודרבון הילדים לעסוק בספורט בעיקר כשהם הופכים למתגברים ואינם נמצאים במסגרת בית הספר במהלך חופשת הקיץ והחגים:

 1. הגבילו את הישיבה הפסיבית מול המחשב והטלוויזיה- ניתן לקבוע שלאחר כל שעה של ישיבה מול המחשב או הטלוויזיה מבצעים הפסקה פעילה המזכה את המתבגר בשעה נוספת, למשל – באמצעות כפיפות בטן, שכיבות סמיכה, קפיצה בחבל, ירידה ועליה במדרגות, ריצה ליעד מסוים וחזרה, והכול כיד הדמיון. פעילויות אלה עדיפות על הפסקות מקרר ומדכאות את תחושת הרעב הנלווית לישיבה מול הטלוויזיה או המחשב.  
 2. עודדו את הילדים להגביר את הפעילות המצטברת במהלך היום – עליה במדרגות במקום במעלית, עזרה בסחיבת המצרכים מהסופר אל הבית והליכה ברגל לחברים ולבילויים במקום לספק שירותי הסעה צמודים (כולם מרוויחים).
 3. יצירת מוטיבציה חיצונית לפעילות - מומלץ כי הבסיס לפעילות ינבע ממוטיבציה פנימית, כלומר מתוך הפקת הנאה מהפעילות עצמה. יחד עם זאת ניתן גם לעודד לפעילות באמצעות יצירת מוטיבציה חיצונית, קרי– הפעילות הנ"ל או ככזאת שמזכה בפרסים, מדליות, דירוג בליגה כטריגר ראשוני וכאמצעי לחשיפת פעילות חדשה בקרב הילדים.
 4. רכשו לילדיכם המתבגרים משחקי מחשב פעילים, חבל, כדורסל.
 5. התקינו בקרבת הבית מתקנים לפעילות – כדורסל, שערי כדורגל קטנים והוו דוגמא אישית. ילדים מחקים את הוריהם. בבתים שבהם קיימת מודעות ומבצעים פעילות גופנית כלשהי, מדרבנים את הילדים.
 6. עודדו את הילדים להירשם לאירועים וסדנאות קיץ המשלבים ספורט. כגון: מסיבות ריקודים בחוף הים, אירועי בריכה הכוללים משחקי ספורט במים, סדנאות טניס, כדורסל או כדורגל הכול כמובן בהתאם לנטייה האישית של הילד.
 7. חשפו את הילדים למגוון פעילויות ספורט שונות. התנסות בענפים שונים עשויה להניב חווית הצלחה באחד מהם, להביא לידי ביטוי כוח או כשרון שיעודדו להתמדה.
 8. עודדו את הילד לעסוק בענף ספורט שעשויות להיות לו בו יתרונות יחסיים. למשל, רוגבי או הדיפת כדור ברזל לילדים בעלי מבנה גוף גדול ועודף משקל.
 9. שלבו בבילויים המשפחתיים פעילות גופנית למשל בפארקים או ב"ספורטקים" למיניהם בהם נמצאים בשפע מתקני כושר ומשחק פעילים – מגרשי כדורסל, סולמות וכו'.
 10. צאו לפעילות משותפת באוויר הפתוח וארגנו משחקי כדור קבוצתיים ברמה המשפחתית או אפילו ברמת החברים של הילד.
 11. הכירו את הארץ דרך הרגליים .ישנם מגוון אתרים המציעים מסלולי הליכה המותאמים למשפחות ,שקלו רכישת אופניים לכל בני המשפחה.
 12. בחרו בפעילות המציבה בפני הילד מטרה בעלת ערכים מוספים כגון: לימוד שחיה, שיפור סגנון שחיה או לימוד סגנון שחיה חדש.
 13.  בעת הבילוי המשפחתי בים או בבריכה נסו לשלב פעילויות נוספות כגון ריצה על החוף, משחק כדורעף, מטקות וכו'.  גם הרחצה במים לאחר הפעילות תהיה מהנה יותר.

 

על הכותב:
יובל קפיטולניק
מנכ"ל דינמיקל שירותי כושר
מאמן ספורט מוסמך ומדריך בכיר למועדוני בריאות וכושר, מנחה סדנאות לבריאות הגוף ומרצה בקורסי הכשרת מדריכים בשלוחות וינגייט, ובהתאחדות לכדורגל
www.dynamical.co.il      


עוד באותו נושא

הורים, עודדו את הילדים לפעילות גופנית בקיץ!

כשמונה אחוזים מהילדים בישראל סובלים מעודף משקל. ההשמנה היא תוצר של הרגלי תזונה לקויים ופעילות גופנית מועטה. להורים מומלץ לעודד את הילדים לפעילות גופנית בקיץ, כחלק משגרת היום ובעיקר בחופשת הקיץ המתקרבת.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?