מגפת הקורונה אשר מכניסה רבים מאיתנו לבידוד או הסגר בבתים לשעות רבות של חוסר מעש, מהווה הזדמנות נהדרת לחזק את הקשר עם חיות המחמד שלנו.

נמצאים בבידוד? זה הזמן לשחק עם חיות המחמד!

הבידוד בשל מגפת הקורונה מהווה זמן מצוין לפתח את הקשר ולשפר את מערכת היחסים והתקשורת שלכם עם החתול או הכלב שלכם.

לשמחתנו, יש מגוון רחב של משחקים משותפים, שחיות המחמד כל כך צריכות ואוהבות שבעזרתם אפשר להעביר את הזמן בבידוד. כל מה שצריך זה למצוא את המשחקים שחיית המחמד שלכם מעדיפה יותר ולהתחיל ליהנות יחד.

 

חובבי חתולים?

אורלי זכאי, יועצת ומומחית להתנהגות חתולים של חברת ביופט, מסבירה שמנקודת המבט של החתול, בנית מערכת יחסים טובה ובטוחה עם בעליו מתחילה בתחושת הביטחון שיש לו בבית .

היא מציעה, שלפני המשחקים נסתכל רגע על החתול ונבדוק אם הוא רוצה אינטראקציה כרגע. כדאי להיות בטוחים שהוא רגוע ונינוח ומעוניין באינטראקציה שהצעתם לו.

יש כמה סימנים בסיסיים וחשובים שתוכלו לבחון זאת: אוזניים – אם האוזניים של החתול שטוחות ומשוכות לאחור, הוא מרגיש מאוים, זנב – אם הזנב של החתול מכשכש, כדאי שלא תנסו ללטף אותו בשלב הזה כיון שהוא מרגיש לא נינוח ואולי אפילו כועס, נשיפות – אם אתם שומעים אותו נושף או נוהם, זה לא הזמן לשחק אתו או ללטף אותו.

החתול יחליט אם להתקרב או לשחק אתכם. אם הוא לא מעוניין, כדאי להניח לו ולנסות בשלב מאוחר יותר.

 

הנה כמה דרכים מצוינות לחזק את הקשר והאהבה ביניכם לבין החתול שלכם:

1. לטפו אותו נכון: אחרי שהגשתם את היד מלמטה ונתתם לו להריח, אם החתול נשאר או אפילו חיכך את הראש ביד שלכם, זה סימן מצוין שהוא מוכן לקרבה ולמגע. לטפו אותו בעדינות. חתולים בדרך כלל מעדיפים שלא ילטפו אותם בבטן. ויש חתולים רגישים יותר למגע ומעדיפים מעט ליטופים קצרים, אז זכרו את זה כדי שלא ישרטו אתכם תוך כדי ליטוף. האזורים היותר חביבים על חתולים לליטוף הם הראש והגב, אלה אזורים שהחתול מרגיש נח יותר ובטוח יותר.

 

2. חתולים אוהבים לצוד: אם החתול שמח לשתף אתנו פעולה ומראה סימני רוגע, כמו למשל זנב למעלה, שחקו אתו ותריצו אותו בבית בעזרת משחק חכה איכותי ותנו לו חטיפים טעימים. בימי הבידוד יש יותר זמן פנוי שאפשר לשחק איתו וליהנות יחד כמה פעמים ביום. כך החתול ירגיש שהוא רודף אחרי טרף וצד. זו דרך מצוינת מבחינתכם לשמח את החתול ולחזק את הקשר והאהבה ביניכם אפילו יותר. חתולים אוהבים לשחק במשחקים שמערבים ריצה, מרדף וציד. בחרו משחק שהחתול שלכם אוהב ותתחילו לשחק אתו כדי שיפרוק המון אנרגיה על ידי ריצה ברחבי הבית, טיפוס למקומות גבוהים כמו השולחן, השידה,מתקני טיפוס לחתולים וכדומה. מדי פעם תוכלו לתת לו תוך כדי משחק, חתיכה קטנה של חטיף שהוא מאוד אוהב, ככה יהיה לו כיף יותר לשחק אתכם ולהיות קרוב אליכם. חשוב לאפשר לחתול להגיע ולגעת במשחק מדי פעם, כדי שלא יהיה מתוסכל. תהפכו את זמן המשחק לזמן משותף כיפי ונעים.

 

3. למדו את החתול באהבה: החתול שלכם חי בסביבה ביתית לא טבעית עבורו. בנוסף, זכרו תמיד שהוא גם לא מדבר עברית ואנחנו רוצים ללמד אותו באהבה וברוגע איך זה לחיות בתוך דירה יחד אתנו. אפשר ללמד חתולים המון דברים והם ישמחו לשתף פעולה וללמוד, בתנאי שזה נעשה בכיף והם נהנים מהזמן המשותף. תעבדו אתו בכבוד ותחזקו אותו בעזרת אוכל טעים, כדי להראות לו מה אתם רוצים ממנו. אז אם למשל אתם רוצים שהחתול ישייף ציפורניים על מתקן השיוף החדש שרכשתם במיוחד עבורו, תניחו חטיפים על המתקן וחזקו אותו בכל הזמנות שהוא מתקרב אליו או משייף עליו. ככל שתהיו עקביים בעבודה הנעימה, כך החתול יסמוך עליכם וייהנה אתכם.

 

ומה אם יש לי דווקא כלב?

ד"ר דיויד רוזנבלט, רופא וטרינר של חברת "ביופט", מספר שהשהיה הממושכת והמשותפת של כל בני המשפחה בבית זאת התגשמות כל חלומותיו של כלבכם, הוא ישמח לבלות כמה שיותר זמן איכות אתכם. מרבית הכלבים רגילים לבלות שעות ממושכות לבד, בזמן שבני הבית מבלים בחוץ בעיסוקים שונים, ולכן השהות המשותפת מהווה הזדמנות נהדרת לחזק את מערכת היחסים ביניכם, להכיר את כלביכם טוב יותר ולהשקיע במשחקים משותפים.

יש מגוון משחקים שמתאפשרים בחלל הביתי, כמו זריקת כדור או עצם וכו‘. בנוסף, ניתן לנצל את הזמן בלימוד תרגילי אילוף פשוטים וללמד את הכלב להקשיב לפקודות כמו- שב, ארצה ותן יד.

 

 

בהצלחה!

 

 

על הכותבים:
ד"ר דיויד רוזנבלט, רופא וטרינר
אורלי זכאי, יועצת ומומחית להתנהגות חתולים
חברת "ביופט"

 


עוד באותו נושא

משפחה עמידה בתקופת החורף

כשאיננו עומדים במשימה זו - הגוף ומערכת החיסון בפרט – נחלשים. כיצד ניתן להמנע מתחלואיי החורף? הכל בכתבה זו

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?