הלידה כל כולה סובבת סביב התינוק. ואיפה המקום שלך בכל זה? אחת הדרכים להסתגל למצב החדש היא להתחיל ולכתוב את סיפור הלידה. ויש עוד כמה סיבות לעשות את זה.

סיפור הלידה שלך

מזל טוב, ילדת!

בזמן שאת מתחילה להסתגל למצב החדש מומלץ להתחיל בתיעוד הלידה. בהתחלה אפשר לרשום את הפרטים הטכניים, ובהמשך בימים ובשבועות שיבואו אחר כך, יצטרפו תיאורים של תחושות ושל חוויות שלך ושל המלווה אותך בלידה. לימים זה יהיה "סיפור הלידה" שלך.

 

הלידה כל כולה סובבת סביב התינוק. ואיפה המקום שלך בכל זה?

חשוב שלא תאבדי את עצמך, למרות שיש לך חיים חדשים (שאת יצרת!!!) לטפל בהם עכשיו. התובנות שלך, המחשבות שלך, הרגשות שלך - כל אלה חשובים במהלך תיעוד סיפור הלידה ולא רק כמה התינוק שקל ולמי הוא דמה כשהוא יצא לאוויר העולם.

 

כל לידה היא אחרת והחוויה היא סובייקטיבית לגמרי. אף יולדת לא תרגיש כמו יולדת אחרת גם אם סיפור הלידה שלהן דומה בפרטיו. התחושות, החוויה - שונות לגמרי מאישה לאישה ולכן עלייך להתייחס לתחושות שלך בלבד.

 

את סיפור הלידה חשוב לספר ולתעד מכמה סיבות.

קודם כל קיים קשר בין חווית הלידה להיקשרות לתינוק ולכן במידה והייתה לך חוויית לידה שלילית או אף טראומטית, חשוב שתשתפי בקול רם או בכתב על מנת להתמודד איתה. במקרים בהם הלידה הייתה קשה במיוחד - הדבר עלול להשאיר את היולדת עם חוויה של כאב, עצב, וחוסר רצון להביא לעולם עוד ילד. כתיבת סיפור הלידה, סיפורו ועיבודו יכולים לעזור להשתחרר מתחושות אלה.

 

מרגישה שאת לא יכולה עדיין לספר? או שלא מבינים אותך? תכתבי. תכתבי הכל! הדף סופג הכל! תוציאי את כל הפרטים שמעניינים וחשובים לך. כאלה שאולי נראה לך שלא יעניינו אחרים אבל לך הם רלוונטיים. כל נקודה שתצייני היא בעלת חשיבות עבורך ולכן כדאי שתכתבי ותשמרי בכדי שתוכלי לקרוא, להיזכר וגם לעבד לאחר מכן.

 

מרגישה שאת רוצה לספר? חשוב שתמצאי אוזן קשבת, מישהו שבאמת יקשיב לך, ללא ביקורת ושיפוט וגם לא יתערב ויתחיל (יותר נכון תתחיל) לספר את סיפור הלידה שלה...

 

לרגשות ולתחושות שלך יש מקום - הרבה מקום!

סיפור הלידה והעיבוד שלו מביא אותך למקום של השלמה עם הלידה, קבלה, והתחברות לתינוק שלך ולתפקיד החדש שלך כאמא. כאשר את מספרת את הסיפור - ולא רק את הפרטים הטכניים של הלידה עצמה, את מביאה את עצמך למקום בו את יכולה להתמודד עם התחושות והרגשות שעלו בך בזמן הלידה- גם תחושות של פחד, כעס, חוסר שליטה וחוסר אונים.

 

תזכירי לעצמך שאת כבר אחרי, התינוק בריא ושלם ולידך - אבל את התחושות צריך להוציא החוצה בכדי שלא תישארנה בפנים ותגרומנה למועקה. כל מחשבה, כל תחושה, כל רגש - כולם מותרים טבעיים והגיוניים! ושלא ירמזו לך אחרת...

 

לגוף שלנו יש את היכולת הפיסית המדהימה של להתגבר על הלידה- גם אם פיסית היא הייתה קשה. הוא שורד את הטראומה ורגע אחרי כבר תעלנה בך רגשות שלא ציפית להן כמו "אני רוצה עוד אחד". אבל הנפש שלנו פועלת אחרת. ובמידה ולא תעבדי את מה שעברת- שזו יכולה להיות בהחלט חוויה מטלטלת, לא תוכלי להתקדם ולהתחבר לתינוק.

 

אז תתחילי בלכתוב את הכל ביומן הלידה שלך, ולאט לאט תוסיפי תובנות וכל מה שתאספי בדרך.

 

שיהיה במזל!

 

 

על הכותבת:
מלכה בונקר,
מלווה ומדריכה משפחות אחרי לידה.
כותבת יומן חופשת הלידה "חופשה בחיתולים"
https://bit.ly/2L2TZD5

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!