בטיחות בזמן שיפוצים הוא נושא שמעורר דאגה עמוקה אצל הרבה משפחות, במיוחד כשיש ילדים קטנים בבית. חשוב להתנהל נכון בזמן שמבוצעות עבודות שיפוצים למיניהן בביתכם, ולתת דגש מיוחד לבטיחותם של ילדים.

במאמר זה נשתף מניסיוננו וננחה אתכם כיצד לבטח את תהליך השיפוץ בבית כמה שיותר בכמה פעולות פשוטות אך חשובות.

 

הדבר הראשון שיש לעשות הוא לדבר עם הקבלן שלכם ולהזהיר אותו שיש ילדים בבית שידע להכין את עצמו ואת הפועלים שלו מראש ולבצע את הפעולות הבטיחותיות הנחוצות למצב זה.

 

כהורים, יש לוודא שהילדים מבינים את הסכנות הכלולות באזורי בנייה ושיפוצים. אמנם זה נראה להם מעניין ומרתק אך יש להבהיר להם כי זה מאוד מסוכן להתקרב לאיפה שכל האקשן. לילדים יש סקרנות גדולה ומשיכה לדברים חדשים ומרעישים ולכן הורים צריכים להגדיר חוקים בהם אין להתקרב לאזור השיפוץ ולכלי העבודה.    

 

משחקים רבים של ילדים כוללים כפתורים צבעוניים וכשלוחצים עליהם פורצת מוזיקה מהנה וצבעים מעניינים. עכשיו נסו לדמיין כיצד כלי העבודה ייראו לילדים בני ארבע או שלוש. לכן אנו ממליצים לסגור את כלי העבודה בסוף היום בחדר נפרד ולוודא חוסר נגישות מוחלט לילדים. פעולה זו לא לוקחת יותר מידי זמן ודואגת לבצר את הנגישות לחומרים מסוכנים וכלי עבודה חדים מהישג ידם של ילדים. גם כאשר ישנה עייפות ואין אתם בטוחים שיש סיבה לדאגה מניסיון שלנו מאוד מומלץ לבצע פעולה זו על מנת להימנע מסכנה מיותרת. בנוסף בעבודות גדולות קשה לעקוב אחרי מיקומם של כל הכלים כל הזמן ולכן ניתן בהחלט להוציא את הסוללות מהכלים שבהם ניתן לעשות זאת בסוף יום העבודה על מנת למנוע מהילדים להצליח להדליק אותם.

 

אנו ממליצים לא להשאיר שברי קרמיקה ומסמרים על הרצפה במשך הלילה. יש לנקות ולאסוף אותם מהר ככל האפשר כאשר יש בסביבה ילדים העלולים להיפצע. נוסף על כך, מאוד חשוב לא להשאיר חוטי חשמל חשופים למגע. להשאיר חוטי חשמל חשופים למגע עם ילדים בבית יכול להוות סכנה אמיתית שכן ילדים אוהבים לחקור דברים חדשים שאין הם ראו לפני כן ועלולים לתפוס את החוט חשמל בידם על מנת לנסות להבין איך זה עובד. אנו ממליצים בחוזקה לנסות את הפעולות הללו למען בטיחות הילדים כאשר ישנם פעולות שיפוץ בביתכם.

 

אם אין אפשרות לבצע אחת מפעולות אלו מניסיון שלנו זה תורם גם כן להרחיק את הילדים מאזור הסכנה בכלל. זה לא קל אך יש להרגיל את הילדים להשתמש בביתם אחרת, בעיקר כאשר השיפוצים נעשים באזורים שבהם היו משתמשים מידי יום בביתם – כמו המקלחת או המטבח. גם כאשר כל הכלים הופרדו וכל הפועלים הלכו הביתה אזור השיפוץ הלא גמור עדיין יכול להוות סכנה. בזמן השיפוצים ניתן בהחלט לגדר לילדים שבילי מעבר בטוחים בתוך הבית, לתלות שלטים שמזכירים להם לא להיכנס, או לנעול דלתות, ואף מועדף לבקש מההורים להוציא את הילדים שלהם מחוץ לבית כאשר יש שימוש בחומרים עם ריח חריף שעלולים להוות סכנה או כאשר העבודה מעלה הרבה אבק שעלול לפגוע בריאות ורעש שעלול לפגוע בשמיעה. אם לילדכם או לכם ישנם אלרגיות או שהם רגישים לחומרים חריפים גם כן מומלץ לצאת מהבית כאשר יש בהם שימוש.

 

בזמן העבודה ישנם פועלים שעבודתם תהיה לסחוב כלי או רהיט כבד ולא תהיה ביכולתו לשים לב לילד קטן וסקרן שמסתובב בבית ולכן הורים צריכים לוודא שברגעים כאלו הילדים לא מפריעים על מנת שהפועלים והילדים לא יפגעו.

 

בתור הורים, אנו כבר יודעים שאין דבר כזה יותר מדי כשזה נוגע לבטיחות הילדים. למרות שחלק מההנחיות לא תמיד פשוטות, אנו ממליצים להשתמש בהן על מנת להשיג התנהלות נכונה ובטיחותית בזמן השיפוצים בבית. כל זאת על מנת שתהליך השיפוץ יעבור בשלום ובדרך הבטוחה והטובה ביותר.

 

שיהיה בהצלחה!!

 

 

על הכותב:
דניאל גרנד,
קבלן רשום ברשם הקבלנים שמתמחה בעבודות בניה ושיפוצים.
דניאל בעל שנים רבות של ניסיון בתחום, ושם דגש מיוחד על בטיחות באזור העבודה.
יש לכם שאלות נוספות? מוזמנים לפנות לדניאל דרך אתר האינטרנט שלו: gimeldaniel.co.il

 


עוד באותו נושא

אופס... התביעה התיישנה

מתי מתיישנת תביעה? היא שאלה נפוצה מאוד בעולם המשפט אשר התשובה עליה רחבה ומורכבת מאוד. בתחום נזקי הגוף וביטוח...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?