יום הבטיחות בדרכים מתמקד בנושא האחריות האישית, ואני רוצה להסב את תשומת לבכם לאחריות שלנו, ההורים, כלפי ילדינו שרוכבים על אופניים, וגם להראות מה חשוב ללמד אותם לפני שהם יוצאים לרכב.

כללים שחובה ללמד את הילדים לפני שהם יוצאים לרכיבה על אופניים

ב-14 בנובמבר 2017 מציינת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים את היום הלאומי לבטיחות בדרכים, במטרה להעלות את המודעות לנושא הבטיחות בדרכים ולהגביר את המאבק בתאונות הדרכים. השנה יתמקד יום זה בנושא "אחריות אישית". במאמר הבא אתייחס לאחריות האישית שלנו, ההורים, כלפי ילדינו שרוכבים על אופניים.

 

אופניים זה דבר מאוד חיובי, זהו כלי תחבורה קטן, ידידותי לסביבה, יחסית מהיר לנסיעות קצרות, והרבה ילדים ונוער משתמשים בכלי תחבורה זה כיון שאינו מצריך רישיון. ופה הבעיה.

 

החוק מתייחס לאופניים כמו לכלי תחבורה אחר, וכידוע, כדי לנהוג בכלי תחבורה שהוא מנועי (למעט אופניים חשמליים) צריך רישיון וידע על התנועה, אבל רכיבה על אופניים לא מצריכה רישיון - דבר שיוצר בעייתיות גדולה.

 

הרבה לא יודעים אבל החוק אוסר על אופניים לנוע על מדרכה.

המדרכה מיועדת להולכי רגל בלבד, מה שאומר שאופניים יכולים לנוע על שביל לאופניים (איפה שיש תמרור שביל לאופניים) או בנתיב הימני בכביש. כלומר, החוקים שחלים על רכב חלים גם על אופניים. רוכב אופניים חייב לציית לתמרורים, לרמזורים ולחוקים כמו כל רכב אחר.

 

אבל איך ידע רוכב אופניים לציית לחוקי התנועה אם אין לו רישיון?

כל עוד משרד התחבורה לא מציע תוכנית לימוד בסיסית לילדים מגיל קטן לחוקי תנועה, האחריות נופלת עלינו, הבוגרים!

 

אנחנו חייבים להסביר לילד/נער שנוהג באופניים את הכללים הבסיסים, איך פונים שמאלה בכביש חד סטרי או דו סטרי, שיש לנוע עם כיוון התנועה ולא כנגדו, את משמעות התמרורים עצור ותן זכות קדימה, איך לחצות צמתים כי כמובן יש בכביש כללים ורוכב אופניים חייב לציית להם כמו כל רכב אחר.

 

חייבים להסביר שנהג שנמצא ברכב פחות רואה מה נמצא מצידו הימני ואם רוכב אופניים "משתחל" מצד ימין לרכב הוא לוקח סיכון גדול, בעיקר בפניות ימינה בהן נהג הרכב חייב לבצע צמוד לימין ועשוי לפגוע ברוכב האופניים שהיה מצידו הימני ולא הבחין בו ("שטח מת").

 

רוכב אופניים חייב לשים לב גם לרכבים החונים בימין ולקחת בחשבון שאם נמצא אדם באחת מהן יש אפשרות שהוא יפתח את הדלת של הרכב ובכך יפגע ברוכב האופניים.

 

כמובן שעבור רוכב אופניים הנסיעה בכביש היא מסוכנת, כי כמו אופנוע הוא חשוף ולא מוגן, אבל בניגוד לרוכב אופנוע שיש לו ציוד מיוחד שמגן עליו במידה מסוימת כגון קסדה גדולה, מעיל עם רפידות וכו‘ אזי לרוכב אופניים כמעט ואין הגנה, והוא פגיע הרבה יותר ולכן חשוב גם אם זה לא נוח להקפיד על קסדה, כפפות, מגני ברכיים ומגני מרפקים שיעניקו לרוכב הגנה כלשהיא מנפילה או מפגיעה של רכב.

 

בסך הכל רכיבה על אופניים היא דבר מהנה וטוב, אבל חשוב להבין את המשמעות וללמד ילדים את הכללים והחוקים לנסיעה בטוחה לפני שהם יוצאים לדרך.

 

 

על הכותב:
ששי גניש,
נשוי ואב לילד
מנהל בי"ס לתיאוריה
טלפון: 054-4450208
מוזמנים לשאול ולהתייעץ בעמוד הפייסבוק "תיאוריה עד הצלחה"

 

 


עוד באותו נושא

יום הזהירות בדרכים 2011

לפעמים אין מה לעשות מול אותו נהג שיכור או סתם חסר אחריות שנוסע מולך בכביש. אבל יש דבר אחד בו אנחנו כן יכולים לשלוט בהקשר הזה

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!