מכורים לסטוריז של "זו שגרה בבית מושלם עם שני ילדים ובעל ממגזין"? מסתכלים עליה ואז על עצמכם ומרגישים הורים פחות טובים? אתם לא לבד.

הורות בעידן המדיה החברתית

אתם קמים בבוקר, מסדרים את הילדים, רצים לעבודה ועל הדרך – מעיפים מבט לפייסבוק – ממלכת הילדים המתוקתקים, הבגדים המסודרים, הבתים המגזיניים וכל סיטואציה מצולמת אחרת שבינה ובין החיים עצמם לרוב אין קשר. הילדים של החברים שלכם תמיד מאושרים, שמחים, מחייכים, לעולם לא דופקים טנטרום באמצע הרחוב, הקניון או הגינה הציבורית. הבגדים שלהם תמיד נקיים ונראה שכבר בגיל שנתיים הם יושבים לשולחן ואוכלים את מה שמונח מולם עם סכין ומזלג, משל היו ילדיה המחונכים של מלכת אנגליה, נכון? לא נכון. אם הסיטואציה הזו מוכרת לכם מדיי, ואיתה גם הבאסה שאחרי, דעו כי אתם ממש לא לבד.

 

הורים רבים מדווחים שהם מרבים להשוות את עצמם ואת ההורות שלהם, למה שהם רואים בפלטפורמות המדיה החברתית. האמא הזו שהבן שלה התקבל לתוכנית מצטיינים, האבא שמגיע בכל צהריים לאסוף את הילד מהגן, ההורים שמוציאים את הילדים לחופשה שנתית פעם בחודשיים ונראים מחויכים הרבה יותר מדיי – כל אלה גורמים לנו להסתכל על החיים שלנו ולראות בהם כישלון – לא סתם מחקר מהזמן האחרון מצא שלנטוש את הפייסבוק גורם לאנשים להיות שמחים יותר.

 

האם באמת אפשר לנטוש?

נראה שהספינה הזו כבר הפליגה. עבור רובנו, פייסבוק הוא כלי בו אנחנו מתנהלים בצורה יום יומית, המספק עניין ובידור אבל גם מידע, דרכים לתקשר עם קבוצות אנשים שאנחנו לא בהכרח נמצאים איתם במגע שוטף, הוא אפילו עוזר לנו בחיפוש ומציאת עבודה ובכלל – כולם שם. חיבור ה-Wi-Fi שהפך זמין כל כך בנוסף לכניסת הטלפונים החכמים לחיינו מאפשרים לכולנו להיות מחוברים 24/7, לשתף אחרים במה שעובר עלינו בכל דקה וגם לראות מה עובר עליהם. ואם כולם שם – אז ברור שגם אני צריך להיות. לכן נטישה המונית של פייסבוק היא לא אופציה ישימה, בלשון המעטה.

 

כשמדברים על אינסטגרם התמונה דיי דומה – אמנם זו לא פלטפורמה שמצטיינת בהווי הקבוצתי שלה, והיא לא בהכרח מלכדת מספר אנשים סביב תחומי עניין משותפים, אבל זו בהחלט פלטפורמה ממכרת. הבעיה היא שככל שהיא ממכרת, כך קשה לנו לנתק בין התמונות או סרטוני הוידאו שאנחנו רואים ובין החיים האמתיים של אותם מצולמים. אנחנו לא תמיד זוכרים שבהרבה מקרים כל קשר בין מה שאנחנו רואים למציאות מקרי בהחלט, והצפייה בתמונות או בסרטונים מגדירה עבורנו אמות מידה וסטנדרטים שכמעט בלתי אפשרי לעמוד בהם.

 

חוץ מתחושת ערך עצמי ירודה, יש עוד השלכות

מלבד תחושת הבאסה העמוקה, יש דברים נוספים שאותו FOMO (Fear Of Missing Out) – הפחד לפספס משהו בסושיאל, מייצר. התחלנו, בלי לשים לב, לקפוא מול אירועים גדולים. הילד התחיל ללכת? אמר "אמא" בפעם הראשונה? אכל את מרק הירקות הראשון שלו? במקום לשמוח בשמחתו ולחגוג את המאורע אנחנו נעצרים ותוהים האם זה אירוע ששווה לעלות לפייסבוק. כמה הוא פוטוגני, כמה הוא יעבור טוב, כמה לייקים נקבל. וברגע שהעלנו? אנחנו לא שוכחים שזה שם, ונמשיך לרענן את העמוד, נצפה בנוטיפיקציות שמתחילות לזרום ובמקום להיות עם הילד, נהיה עם הסמארטפון מול העיניים ונחגוג עם אחרים את מה שאנחנו אמורים לחגוג איתו.

 

חדוות הלייקים הזו גם מייצרת את הצורך לחלוק, ואולי מעבר למה שצריך – מחקר חדש מצא ש-75% מההורים חושבים שחבריהם חולקים יותר מדיי בכל הקשור לילדים. מתי בפעם האחרונה ראיתם תמונה של ילד במקלחת וזזתם בחוסר נוחות בכיסא או קראתם איזו אנקדוטה מחיי ההורות ותהיתם אם הילד היה רוצה שהיא תעלה לפייסבוק? בעוד שרוב ההורים חושבים שההורים האחרים חולקים מדיי, על עצמנו אנחנו לא תמיד מסתכלים. בנוסף, ההתעסקות הזו תובעת מאיתנו זמן רב, גורמת לנו להתפאר בדברים שאנחנו לא בהכרח צריכים, גורמת לנו לכפות על הילדים שלנו לחייך גם כשלא בהכרח בא להם ולפעמים גורמת לנו לחיות את הסיטואציה דרך עדשת המצלמה.

 

אז מה עושים?

הדבר הראשון שכדאי לעשות הוא לחזור לפרופורציות – אנחנו יודעים, מיד ראשונה, שלא כל מה שאנחנו רואים בתמונות הוא אמת, אבל לפעמים אנחנו מתקשים להפנים את זה. לכן הדבר הראשון הוא לנשום עמוק ולהימנע ככל הניתן מלעסוק בהשוואות. אתם לא יודעים מה קרה לפני או רגע אחרי שהתמונה צולמה. אתם לא מכירים את היחסים האינטימיים בין הזוג המצטלם או בינם ובין הילדים. וגם, זכרו ש"מושלם" יכול להיות משעמם נורא. יכול להיות שהחיים שלכם לא מושלמים כמו מה שמצטלם בתמונה, אבל הם בהחלט מושלמים עבורכם, עם השמחות, רגעי האושר הקטנים, טרדות היום-יום והטנטרומים.

נכון, זה לא מצטלם הכי טוב, אבל זה לפחות אמיתי.

 

 

על הכותבת:
מור אפרימה,
אם לבת ומומחית סושיאל מדיה

 


עוד באותו נושא

מודעות מינית בצורה חווייתית

לילדים ישנה יכולת קליטה נפלאה: הם לומדים על החיים ועל הדרך להתנהל בהם בכל כך הרבה דרכים.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!