מדי שנה נפטרים בישראל באופן פתאומי עשרות תינוקות בגיל חודש עד חצי שנה, במה שמכונה מוות בעריסה. מחצית מהמקרים מתרחשים בחודשי החורף, מינואר עד מרץ. קבלו טיפים שיעזרו להפחית את הסיכון בצורה משמעותית.

איך תפחיתו את הסיכון למוות בעריסה?

לרגל שבוע שינה בטוחה לתינוקות ומניעת מוות בעריסה, לפניכם ראיון עם ד"ר אורי בלה, מומחה ברפואת ילדים ורפואה דחופה ילדים ומנהל חדר מיון ילדים בבי"ח קפלן, אשר מעניק להורים הטריים טיפים שיכולים לעזור להפחית את הסיכון בצורה משמעותית.

 

מהי תסמונת המוות בעריסה?

כאשר תינוק מתחת לגיל שנה מת, ולאחר בדיקה לא נמצאה אף סיבה ברורה אחרת למוות, קובעים שמדובר במוות בעריסה. כלומר, מוות בעריסה הוא כל מוות של תינוק אשר לא יודעים את הסיבה לו.

 

אז אחרי גיל שנה הסיכון עובר?

אחרי גיל שנה לא נקרא לזה מוות בעריסה, מבחינת ההגדרה מוות בעריסה זה מגיל חודש עד שנה.

מעבר לזה, אחרי גיל שנה הסיכון יורד באופן משמעותי, רוב התינוקות שזה קורה להם הנם בין גיל חודשיים לחצי שנה פחות או יותר.

 

כמה מקרים כאלה מתרחשים בשנה בישראל?

בשנה יש כמה עשרות מקרי מוות בעריסה, כאשר לפחות חצי מהם מתרחשים בחורף - בין ינואר למרץ. בחורף שעבר הגיעו לקפלן 6 או 7 תינוקות שזה קרה להם - חלק במעון וחלק בבית.

 

האם יש הבדל בין בנים/בנות, ילדים בכורים או צעירים?

לא. אין הבדל בין בנים לבנות, וגם לא למיקום הילד במשפחה. אבל ישנם גורמי סיכון שיכולים להפחית או להעלות את הסיכון בצורה משמעותית.

 

האם יש משמעות לסוג החימום או השמיכה בחדר התינוק?

לא. אין סוג מועדף של חימום, מזגן או תנור רדיאטור, כל סוגי החימום יכולים לעבוד מה שחשוב זה להקפיד על טמפ‘ נוחה בחדר. רצוי להחזיק מדחום ולשים לב לא "לבשל" את התינוק.

כמו כן אין חשיבות לסוג השמיכה, אם כי עדיף שמיכה שמיועדת לתינוקות.

מה שחשוב מאד לשים לב זה שאסור לרפד יותר מידי את מיטת התינוק בצעצועים רכים ופרוותיים אשר עשויים, מעבר לסיכון שהם גורמים למוות בעריסה, גם לגרום לחנק או אלרגיה.

 

האם אביזרים לניטור נשימות התינוק (דוגמת הבייביסנס) יכולים לעזור?

אביזרים אלה נותנים ביטחון להורים, אבל במחקרים לא נמצא שהם מפחיתים תמותה - התינוק לא בטוח יותר כשמשתמשים בהם. יש הרבה פולס אלרמס כשאין בעיה, אבל המכשירים אינם מצפצפים כאשר יש בעיה אמיתית, כי כשילד נחנק הוא ממשיך לעשות תנועות נשימה למשך זמן מה ואז כשהמכשיר מצפצף זה לרוב מאוחר מידי.

 

מה צריך לעשות אם חלילה מצאנו את התינוק לא נושם?

במקרה כזה יש להתחיל מיד פעולות החיה ולקרוא למד"א.

אני מאד ממליץ להורים לעבור קורס להחייאת תינוקות וגם לחזור עליו כל מספר שנים. קורסים כאלה מתקיימים במרפאות של שירותי בריאות כללית, בטיפות החלב וכמו כן יש קורסים נהדרים גם במד"א.

 

איזו המלצות נוספות יכולות לעזור להפחית את הסיכון?

א. שינה על הבטן מסוכנת יותר משינה על הגב: יש להשכיב את התינוק על הגב.

ב. חשיפה לעשן סיגריות מגדילה את הסיכון: יש להימנע מלעשן בחדר עם תינוק, ולמען האמת אדם שמעשן גם אם זה בחוץ, עשן הסיגריות נדבק לבגדים ולא עובר בקלות.

ג. שימוש במוצץ עשוי לעזור: על פי הסטטיסטיקות תינוקות שמשתמשים במוצץ חשופים פחות לסיכון.

ד. אסור להניח לתינוק לישון על משטחים רכים: יש לשים לב שהתינוק ישן על מזרן קשה.

ה. לא להשכיב את התינוק במיטת ההורים: אין להשכיב את התינוק לישון ביחד עם ההורים במיטתם. לעומת זאת אין בעיה שהתינוק יישן בעגלה, כל עוד המשטח קשיח והוא יכול לישון בה על הגב

ו. החדר צריך להיות בטמפ‘ נוחה: חדר עם תינוק צריך להיות בטמפ‘ נוחה בדיוק כמו חדר עם מבוגרים. רצוי בין 23-24 מעלות. מצד שני, שימו לב שאסור שהחדר יהיה קר מדי.

ז. הלבישו את התינוק כמוכם: אין צורך להלביש תינוק ב-7 שכבות ביגוד, יש להלביש אותו כמו שאתם מתלבשים בתוספת שכבה אחת דקה.

 

 

תודה רבה לד"ר אורי בלה,
מומחה ברפואת ילדים ורפואה דחופה ילדים
ומנהל חדר מיון ילדים בבי"ח קפלן

 


עוד באותו נושא

יציאה ברוכה מהשגרה

לאורך כל השנה אנו נתקלים בחופשות. הרי גם סופשבוע הוא סוג של יציאה משגרה. איך אתם מתנהגים בזמן החופשות השונות? מה המשמעות של זה עבור הקטנטנים? 

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!