האבל והשכול, השייכים למשפחות השכולות, יהיו שייכים לכולנו ביום הזיכרון. הצפירה, שמבשרת על זמן התייחדות עם הנופלים, מזמינה גם פחד ושאלות על המוות. איך מתמודדים עם זה בצורה נכונה?

ראשית, אם מתעוררות שאלות ופחדים יש לתת להם מקום והתייחסות ולא לבטלם. ילדים רבים חוששים ממוות של ההורה גם ללא קשר ליום הזיכרון אלא כשלב התפתחותי. יום הזיכרון מציף את החששות והתהיות הקשורות לכך ממילא.

 

לדוגמא: "אבא גם אתה תמות כמו החיילים?" אבא:"כולם מתים בסוף, אבל זה בוודאי יקרה בעוד הרבה זמן". הילד:"מתי?" האבא:" אתה תסיים את הגן תעלה לבית הספר היסודי ומשם לחטיבה ואז לתיכון ואחר כך צבא ואוניברסיטה, תתחתן ויהיו לך ילדים, שהם יהיו הנכדים שלי ואני אשחק איתם , יש לזה עוד המון זמן וגם אז סביר להניח שעוד אחיה". כך אנחנו לא משקרים להם, לא מלחיצים אותם יותר מדי ועונים להם על השאלות הקונקרטיות.

 

לילדים יש המון שאלות על המוות ובכללן שאלות מאוד מעשיות כגון: אם הוא נהרג מי יישן במיטה שלו, מה נעשה עם הדברים שלו?

לנו כמבוגרים השאלות האלו נשמעות קטנוניות מאוד: "זה מה שמעניין אותך עכשיו?" אבל יש עניין גדול להבין שהשאלות המעשיות האלו הן לא בגלל חוסר אכפתיות אלא מתפיסת עולמו הקונקרטית של הילד. קשה לו עדיין לתפוש מושגים לא מוחשיים.

 

לסיכום, הפחד ממוות של אחד ההורים הוא טבעי כשלב התפתחותי בגילאי הגן, יום הזיכרון הוא טריגר להעלאת מחשבות ופחדים, לכן יש להתייחס אליהם בעינייניות ולא לבטלם או לשקר לגביהם.

ילדים רבים חושבים באופן מעשי ולכן גם השאלות שלהם יהיו מאוד מעשיות ויש להתייחס לכך בסבלנות ובהבנה.

 

 

על הכותבת:
רעות פרץ
הנחיית הורים אישית וקבוצתית
https://www.facebook.com/%D7%A8%D7%A2%D7%95%D7%AA-%D7%A4%D7%A8%D7%A5-%D7%94%D7%A0%D7%97%D7%99%D7%AA-%D7%94%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%AA-%D7%95%D7%A7%D7%91%D7%95%D7%A6%D7%AA%D7%99%D7%AA-267594923694259/?pnref=lhc

 


עוד באותו נושא

האם וכיצד לחשוף את ילדינו לחדשות קשות? פרופ' רולידר במאמר מיוחד

בתרבות הישראלית הסובלת מתחושת איום מתמדת משחקות החדשות תפקיד חשוב, גם אצל מבוגרים וגם אצל ילדים.

הרגעת תינוקות ופעוטות במצב של הסלמה

קולות מלחמה שוב מקיפים אותנו, אזעקות, יירוטים וריצה למרחבים מוגנים- איך מרגיעים את הילדים וכיצד מתמודדים?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?