מה זה בייבי יוגה? מי המציא את השיטה ולמה צריך את זה בכלל?

מה זה בייבי יוגה?..

שיטת בייבי יוגה היא שפה - תקשורת בינינו לתינוקנו.
התרגילים לקוחים מן היוגה המסורתית ונשענים על למידת עיסוי, מתיחה והגמשת מפרקים אצל התינוק ויציבה נכונה של ההורה בעת התרגול.  הקורס מדגיש פיתוח תקשורת מילולית, קולית וויזואלית בין ההורה לבין התינוק המאפשרת הקשבה והבנה עמוקה של צרכי הילד ככלי לחיים המשותפים.

למה צריך בייבי יוגה?

התינוק ברחם שוחה בתוך מי השפיר וחווה תנועה. בחודשיו הראשונים הוא שוחה, בועט, נע ומתפתל וכן דרך התנועות של אימו הוא חווה נענוע ריתמי בלתי פוסק כמעט.
חיי התינוק לאחר הלידה הם המשך ישיר של תקופת הקשר הטוב, המגן והבטוח מתקופת ההיריון.
במהלך הלידה התינוק חווה שינויים וכן היציאה אל העולם היא התנסות ביליתי מוכרת ומאתגרת עבורו.
דרך הבייבי יוגה אנו מאפשרים לתינוק לחזור לחוויה המוכרת לו של התנועה, לגמישות הטבעית של עמוד השדרה וכך מעודדים ומלווים אותו בהתפתחות תקינה.
כ"כ תרגול הבייבי יוגה מחזק ותומך בהתפתחות המערכות השונות בגוף התינוק. מחזק
את המערכת החיסונית, מאפשר זרימת דם לכל איברי הגוף.
תרגילי בייבי יוגה נותנים מענה לכאבי הגזים המוכרים ע"י לימוד תנוחות נשיאה המקלות וכן התרגילים השונים.
חלל הרחם מלא בצלילים ריתמיים - דופק לב האם, מקצב הנשימה, רחש איבריה הפנימיים וקולה יוצרים סימפוניה של צלילים ולכן בשיעורים נלמד לעשות שימוש בקול כגורם מרגיע .
המסר של תרגול ה"בייבי יוגה" הוא לסמוך, לתת אמון. התרגול בנוי על נקודות אחיזה ותמיכה של ההורה שפותחות בפני התינוק אפשרויות חדשות. אנחנו מבקשים לומר לתינוקות שלנו שאנחנו סומכים עליהם, ומאמינים שהם יכולים לעשות המון דברים כאשר אנחנו, כהורים, תמיד פה, מהצד, מעודדים אותם ללכת בדרך עצמאית ואישית.

שאלות ותשובות:

מי המציא את השיטה?

השיטה פותחה ע"י איגור צרקובסקי-מורה, מיילד ,פסיכותרפיסט, הילר, חוקר בתחום פיזיולוגיה והתפתחות אבולוציונית של מן האנושי. מטפל בדולפינים, מפתח לידות מים, בייבי יוגה ואקווטרפיה לתינוקות. הנשיא של הארגון הבין לאומי "Aquaqultura", ד‘‘ר של אוניברסיטת ( Siera (California, ד‘‘ר של מכון הבין לאומי לחקר האדם.
השיטה הגיעה לארץ ע"י אחת המיילדות שהוכשרו ע"י איגור. היא מאוד עודנה והותאמה לקצב התפתחות התינוק לפי שלבים


החל מאיזה גיל ניתן לתרגל?

מגיל חודש ועד שלב זחילה


האם יש צורך ברקע תרגול יוגה?

תשובה: לא אין שום צורך ברקע קודם התרגול נבנה לאט ומותאם לנשים שמעולם לא תרגלו יוגה ולנשים שמתרגלות כאחד.

האם תינוקות מתעכבים בהתפתחות אם הם לא מתרגלים בייבי יוגה?

לא. בייבי יוגה מיועדת לתמוך בתהליך ההתפתחות הטבעי וברצף התפתחות נכון. כיום בעולם המודרני ישנם אביזרים שיכולים לגרום לתינוק לדלג על שלבים ברצף. לדוגמא: סל קל, הליכונים, נטייה להושיב או להעמיד לפני הזמן.


יש לו גזים נוראים,זה יכול לעזור לו? איך?

בשני השיעורים הראשונים אנו עובדים על עיסוי ומתמקדים גם בעיסוי בטן שאם עושים אותו באופן שיגרתי הוא מקל על כאבי הגזים. כמו כן בביבי יוגה ישנם שפע של תרגילים לשחרור גזים ותנוחות אחיזה לזמן ההתקפים.


מה קורה אם התינוק ישן / אוכל / בוכה במשך השיעור?

יש לתינוק ולהורה לגיטימציה מלאה להרגיש נח בשיעור.
בשיעור נקבל כלים לעבודה אם יתאפשר נתרגל ואם לא ‘נזרום‘ עם התינוקות. מה שחשוב זה שניקח את מה שלמדנו ונתרגל בבית בזמן הכי מתאים.

יוגה הינה מסורת עתיקה בת אלפי שנים, אשר מקורה הוא בתת היבשת הודו. יוגה עוסקת בחיזוק הגוף ובהרפייתו, בפיתוח קשב, ריכוז ויכולת התבוננות. תרגול קבוע ולאורך זמן של תרגילי גוף ונשימה נכונה תורמים לחיזוק הגוף ובריאותו, לגמישות גופנית ומחשבתית, מפתחים ריכוז, שקט פנימי ושמחת חיים. בעזרת תרגילי יוגה אנו מפתחים את היכולת להירגע ולחדש וכוחות לגוף ולהכרה.

יוגה לילדים עוזרת לילדדודס שלנו להכיר את גופם, לפתח מיומנויות פיזיות, רגשיות ומנטאליות.

 מה זה יוגה לילדים ואיך יוגה עוזרת לילדים?

תרגילי יוגה נולדו מתוך התבוננות בטבע, בחי בצומח ובדומם. תרגילי יוגה קלאסיים מבוססים על תנועת החיות - כלב, נחש, דג, אריה, גמל ועוד. החיבור בין יוגה לילדים הוא פשוט וטבעי מפני שילדים הם פתוחים וסקרנים מטבעם, נכונים לקבל דברים חדשים, להתנסות, לחקור ולגלות, אוהבים לחקות, להתחפש, להיות לרגע מישהו אחר. הם רעבים לתנועה ונענים בקלות לאתגר הפיזי של תרגילי יוגה לילדים גם אם הם אינם בעלי יכולות פיזיות גבוהות, זאת משום שהם נהנים מהחיקוי של תנוחות החיות.

באמצעות תנוחות מיוחדות של יוגה לילדים, הם לומדים להכיר את גופם, לחקור ולהרחיב את יכולותיו, מפתחים מיומנויות פיזיות רגשיות ומנטאליות כמו שרירים חזקים, גמישות, כוח רצון עוצמה וחיוניות. מבחינה פיזית, תרגילי יוגה מלמדים תנועה איכותית חכמה וטבעית לגוף האדם. ילדים זקוקים להרבה תנועה כדי להתפתח וככל שנקדים להטמיע בגוף דפוסי תנועה איכותית כך ישמרו דפוסי התנועה אלה ויאפשרו לגוף לממש את מלוא הפוטנציאל שלו מאוחר יותר.

תרגילי יוגה לילדים יכולים להפוך כל רגע משעמם בבית ובחוץ למשחק למסיבה עליזה ולשעה של שקט וריכוז. אפשר להציג פנטומימה עם תנוחות יוגה, לפי סיפור מוכר או מהדמיון ולחזק את הכושר הגופני, כושר הביטוי, הדמיון והיצירתיות.

ילדים נוטים להשתעמם בקלות מהאיטיות של תנוחות יוגה (שמבוגרים כן נהנים מהם) ולכן חשוב לעודד אותם לתרגל יוגה באופן דינאמי באמצעות משחק וכל פעילות יצירתית ומשעשעת. שימוש בתנועה כאמצעי לביטוי מאפשר לילדים - בייחוד לכאלה שיש להם עודף מרץ - פורקן. כשהילדים נענים לתפיסה היצירתית והמשחקית, יוגה לילדים יכולה להפוך לחלק משגרת היום שלהם. ככל שהם יכירו יותר טוב את התנוחות כך הם ייהנו יותר מהביצוע.

 

באדיבות מתחם אלהיוגה נמל תל אביב

 


עוד באותו נושא

הילד שונא את ל"ג בעומר. מדוע ומה אפשר לעשות?

לא כל הילדים שמחים בל"ג בעומר. יש כאלו שהאש, משחקי החץ וקשת או ההתקהלות עצמה מפחידים אותם. מדוע?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?