הנקה היא הרבה יותר מהזנת התינוק. היא יכולה לגרום גם לאם וגם לתינוק אושר רב. הנה כמה עצות ועזרה להנקה קלה ונעימה.

סובלת מכאבים בגב או ביד בזמן ההנקה? זה מה שאת צריכה לעשות!

בין אם זהו תינוק ראשון ובין אם לאו, הרבה אמהות לאחר לידה נזקקות לעצה בנושא הנקה, מחברה טובה, מיועצת הנקה או מגורם אחר כלשהו.

הבעיות בהנקה רבות ומגוונות, ומוכרות לי היטב, כמי שהיניקה את שבעת ילדיה במשך כ-8 שנים. רבות מהבעיות נוגעות לדרך בה נצמד התינוק לשד, האם הוא עולה היטב במשקל, התינוק הדרשן, האם העייפה וכו‘.

 

כמורה לפלדנקרייז, אני רוצה לגעת בשני קשיים: האחד – כאב בכף היד לאחר הלידה, והשני - הנקה נוחה בשכיבה.

 

הנקה וכאב בכף היד

כשנולד תינוק, הרפלקס של האם הוא לגונן עליו. הרבה פעמים, חלק מהרפלקס הוא אחיזת הילד ביד מעט נוקשה. חוסר הרכות ביד גורמת לכאבים בכף היד באזורים שונים, ועלולה אף לגרום לדלקת בשורש כף היד. היות ובהנקה כף היד תומכת בראש התינוק ומכוונת אותו לכיוון השד, כאבים אלה אפיינים מאוד לאמהות מיניקות.

מה עושים? איך מקלים על הכאב הזה בראשיתו בטרם יתפתח לכאב כרוני ולדלקת? הנה מספר תרגילים שיעזרו להפיג את הכאב:

1. שבי ליד שולחן והניחי את היד על השולחן, כך שהמרפק מונח על השולחן וכף היד מונחת על השולחן כשהאצבעות פסוקות. הכתף צריכה להיות רכה, הישיבה נינוחה, והנשימה קלה. הצמידי את כל כף היד לשולחן, ואז הרחיקי את שורשי האצבעות מן השולחן. כף היד משתטחת ומתיישרת. עשי זאת כמה פעמים ביד ימין וכמה פעמים ביד שמאל. בוודאי יש הבדל בין שתי הידיים. שימי לב באיזה יד יותר קל לעשות את התנועה הזו.

2. הצמידי את שתי כפות הידיים זו לזו, כשהאצבעות כף ימין נוגעות באצבעות כף שמאל ושורשי כפות הידיים נוגעים. הניחי את המרפקים על הבטן והטי את הידיים לימין מספר פעמים ואח"כ לשמאל. שוב, יהיו הבדלים בין התנועות לימין ולשמאל, שימי לב לאיזה כיוון קל יותר להטות את הידיים.

3. קפצי בחוזקה את כף היד, פתחי את האצבעות מהאגודל עד הזרת אחת אחרי השניה, כשכף היד כל הזמן מוחזקת חזק, ואח"כ סגרי אתה אצבעות מהזרת לאגודל שוב כדי להגיע לכף יד קפוצה. ועכשיו, סגרי את כף היד ברכות, פתחי את האצבעות מהאגודל עד הזרת, כשכף היד רכה, ושוב סגרי את האצבעות, האחת אחר השניה, בקלות. עשי זאת ביד השניה, ואח"כ בשתי הידיים בו זמנית.

את התרגילים אפשר לעשות כמה פעמים ביום, תוך כדי צפיה בטלויזיה, קריאת ספר, והכי טוב, מול העיניים של התינוק, שיראה את הידיים שלך זזות מול הפנים שלו, ויהנה.

 

כאב בזמן הנקה בשכיבה

פעמים רבות ממליצים על הנקה בשכיבה, במיוחד לאשה שתינוקה נעור פעמים רבות בלילה. הבעיה בפתרון זה, שהוא מקשה על הגב. כדי להניק בשכיבה, האם צריכה לקמר את גופה בדרך כלשהי, והרבה פעמים, היא מפתלת את עמוד השדרה שלה בפיתול לא פשוט, לאורך זמן, בלי תזוזה. זה מתכון פשוט לכאבי גב. אפשר כמובן להיעזר בכריות הנקה, וכו‘. אפשר גם לא להניק בשכיבה. ואפשר ללמוד איך לשחרר את הגב מהכאב.

אני מציעה לעשות את התרגילים הבאים על הרצפה ליד התינוק. כך את מהווה עבורו אטרקציה מתנועעת, וגם מצליחה להרפות את הגב שלך:

1. שכבי על הגב, כשהברכיים מקופלות. הניחי את שתי כפות הידיים על הפנים, כך שהאצבעות נוגעות במצח, ושורשי כפות הידיים בסנטר. הפני את הראש ימינה מספר פעמים, כאשר הידיים על הפנים, ואח"כ לשמאל מספר פעמים. כאשר את עושה את התנועה הזו, אל תתני לרגליים לזוז. רק הראש והידיים זזים. אבל תני לגב להתפתל, רק כל כמה שזה נוח וקל.

2. שכבי על הגב כשהברכיים מקופלות. הניחי רגל על רגל, כמו שישיבה, והטי את הרגליים לאחד הצדדים, עד שתרגישי צורך להתגלגל ולשכב על הצד. במקום הזה חזרי חזרה לגב. כמה פעמים לצד ימין, כמה פעמים לצד שמאל, החליפי את הרגליים, ושוב הטי את הרגליים כמה פעמים לימין וכמה פעמים לשמאל. עד שתרגישי צורך להתגלגל ולשכב על הצד. בתנועה הזו חשוב מאוד לא להגיע לכאב.

3. שבי בישיבה מזרחית על הרצפה, הניחי את שתי הידיים על הירך הימנית והביטי ימינה. סובבי את הראש לשמאל וחזרה לימין, ואחרי כמה פעמים, כשהראש פונה שמאלה, הזיזי רק את העיניים לימין. עשי אותה תנועה כאשר הידיים מונחות על הירך השמאלית, והראש פונה ימינה וחזרה לשמאל, ואחרי כמה פעמים כשהראש פונה לימין, הניעי את העיניים שמאלה וחזרה לימין.

את התרגילים הללו אפשר לעשות לא רק ליד התינוק, על הרצפה, אלא גם לפני שהולכים לישון, או בבוקר כשקמים. כמה פעמים ביום, לתת לגב להתפתל ולהשתחרר מהפיתול, עוזר מאוד לכאבי גב.

 

זכרי, שמעבר להזנת התינוק, הנקה יכולה גם לגרום עונג רב. חבל שכאבים שונים ומשונים יגרעו מההנאה.

 

 

על הכותבת:
ציפי גנן,
מורה וחברה באגודת המוסמכים בשיטת פלדנקרייז
http://www.feldenkrais-israel.org

 


עוד באותו נושא

הריון מדומה

הריון מדומה - כך פועל קשר גוף-נפש

הריון מדומה הוא מצב פסיכוסומטי בו אישה מפתחת תסמינים גופניים של הריון כאשר בפועל לא מתפתח עובר ברחמה.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!