למה זקוק הרך הנולד בחודשיו הראשונים מחוץ לרחם?

למה זקוק התינוק?

תנועה, מגע, קול ודיבור – אלה הם רק חלק מהצרכים הבסיסיים של תינוק חדש שאך נולד.

 

תנועה

עד כה שהה התינוק ברחם אימו, שנעה לפרקים לאורך היום. לכן נראה תינוקות רבים הנרגעים כשאנו עומדים ונעים איתם, ולעומת זאת כשאנו מתיישבים, מודיעים לנו שהם מעדיפים שלא נפסיק לנוע...

נושא זה שנוי במחלוקת "שלא יתרגל לחיים טובים, שלא יצא מפונק..", אך אל לנו לשכוח שהתינוק שעד כה נע ברחם אימו, עדיין אינו מסוגל לזוז בעצמו ולכן זקוק לנו כאמצעי לתנועה. כדי להימנע בצורך בעמידה תמידית, אפשר להמשיך לנענע ולטפוח לתינוק תוך כדי ישיבה על כדור פיזיו או על ספה.

 

שכיבה

יש לזכור שלתינוק 4 צדדים – בטן, גב, צד שמאל וצד ימין, ועלינו לזכור להשכיבו על כל אחד מהצדדים, על מנת להביא מודעות לכל צד שבעתיד יוכל לעשות בו שימוש (ראו הרחבה במאמר על מודעות גוף).

 

מגע

ישנם מספר סוגי מגע שאנו יכולים לגעת בתינוק, וכל אחד נותן לו משהו אחר:

* מגע עמוק ללא תזוזה: מחבר עצם לשריר, מודעות לאיבר עצמו. מגע מקרקע יוצר גבולות, מחבר. לומר לתינוק באיזה איבר אני נוגע/ת.

* מגע עמוק עם תזוזה: חיבור של כל איברי הגוף. עוזר לילדים לא להיות תקועים, מאפשר קבלת שינויים.

* מגע עדין ומלטף: עובד על זרימה ועדינות.

* גשם: תיפוף עדין בשכבה העליונה. מגע משחרר.

* טפיחות: מגע שהוא מפתיע, אין חוקיות, ללא סדר מסוים. מכין את התינוק לסיטואציות שונות בחיים.

שימו לב: יש לגעת באופן סימטרי ושווה בשני צידי הגוף.

המגע יוצר גבולות לתינוק והכרת איברי גופו מה שיאפשר התפתחות תקינה בעתיד.

 

מנשא

מחבר את התנועה והמגע שהתינוק זקוק לו בו בזמן שמקבל גם חום, דפיקות לב, חושך והרי לנו "רחם חיצוני ".

בשוק ישנם מנשאים שונים המומלצים לתחילת חייו של התינוק: מנשאי הבד, שהם נושמים ומאפשרים אלסטיות, מגע יציב ובטוח בתינוק, כל עוד זוקפי עמוד השידרה ושרירי הצוואר של התינוק לא יכולים לשאת את ראש- תנוחת ערסול היא המומלצת ביותר, מפני ששומרת על קימור הגב.

 

פופים

מעולה ליצירת גבולות לגוף התינוק, להשקיע את הגופו כך שהתינוק "עטוף" ושקוע בתוכו.

 

קול

מומלץ מאד לשיר ולדקלם לתינוק בקול שלנו אותו הוא מכיר עוד מהרחם, גם אם איננו זמרות מוכשרות התינוק יעדיף ואוהב את קולנו, תופתעו לראות שהתינוק זוכר שירים ובעתיד כשיבכה ותשירי לו את השיר המוכר הוא יפסיק לבכות – גלגל הצלה מעולה לנסיעות ברכב.

 

קולות עמומים ונמוכים

(מוכר מהלידה?) לבית חזה התינוק – עוזר לשחרר מתח שהצטבר לאחר בכי רב. "אה... אה... אה..." – מונוטוני תוך כדי טפיחות על הטוסיק. משעמם עד כדי כך שהתינוק יעצום את עיניו ויצלול לשינה.

 

קולות גבוהים, מצחיקים ואף דביליים

מה שהתינוק יאהב, תמשיכי לעשות ולא משנה כמה דבילי זה נשמע. משפטים שנאמרו לפני הלידה "אין סיכוי שאראה כה מטופשת רק כדי..." נשכחים כאילו לא היו.

 

דיבור

לדבר, להסביר לתינוק מה עושים איתו, אולי נראה כי הוא אינו מבין אך זוהי טעות, התינוק מבין אותנו ואת טון דיבורינו, כדאי לשיים לו את איבריו כשהוא ערום, לספר לו איפה הוא נמצא ומה הוא עומד לעשות, לדוגמא: "אני אלביש אותך עכשיו", "אנחנו הולכים להתקלח".


לסיכום, תינוקות דורשים הרבה מאוד סבלנות ואורח רוח עד שנלמד אותם והם אותנו.

יעזור לנו לזכור מאיפה הם הגיעו- מהרחם: טמפרטורה קבועה, צפים להם בנעימים במי השפיר, שריר הרחם יוצר בטחון וגבול לגופם, קולות שונים ממלאים את עולמם (משאבת הלב, הזרקת הדם מהשליה, קולה של אמא), זזים ונעים להם לסירוגין לאורך היום ןמכורבלים עם אמא.

היציאה מהרחם לעולם כה שונה יכולה להיות לא פשוטה, אנו יכולים לתרום את חלקנו בכך שנשתדל לעטוף אותם, לגעת, להניע, לשיר ולערסל, וכך ניצור אווירה שנעים להתחיל בה חיים חדשים.

 

 

על הכותבת:
הדר בר יוסף
מאבחנת ומטפלת בשיטת ורדי
מנחת סדנאות ליווי התפתחותי
052-5518944 


עוד באותו נושא

אחריותו המקצועית של המוהל זהה לזו של רופא

הכשרתם של מוהלים אינה מוסדרת בחקיקה ואין מוסד שמרכז את הכשרתם של מוהלים ומנפיק להם אישורים לביצוע ברית. עם זאת, מדינת ישראל הקימה מנגנון העוסק בכך באופן וולונטרי ותפקידו הסמכת מוהלים ומתן אישורים לתפקיד.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!