הרטבת לילה, עניין פעוט לכאורה, היא למעשה בעיה שמסבה קושי לא מועט  לילד ולהוריו. מדובר בילדים בוגרים שכבר נגמלו במהלך היום אך למעשה בלילות אין להם שליטה על שלפוחית השתן, או בילדים אשר נגמלו כבר גם בלילות ובעקבות מצב של סטרס (לחץ), חזרו להרטיב בלילה.

השלכות התופעה

לתופעה זו פנים רבות. ילד אשר ישן חזק מאוד ולא מתעורר בכדי לרוקן את השלפוחית.

ילד שמתעורר כל לילה בעקבות הרטבה ולכן קם בבוקר עייף כי שנתו נפגמת. ילד בוגר שאינו יכול לישון אצל חבריו ואז נוסף המימד החברתי לבעיה. מזמינים אותו לישון והוא נאלץ להתחמק בתירוצים שונים וחווה קושי נוסף בעצם.

 

מה לא לעשות

1. לא להעיר את הילד ללכת לשירותים. ילדים שישנים שינה עמוקה מאוד ולא מתעוררים, אינם מפיקים תועלת משיטה זו. לרוב הם חוזרים להרטיב שוב באותו הלילה, שנתם נפגעת כך שהם עייפים מאוד בבוקר ומעבר לכך, ההורה לוקח על עצמו את כל האחריות לבעיה בכך שהוא מעיר את הילד. פעולה יזומה זו משדרת לילד שהעניין אינו בשליטתו ואינו באחריותו.

אם לפני השינה עוד מבקשים ממנו הוריו להשתדל לא להרטיב הלילה הוא בכלל יוצא מבולבל לחלוטין כי הרי בלילה הקודם הוא קיבל מסר הפוך.

אז לא להעיר ולא לבלבל את הילד.

 

2. לא למנוע מן הילד שתייה לפני השינה. אין לכך שום השפעה. ילד שמרטיב, ,מרטיב גם אם לא שתה לפני השינה אז אם הילד צמא לתת לו לשתות.

 

אז מה כן לעשות

במקרים רבים התופעה אינה נמשכת מעבר לגיל ההתבגרות ועוברת עוד לפני גיל הבר או בת מצווה אז לא להילחץ.

תנו לילד מרחב להתבגר ולהתגבר על הקושי. אם הוא מעיר אתכם באמצע הלילה לאחר שהרטיב אז החליפו לו בגדים ומצעים במהירות והחזירו אותו לישון. זהו הרבה פעמים סממן של קושי להיפרד מתקופת הינקות. קושי להתמודד לבד, לקחת אחריות. בייחוד אם התופעה נגרמת בעקבות הולדתו של אח/אחות חדש/ה במשפחה. חיזוק חיובי לדברים שהוא טוב בהם,אהבה וקבלה יקלו על ילדכם ויעבירו לו את המסר שזה לא סוף העולם.

 

הומאופתיה כגישה יעילה וטבעית לטיפול בהרטבות לילה

ההומאופת יתייחס להרטבת לילה כמו לכל בעיה אחרת. הוא ישוחח עם הילד וההורה במטרה להבין לעומק את שורשי הבעיה ואיך היא באה לידי ביטוי ספציפית אצל כל מטופל ואח"כ יתאים לו תרופה הומאופתית על פי עקרון "הדומה בדומה ירפא" (כמו בחיסון , חומר שגורם למחלה ,במינון נמוך ואנרגטי, יחולל תגובה חיובית של הגוף וריפוי). עיכוב התפתחותי, גורמים גנטיים וגורמים רגשיים יכולים לגרום לתופעה זו.

בעזרת תכשיר הומאופתי מתאים, ניתן להאיץ את תהליך הגמילה.

במקרים בהם הגורם הוא רגשי (טראומת גירושי הורים, איבוד בן משפחה, מעבר מקום מגורים, מעבר לגן, חשיפה לאלימות וכדומה..) בוודאי קיימים גם קשיים נוספים אשר גם הם יפתרו בעקבות הטיפול, כך שזהו בהחלט טיפול מומלץ במקרים אלה.

 

על הכותב:
שחף חיימוביץ,
מנהל המרכז הישראלי לרפואה הומאופתית


עוד באותו נושא

לא מצליחים להירדם? עייפים?

מחקר שנערך בארה"ב מצא כי שימוש במכשירים אלקטרוניים מסוגים שונים כגון: טלוויזיה, טלפון סלולארי ומחשב נישא בשעה שלפני השינה פוגע באופן משמעותי בזמן ההירדמות ובאיכות השינה שלנו.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?