למרות שהנקה היא פעולה טבעית, נשים רבות בוחרות שלא להניק את ילדיהם אלא להשתמש בתחליפי חלב. חשוב לדעת שלהנקה הטבעית יתרונות רבים על פני השימוש בתחליפי החלב והיא תורמת גם לאם וגם לתינוק.

יתרונות לפעולת ההנקה וחלב אם

השבוע מציין ארגון הבריאות העולמי את שבוע המודעות לנושא הנקה. למרות שהנקה היא פעולה טבעית, נשים רבות בוחרות שלא להניק את ילדיהם אלא להשתמש בתחליפי חלב. מיה קרת, אחות במחלקת יולדות, אומרת כי להנקה הטבעית יתרונות רבים על פני השימוש בתחליפי החלב והיא תורמת גם לאם וגם לתינוק.

חלב אם הוא בעל הרכב ייחודי המכיל חיסונים ונוגדנים רבים המסייעים לשמירה על בריאותו של התינוק. בימים הראשונים לאחר הלידה, חלב האם מרוכז ועשיר בחומרים התורמים לבריאותו והתפתחותו של התינוק ובהמשך רמות השומן והנוגדנים בחלב משתנות ומותאמות לצרכי התינוק הגדל.

קרת אומרת כי "פעולת ההנקה תורמת ליצירת הקשר הראשוני בין האם לתינוק ועוזרת לחזק אותו.

תינוק שינק הוא בעל סיכויים נמוכים יותר לסבול מאלרגיות, דלקות ריאה ואוזניים, אסטמה, השמנה, סוכרת נעורים  ומוות בעריסה. יתרה מכך, פעולת היניקה תורמת לתחושת הרוגע של התינוק, התפתחות תקינה של פה והלסת ומונעת שלשולים ועצירויות היות וחלב האם מותאם בצורה המיטבית למערכת העיכול של התינוק ותורם להגנה עליה."

קרת מוסיפה כי לפעולת ההנקה יתרונות בריאותיים גם לאם: הנקה שורפת קלוריות ומסייעת לאם לחזור למשקלה הקודם. כמו כן, על פי מחקרים אחרונים הנקה מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן שד, סרטן שחלות ואוסטיאופורוזיס. פעולת ההנקה מסייעת לרחם לחזור לגודלו ומיקומו המקורי, כמות הדימום פוחתת והמערך ההורמונאלי בגוף היולדת מתאזן.

"ההנקה היא פעולה מהירה, הזמינה לתינוק בכל עת. בניגוד להכנת תחליף חלב, הפעולה אינה דורשת הוצאת כספים על בקבוקים ופורמולות ואין צורך להתכונן אליה מראש, היות וחלב האם נמצא בטמפרטורה המיטבית להאכלת התינוק", אומרת קרת. "על האם המניקה להקפיד על מנוחה, שתייה ותזונה נבונה. אלכוהול עובר בחלב האם ועלול להפחית את ייצור החלב על כן מומלץ להימנע משתייתו ואם בכל זאת מעוניינים בכך אז יש לעשות זאת מדי פעם ולבחור משקאות עם כמות נמוכה של אלכוהול. יש להימנע מעישון משום שהניקוטין משפיע על היונקים ועל טעמו של החלב. יחד עם זאת, למרות שלא אידיאלי לעשן בתקופת ההנקה, יתרונות חלב האם לתינוק ברורים ולכן עדיף להניק תוך הפחתה במספר הסיגריות לעד 10 ביום ולעשן מייד לאחר ההנקה. 

המלצת משרד הבריאות היא להניק את התינוק באופן בלעדי עד גיל חצי שנה תוך חשיפתו להזנה משלימה בצורה של טעימות מזון מסוגים שונים החל מגיל 5-6 חודשים ומגיל חצי שנה מומלצת הנקה משולבת עם מזון מוצק. יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי במקרים בהם האם חולה במחלה זיהומית או נוטלת תרופות מסוימות, חובה להיוועץ ברופא  

 

אתר מרכז רפואי זיו -  http://www.ziv.org.il/

 


עוד באותו נושא

פעילות גופנית אחרי לידה: 15 דברים שאת חייבת לדעת!

ילדת במזל טוב ועכשיו את רוצה לחזור לגזרה. ברור, את מוקפת בידועניות שיוצאות מחדר היולדות בסקיני. אבל רגע...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!