מימוש פוטנציאל להצלחה - הורים וילדים כאחד

 

כל הורה רוצה שילדו יצליח בחיים, רוצה ‘שיהיה לו טוב‘, ‘שיהיה מאושר‘. כל הורה היה מאחל דברים דומים לעצמו. עם זאת הורים רבים מתלוננים שילדיהם לא מצליחים ‘כפי שהיו יכולים‘ : "דויד מוכשר כל כך במתמטיקה, אבל הוא עצלן ולכן הציונים שלו נמוכים". חושבים שהילדים אינם מאושרים כפי שהיו אמורים להיות "למה היא כל הזמן מתלוננת, יש לה הכל והיא לא מרוצה משום דבר!" .יש לילדיים יכולת והם לא מממשים אותה. כמבוגרים אנחנו מכירים את האנשים שהיו מאוד מוכשרים כילדים, ואולי הם עדיין כאלו, אבל בפועל הם לא מצליחים מספיק. לא מביאים את התוצאות. מצליחי בית הספר הם לא בהכרח מצליחי החיים, ולהפך.

יש פער בין הפוטנציאל לבין התוצאות וההצלחה.

פער מתסכל ומלחיץ, במיוחד להורים שרוצים להוביל את ילדיהם להצלחה וסיפוק בחיים.

לדעתי, הפער בלתי נמנע וזהו בזבוז כוחות לכעוס, להתלונן, להרגיש אשמה. עדיף להשקיע את הכוחות בדברים הרבים שאפשר לעשות כדי לממש את הפוטנציאל להצלחה. על כך במאמר שלפניכם.

 

ראשית חשוב להבין את המושגים: מהו פוטנציאל ומהי הצלחה. הבנה כזו תוביל לתפיסה ריאלית יותר של הדברים, ולתכנון נכון של הפעולות שניתן לעשות.

 

 

פוטנציאל הוא היכולת הגנטית והמולדת בתחומים שונים.

יש לנו פוטנציאל קוגנטיבי - שכלי (אינטליגנציה, יכולת שפה) פוטנציאל רגשי (לאהוב, לשמוח וגם לכעוס, לקנא ועוד רגשות) פוטנציאל גופני (משקל, כושר, בריאות), חברתי (ליצור קשרים, לשתף פעולה), רוחני- מוסרי (יכולת להבחין בין טוב ורע למשל) , ועוד.

הפוטנציאל מסמן את ‘הקו העליון‘, המקסימום  שאליו אנחנו יכולים להגיע. למשל, בפוטנציאל הגנטי שלי מסומן המשקל המיועד שלי, כמובן שאם אזלול ללא הפסקה אהיה בפועל במשקל כבד מהפוטנציאל שלי. באופן דומה, יש לאנשים יכולת מולדת לדבר, אבל מחקרים מראים שאם אדם לא נחשף לשפה עד גיל 6 הוא יאבד את היכולת הטבעית, ולא יידבר.

מימוש פוטנציאל אינו הצטיינות אלאלהיות הטוב ביותר שהטבע המולד מאפשר לך‘.

לדוגמא, מיכל, ודניאל מקבלים חגורה אדומה בקרטה.  עבור מיכל זהו מימוש עצמי מעולה כי היא התאמנה קשה מאוד, וקרטה ‘לא בא לה בקלות‘. עבור  דניאל,  ההישג פחות משמעותי כי הוא מוצלח מאוד בקרטה, ואם היה מתאמן קצת יותר היה יכול מזמן להגיע לחגורה מתקדמת יותר.  ההישג של מיכל גדול יותר, היא מימשה יותר מעצמה בגלל שנקודת ההתחלה שלה היתה נמוכה יותר, ובמאמץ היא הגיעה רחוק בהתאם ליכולת שלה. היא הצליחה יותר.

הצלחה היא מושג סוביקטיבי – לעיתים חושבים בטעות שיש קריטריונים חיצוניים ברורים להצלחה- כסף רב, משפחה יפה, בית גדול, קריירה משגשגת. מנסים להגיע להצלחה הזו ומגלים ‘שהאופק מתרחק‘- כל פעם צריך להשיג עוד כדי להרגיש שמצליחים, והסיפוק מההשגים חלקי בלבד. בו בזמן יש אנשים שמצליחים פחות לפי קריטריונים חיצוניים של החברה, ובכל זאת הם מאושרים ומרגישים מצליחים.

פילוסוף יפני אמר-  " הצלחה פירושה להשיג את מה שאתם רוצים.  אושר פרושו לרצות את מה שמשיגים" .

לדוגמא: כשנולד תינוק, ההורים בדרך כלל מאושרים ומרגישים שהצליחו אם התינוק נולד בריא  "עם עשר אצבעות בידיים וברגליים". לא עוברים שבועות, חודשים ובודאי שנים- והתובענות להצלחה עולה. רוצים, שהילד יהיה מוצלח בלימודים, בספורט, עם חברים אחרת זו לא הצלחה. איך נשכחו ציפיות ההתחלה, איך עלה כה מהר רף ההצלחה, ואיתו גם התסכול והאכזבה? כי כך טבע האדם, שמתרגל ותמיד רוצה עוד ועוד.

המלצות להורים:

* זהו את הפוטנציאל הקיים, וחזקו אותו כדי להגיע להצלחה. הביטו על ילדיכם, והביטו גם על עצמכם- ראו את נקודות החוזק ונקודות החולשה שיש לכם, ילדים והורים כאחד. נסו לקבל את החולשות, כי הן חלק מכם, וחפשו דרך לחזק אותן דרך הכוחות שיש לכם. זה הפוטנציאל שיש, וממנו תפיקו את המיטב.

למשל, דויד ילד חכם, אבל נוטה לכעוס מהר. הוריו לימדו אותו למצא דרכים לחשוב בעזרת התבונה שלו על דרכים להפחית את הכעס. למשל, להגיד לעצמו דברים מרגיעים. דויד השתמש בפוטנציאל השכלי החזק שלו כדי לשפר את נטיית הכעס הטבעית שלו.

* שימו לב לקריטריוני  ההצלחה מילדיכם ומעצמכם

הקפידו  שהקריטריונים להצלחה  יהיו הגיוניים ואפשריים להשגה.  שהדרישות לא תהיינה פרפקציוניסטיות (להיות תמיד נחמד, תמיד מוצלח, עם המון חברים, תמיד בשליטה) אלא דרישות אנושיות שמאפשרות הצלחה (להשתדל להיות נחמד כמה שיותר, להצליח בחלק מהדברים, ולהתמודד עם השאר, להתאמץ כמה שיותר). נסו לא ללכת לפי הקריטריונים של החברה להצלחה (כסף, יופי ) אלא חפשו את הקריטריונים האישיים שמתאימים לכם ולילדים, שיביאו את הסיפוק המירבי. .

דרך מעשית לקבוע קריטריון להצלחה היא  - לזהות את המצב הקיים, לבדוק מה בטווח האפשרות והיכולת (הפוטנציאל), ולשאוף ליעד, שהוא ‘קצת מעל הקיים‘. ‘קצת‘ הוא מושג יחסי כך שאפשר ‘לשאוף לירח, וגם אם לא מגיעים נשארים בין הכוכבים...‘

* אל תיבהלו מקשיים- היו סבלניים, ועיזרו לילדיכם ולעצמכם להשתפר בהדרגה ובתבונה.

נהוג לומר, שבני אדם מממשים רק חלק קטן מהפוטנציאל שלהם, ולכן תמיד אפשר להתאמץ, ולהשיג מעט יותר, גם מה שלא בא בקלות טבעית. מדובר בתהליך, שהכוחות הנפשיים הם קריטיים להצלחתו.

* חזקו את הכוחות הנפשיים של הילדים ושלכם- הם המפתח למימוש הפוטנציאל להצלחה.

בדימוי אפשר לומר, שהפוטנציאל הוא מכונית פאר עוצמתית,  אך היא לא נוסעת ללא הדלק. הדלק למכונית האנושית הוא הכוחות הרגשיים. כוחות כמו: חוסן פנימי, יכולת לעמוד בתיסכולים וכשלונות, יכולת להתחרות. ויסות רגשי של כעסים, חרדות, לחץ. דמוי עצמי טוב, עצמאות, מוטיבציה פנימית, סקרנות, יוזמה, פעלתנות, מודעות עצמית, יכולת להציב יעדים ריאליים, אופטימיות ואמונה בכוחות. כוחות אלו עוזרים לממש את הפוטנציאל, וגם אם אין לנו את כל הכוחות, יש לנו פוטנציאל להתאמץ ולהשיג כמה שיותר מהם.

* תנו הרבה חיזוקים לילדים ולעצמכם- תהליך המימוש העצמי הוא ארוך ולעיתים מייגע. תמיד שואפים לעוד, תמיד יש מה לשפר ולכן התהליך  לעולם לא מסתיים. לכן חשוב כל כך להיות מרוצים, ולתת חיזוקים לעצם המאמץ, ולהצלחות הקטנות שבדרך. הסיפוק ושביעות הרצון ממה שיש הם למעשה אחד ממדדי ההצלחה המרכזיים.

הילד השתדל וסידר את החדר למרות שהוא מבולגןי? יפה! הילדה הסתדרה היטב עם החברות למרות שלפעמים קשה לה? יופי! הילד התאמץ והשיג ציון יפה במקצוע שלא קל לו ? מעולה! אמא הצליחה להתאפק ולא לכעוס על הילדים למרות טבעה האימפולסיבי? שווה מילה טובה! אבא פינה זמן לילדים למרות נטייתו להתמכר לעבודה? טוב!

הפסיכולוג בנדורה אמר:  "ההצלחה תלויה לא במה שיש לך אלא במה אתה מסוגל לעשות עם מה שיש לך". אני מאחלת לכולנו שבכל גיל נוכל לומר לעצמנו בגאווה: "הצלחתי! השתדלתי,  ועשיתי את המיטב שיכולתי!!!"

בינתיים -שיהיה בהצלחה, ובהנאה...

 

על הכותבת:
חלי ברק-שטיין
פסיכולוגית חינוכית מומחית, יועצת להורים, משפחות וזוגות.
מחברת הספרים: ‘בגובה העיניים‘, ‘תקשיבו לי רגע‘, כשהילדים יוצאים מהבית‘
לתגובות, ליעוץ אישי ולסדנאות הורים:
heliba@inter.net.il
או לאתר:
www.hebpsy.net/barak .


עוד באותו נושא

שינויים בלוח הזמנים

החיים עם ילד מיוחד מלאים בחריגות מלוח הזמנים. לרוב זה מתחיל כשהמספר של בית הספר מופיע על צג הטלפון...

הורים: כבר קיבלתם תעודה השנה?

אנחנו רוצים להציע רעיון לפעילות משפחתית שהיא מקרבת, זמן איכות, גם יצירה ולאחר מכן – משאירה המון תובנות לעתיד...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?