מבנה המשפחה המסורתית עובר שינויים וטלטלות - איך מסבירים לילדים על משפחות קצת שונות?

" />

משפחה היום היא עסק מורכב! מבנה המשפחה המסורתית עובר שינויים וטלטלות - איך מסבירים לילדים על משפחות קצת שונות?

מה לא אמרו על מוסד המשפחה?

אמרו שהוא מיושן, שהוא פשט את הרגל, שהוא מיותר ושבעידן המודרני כבר לא צריך אותו יותר.

ובכן, בניגוד לתחזיות הקודרות, מוסד המשפחה רק הולך ומתחזק – אבל לא תמיד בדרך המסורתית שהכרנו עד היום. יותר ויותר משפחות מתפקדות במבנה שונה, בלתי רגיל ואחר מהסטנדרט המקובל של אמא, אבא וילדים.

 

בין אם משפחה בה ההורים גרושים ולילדים יש שני בתים, ולפעמים גם בני זוג חדשים, אחים חורגים והתמודדויות של פרק ב' שהופכים את המשפחה למורכבת יותר. בין אם משפחה בה אחד או יותר מהילדים מאומצים, משפחה שהרתה באמצעות פונדקאית, משפחות לאמהות יחידניות מבחירה שהרו מתרומת זרע, משפחות חד-מיניות וגרסאות רבות ושונות של הסכמים משותפים להבאת ילדים לעולם, לכולם דבר אחד משותף – ילדים מקסימים ואהובים עם משפחה פחות סטנדרטית.

 

איך מסבירים לילדים על משפחות שונות?

לילדים יש את היכולת המופלאה לקבל בטבעיות את מה שלנו המבוגרים קצת יותר קשה. אם נציג את העובדות בצורה פשוטה וגלויה, בהתאם לגילו ולרמת הבנתו של הילד, כבר יצרנו אצלו את הבסיס האיתן שיסייע לו להבין, לקבל ולהתמודד עם שאר העולם שבחוץ.

 

הבסיס המשפחתי של ביטחון, אהבה ושלמות נפשית עם המבנה המשפחתי ישפיעו על יכולתו של הילד להיות שלם ובטוח עם המשפחה שאליה הוא שייך ועם הקושי שלו להתמודד עם הערות או שאלות שיגיעו בהמשך. לכן הסתרה, חצאי אמיתות ונושאים שהם "טאבו" ושעליהם לא מדברים, רק יגרמו לילד לחוש בושה וחוסר ביטחון, להשלים את המידע החסר מדמיונו הקודח.

ילד כזה יוצא לעולם כשהוא אינו מצוייד בכלים המתאימים להתמודדות עם מצבו המשפחתי, בניגוד לילד שיש לו כבר ארסנל מוכן של תשובות, לא רק מן השפה לחוץ אלא גם בפני עצמו.

 

מומלץ להיעזר בספרים הרבים שמציעות חנויות הספרים בתחום, לספר לילד בקצרה על נסיבות הולדתו ובעיקר להשאיר פתח לשאלות. בכלל, תקשורת פתוחה והידיעה שתמיד אפשר לשאול ולקבל תשובות כנות וענייניות היא כלי חשוב ומשמעותי במערכת היחסים שלכם עם ילדכם ומקום לכוח ולחוזק.

 

ומה עושים כשמגיע יום המשפחה בגן?

לא נכנסים לפאניקה, גם אם הגננת הודיעה על מסיבה לאמהות ולילד שלכם יש שני אבות, או גם אם הגננת ביקשה תמונה מהחתונה של ההורים אבל שרפת דווקא את התמונות האלה ממש עם החתימה על הסכם הגירושין...

כאמור, ככל שהיחס שלכם כמשפחה לתא המשפחתי שלכם יהיה טבעי וענייני, כך המסר יעבור גם לסביבה. אפשר תמיד לשתף את הגננת בקושי או בהתלבטות ולמצוא פיתרון שיתאים לכל ילדי הגן, על משפחותיהם השונות ואפשר לנצל את ההזדמנות כדי להתמודד עם השוני, לגלות שהשד לא כל כך נורא ולצאת מחוזקים להתמודדות הבאה.

 

 

שלכם,

צוות אמאבא


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!

הורים לילדים – מה אתם מחפשים?